Песах 2022 року: час святкування і традиції

Свято Песах – це так званий єврейський Великдень, який святкується за особливим календарем. Перший місяць у євреїв називається Нісан і відповідає березню-квітню в григоріанському календарі. Песах – свято, яке святкують не один день, а цілий тиждень. А починається святкування на 14 добу місяця Нісан. Перший та останній день свята в Ізраїлі – вихідні. А в інших країнах єврейська діаспора має ще один додатковий вихідний – день після закінчення Песах.

В перекладі з івриту слово “песах” означає “пройшов”. В Біблії можна знайти опис періоду, коли євреї перебували у єгиптян в рабстві. Фараон відмовлявся відпустити їх на свободу, за що Господь його суворо покарав. Покарань було кілька, а одне з найвідоміших – смерть немовлят в кожній єгипетській родині, зокрема і в родині самого фараона. Водночас діти євреїв не постраждали, тому що Бог “пройшов” повз їхні будинки. Фараон злякався, що покарання будуть продовжуватися, а тому відпустив євреїв. Саме ця подія і лягла в основу єврейського свята Песах.

Православний Великдень – свято на честь Воскресіння Ісуса Христа. Тобто, на перший погляд, воно не має нічого спільного з єврейським Песах. Однак, згідно з церковними переказами ці події сталися в один час. А тому в народі Песах часто називають “єврейським Великоднем”.

Песах 2022 року євреї всього світу будуть святкувати від 15 до 23 квітня.

Існують особливі традиції святкування цього великого свята для кожної єврейської родини. Увечері в перший день Песах за столом обов’язково збирається вся родина. Вечеря носить назву “седер” і до неї запрошуються всі нужденні, а також ті, хто не може зустріти свято зі своєю сім’єю з будь-яких причин. Є і перелік традиційних страв, які повинні бути на столі:

  • прісні хлібці – маца;
  • суміш із тертих горіхів, фініків, яблук – харосет;
  • пучок зелені гіркої – марор;
  • смажена баранина на кістці – зроа.

Кожна страва має свій символ. Марор – символізує біль народу євреїв в період рабства. Харосет – це глина, яку використовували іудеї для створення цегли. Зроа – як нагадування про жертвопринесення в храмах Єрусалиму. Крім символічних страв, євреї також готують фаршировану рибу.

Коли єврейська сім’я сідає за стіл, спочатку випивають чотири келихи вина – вони символізують кількість обіцянок, які іудеї дали Богу. Потім наливають п’ятий келих, але його залишають недоторканим, адже він призначений пророку Еліяху. В цей час євреї читають молитви та благословення. В кінці вечері обов’язково з’їдається шматок маци.

На іудейське свято існує одна головна заборона – не можна вживати в їжу продукти, які були приготовані на заквасці чи методом бродіння. Тобто не готують хліба, солодових напоїв, пива. Квасні страви навіть заборонено зберігати вдома під час святкування Песах. А тому напередодні, тобто 2022 року це 14 квітня, євреї все це викидають або роздають людям іншої віри.

Традиція не вживати в їжу страви на заквасці чи методом бродіння виникла ще в той час, коли євреї рятувалися від рабства. Тоді іудеї настільки поспішали, що залишили на столі тісто, з якого готували хліб. А тому в пустелі вони харчувалися лише прісною мацою.

В перший та останній день Песах заборонено виконувати будь-яку роботу. А для вечері традиційно купують новий посуд.

Джерело: ТСН.ua