Папа Римський Франциск у четвер заявив, що державам було морально законно постачати зброю в Україну, щоб допомогти країні захиститися від російської агресії, пише Reuters.
Під час повернення Папи з Казахстану, де він взяв участь у конгресі релігійних лідерів з усього світу, на борту літака відбулася 45-хвилинна пресконференція, під час якої прозвучали питання і про Україну.
«Це політичне рішення, яке може бути моральним, морально прийнятним, якщо воно зроблено в умовах моралі», – відповів Франциск на запитання репортера, чи є морально правильно для країн надсилати зброю в Україну. Він пояснив принципи Римо-Католицької Церкви щодо «справедливої війни», які дозволяють пропорційне використання смертоносної зброї для самозахисту від держави-агресора.
«Самооборона є не лише законною, але й проявом любові до Батьківщини. Хто не захищає себе, не захищає чогось, той не любить цього. Ті, хто (щось) захищає, люблять це», – наголосив він.
Пояснюючи різницю між моральним чи аморальним постачанням зброї іншій країні, Франциск сказав: «Це може бути аморальним, якщо наміром є спровокувати нову війну або продати чи викинути зброю, яка (країні) більше не потрібна. Мотивація – це те, що значною мірою визначає моральність цієї дії».
Франциск також закликав Київ бути відкритим до можливого діалогу, навіть якщо він може «запахнути», оскільки це буде важко для української сторони. На запитання, чи повинна Україна вести переговори з країною, яка напала на неї, і чи існує «червона лінія», яку Україна має провести залежно від діяльності Росії, після чого вона може відмовитися від переговорів, понтифік відповів: «Завжди важко зрозуміти діалог з країнами, які почали війну… це важко, але цього не варто відкидати».
«Я б не виключав діалогу з будь-якою силою, яка воює, навіть якщо це з агресором… Іноді доводиться вести такий діалог. Це пахне, але це потрібно робити», – сказав він.
Папа вжив італійське слово «puzza» (запах або сморід), в розмовній мові еквівалентне англійському вислову «затиснути ніс», щоб описати те, чого людина не хоче робити.
«Це (діалог) – це завжди крок вперед, з простягнутою рукою, завжди. Бо інакше ми закриваємо єдині розумні двері до миру», – сказав Франциск.
«Іноді вони (агресор) не сприймають діалог. Як шкода. Але діалог завжди потрібно вести або принаймні пропонувати. І це йде на користь тим, хто його пропонує», – зауважив він.
«Папа Римський у розпорядженні всіх»: Ватикан далі хоче діалогу з Москвою
Разом з тим в ЗМІ з’явилась інформація про те, що Папа Римський Франциск хотів би продовжувати екуменічний діалог з Московським патріархом Кирилом (Гундяєвим). Про це розповів Секретар у відносинах з державами Ватикану Архиєпископ Пол Річард Галлахер. Водночас він наголосив в коментарі, що питання діалогу з РПЦ потрібно відокремлювати від української теми, повідомила «Сибірська католицька газета».
«Ми говоримо про дві різні речі: Папа Римський хотів би продовжувати екуменічний діалог з Патріархом [Московським і всієї Русі Кирилом]. Питання війни окремі, але якщо надійде прохання від обох сторін, Святіший Престол готовий допомогти тим, чим може», – сказав секретар у відносинах з державами Ватикану.
Галлахер вважає, що зустріч Папи та Патріарха Кирила відбудеться у майбутньому, але не зараз.
Щодо можливої поїздки понтифіка до Києва Галлахер зазначив, що майбутні поїздки залежать від стану здоров’я 85-річного глави Римо-Католицької Церкви.
«У цей тяжкий момент конфлікту і Святіший Престол, і Папа Римський у розпорядженні всіх. Поїздки [до Києва чи Москви] залежать від стану здоров’я Папи. Сьогодні ми в цій поїздці (в Казахстані), завтра подивимося», — сказав Галлахер.
Нагадаємо, що Архиєпископ Галлахер у травні відвідував Львів. «Львів — це місто із найбільшою католицькою громадою в Україні. Ініціативи про єднання українців та росіян, а ще більше — мовчання Ватикану — багато львів’ян сприймають дуже боляче — як зраду. Сьогодні нас підтримують найсильніші держави світу. Але Ватикан має особливу силу. Ми не просимо зброю, ми просимо слово», – зазначив тоді на зустрічі зі секретарем Ватикану мер Львова Андрій Садовий.