Папа Франциск очима поляків. Авторитет високий, але відчутно знизився

Папи завжди користувалися великим визнанням серед поляків. Найбільшим авторитетом був Іван Павло ІІ. Жоден із наступників не зрівнявся з ним за суспільним визнанням. У сприйнятті Папи Франциска відбулися великі зміни. У 2015 році його поважали в питаннях моралі 84% респондентів, а в 2022 році він залишається авторитетом для 57% дорослих поляків.

Про це пише в аналітичній статті Catolico.

Чому так сильно похитнулась суспільна думка?

Є три ключі, які характеризують суспільство при оцінці ставлення до окремих пап. За даними CBOS, це «релігійна віра, участь у релігійних практиках і пов’язана з цим політична орієнтація». Минулорічні опитування показують, що «віруючі люди та учасники релігійних обрядів (особливо ті, хто робить це хоча б 1-2 рази на місяць) зазвичай визнають авторитет пап, особливо Івана Павла ІІ. Однак невіруючі цілком чітко відкидають це. Авторитет усіх пап визнають переважно респонденти, які декларують праві та центристські політичні погляди. Цікаво і варто підкреслити, що респонденти, які ідентифікуються як ліві, здебільшого сумніваються в авторитеті Бенедикта XVI і Франциска, тоді як більше половини з них схвально відгукуються про Івана Павла ІІ.

Найбільшим авторитетом серед поляків за останні десятиліття користується Папа Іван Павло ІІ. Про це свідчать, в тому числі, дані, які роками збирав Центр вивчення громадської думки. У минулорічному дослідженні «Про суспільний авторитет Церкви» читаємо, що «жоден із наступників Івана Павла ІІ – ані Бенедикт XVI, ані Франциск – не дорівнює йому в суспільному визнанні». Цікаво, що у сприйнятті Папи Франциска відбулися значні зміни. В опитуваннях 2014 і 2015 років понад чотири п’ятих респондентів високо поважали його в питаннях моралі (83% і 84% відповідно). Нині він залишається авторитетом для 57% дорослих поляків. Звідки ці цифри? На думку авторів опитування, «безсумнівно, погіршення іміджу Папи Франциска значною мірою є результатом його реакції на війну в Україні, яка не відповідає суспільним почуттям».

Збурені традиціоналісти, розчаровані ліберали

Папа Франциск викликає багато емоцій у польському суспільстві. Одні вважають, що його слова неправильно витлумачені, а інші вважають, що у заявах Святішого Отця не повинно бути місця для будь-яких інтерпретацій.

Однією з двох ситуацій, які останнім часом глибоко схвилювали польське суспільство, було оголошення Папою Франциском змін, пов’язаних із Тридентською Месою. У документі «Traditionis Custodes» Святіший Отець підкреслив, що єдиним вираженням римського обряду є післясоборна Літургія. Рішення Франциска стало несподіванкою для багатьох людей, особливо тому, що в документі «Summorum Pontificum» Бенедикт XVI зазначає, що передсоборний місал є рівнозначною формою вираження того самого обряду.

Традиціоналістичні кола критично відреагували на документ «Traditionis Custodes». Варто нагадати, що цим листом Папа надав більші повноваження місцевим єпископам. Серед них – надання дозволів священникам на відправу передсоборної Літургії у своїй єпархії; вибір часу і місця традиційної Меси, а також призначення пароха – опікуна традиційних спільнот. Багато людей, пов’язаних з Традицією (але не тільки), голосно і негативно прокоментували рішення Папи. Папу Римського також звинуватили в тому, як ця інформація передавалась – з дня на день – що призвело до плутанини та появи багатьох додаткових питань. Їх також відправили до Святого Престолу.

Також читайте: О. Ігор Гнюс O.P.: «Всі наші святі, Тома Аквінський та мученики служили цю Месу, і це їх формувало»

У листі до єпископів усього світу Папа пояснює причини публікації апостольського листа motu proprio «Traditionis Custodes» про використання передсоборного обряду. Він підкреслив, що «відповіді, які я отримав, розкрили ситуацію, яка мене засмучує і турбує, підтверджуючи мою віру в необхідність втручання. На жаль, пастирський намір моїх попередників, які мали намір “докласти всіх необхідних зусиль, щоб ті, хто справді бажає єдності Церкви, могли залишитися в цій єдності або повернутися до неї”, часто серйозно нехтували. Можливість, запропонована Іваном Павлом ІІ і, ще більш великодушно, Бенедиктом XVI, спрямована на відновлення єдності церковного тіла, поважаючи різні літургійні чутливості, була використана для розширення дистанцій, загострення розбіжностей і створення протистояння, які ранять Церкву і перешкоджають її розвитку, наражаючи на загрозу розколів».

Також читайте: Хресна дорога в Колізеї та казкова Росія Ватикану

Другою, досить широко коментованою ситуацією, яка сколихнула польське суспільство, стала заява Папи Франциска про війну в Україні. Загалом – не одне твердження, а декілька. Деякі з них були роз’яснені Святим Престолом. Великим сюрпризом для багатьох поляків, що підтримують мешканців України, які тікали від війни, були, серед іншого, слова Папи Римського, з якими він звернувся до молодих російських католиків під час відеоконференції. Франциск сказав учасникам зустрічі, що вони є спадкоємцями «великої Російської імперії». Ці слова були досить суперечливими у поєднанні зі заявою Володимира Путіна. Президент Росії посилався на спадщину російських царів, виправдовуючи своє вторгнення в Україну та анексію частини її території. Святіший Отець на борту літака, яким повертався з поїздки до Монголії, сказав журналістам, що його заяви щодо Росії були погано сформульовані. Він підкреслив, що має намір нагадати молодим росіянам про їхню велику культурну, а не політичну та імперську спадщину.

Також читайте: Ватикан прокоментував Папу Франциска щодо «невинної жертви війни» Дугіної

Інші слова Папи Франциска також мали широкий резонанс у польському суспільстві. Під час однієї аудієнції він сказав: «Я думаю про ту бідолашну дівчину, яка підірвалася бомбою під сидінням машини в Москві». Потім він додав: «Невинні платять за війну, невинні. Подумаймо про цю реальність». Папа Римський назвав «бідною дівчиною» доньку кремлівського ідеолога Олександра Дугіна Дар’ю, загиблу під час вибуху бомби під Москвою. Ватикан опублікував спеціальну заяву, в якій пояснив заяви Святішого Отця щодо війни в Україні. Як ми читаємо в заяві: «їх слід читати як голос, піднятий на захист людського життя та пов’язаних з ним цінностей, а не як політичну позицію».

Очевидно, що останні документи, прийняті у Ватикані щодо можливості бути хресними батьками та свідками на церковному шлюбі людей, які перебувають в одностатевих зв’язках, або тих, які відмовились від своєї статі, не додадуть підтримки моральному авторитету Папи Бергольйо.

Також читайте: Папа Франциск визначився з місцем, де його поховають