«Під смоковницею»: в УКУ вшанували пам’ять Ігоря Скочиляса

Світлу пам’ять Ігоря Скочиляса – професора Українського католицького університету,  доктора історичних наук, завідувача кафедри історії Гуманітарного факультету УКУ – у другі роковини смерті спільнота університету вшанувала колоквіумом його імені та презентацією меморіального збірника. Захід відбувся в стінах Українського католицького університету 20 грудня 2022 року.

Керівник Центру релігійної культури, ініціатор і натхненник дослідницької програми «Київське християнство» професор Ігор Скочиляс помер 20 грудня 2020 року внаслідок ускладнення від перебігу коронавірусного захворювання. 

«Сьогоднішній колоквіум – це віддяка професорові Ігореві Скочилясові за той великий дар любові, яким він нас обдарував. А крім того, у цьому колоквіумі ми продовжуємо один з улюблених дослідницьких сюжетів професора – вивчення життя і діяльності єпископа Української Греко-Католицької Церкви, священномученика Йосафата Кунцевича», –  зазначив на початку зустрічі Андрій Ясіновський, декан Гуманітарного факультету УКУ.

Андрій Ясіновський, декан Гуманітарного факультету УКУ

Історик анонсував також, що наступний рік в Українському католицькому університеті буде роком священномученика УГКЦ Йосафата (Кунцевича) –  автентичного апостола єдності Литви, України, Польщі та Білорусі. До 400-річчя мучеництва святого Йосафата у наступному році запланована низка міжнародних конференцій.

З вітальним словом на колоквіумі виступив ректор УКУ отець Богдан Прах: «Ігор Скочиляс не тільки доторкався до архіву як до паперу, а й часто доторкався до надмогильних пам’яток, віднаходив та реставрував їх. Був зацікавлений у тому, щоби створювати команди, які мали конкретні завдання і мету – минуле перенести в сьогодення, а це сьогодення передати майбутньому. Це справді дуже глибоко, що ми відкриваємо сьогоднішнім колоквіумом роком пам’яті святого Йосафата Кунцевича. На Синоді єпископів УГКЦ Блаженніший Святослав зауважив, що пам’ять про святого Йосафата згасає, губиться у просторі різних подій і нових викликів. Вірю, що цей рік  допоможе і нам відчути наше місце як свідків у тому, що переживаємо». 

У часі проведення колоквіуму відбулася також презентація меморіального збірника, присвяченого Ігореві Скочилясові. До збірника, який опублікувало видавництво УКУ, увійшли статті дослідників з наукових інституцій України, Польщі, Італії, Нідерландів, Німеччини, Франції, Канади. У ньому опубліковано нові джерельні матеріали латинською і польською мовами та їхні переклади на українську, дослідження з історії релігійної культури київського християнства ранньомодерного часу, а також наукові розвідки з історіографії модерного періоду.

«Чим більше проходить часу, тим більше ми відчуваємо втрату Ігоря Скочиляса. Збірник має назву “Sub ficu”, що означає “під смоковницею”. Це була мрія Ігоря, що колись прийде час, коли можна буде спокійно під деревом, відклавши всі інші справи, читати, писати ті книги, у які він вкладав ціле життя. Ігор Скочиляс мав здатність робити великі речі, і водночас займатися простими справами. Його праці, збірник “Київське християнство” просто вражають. І друге, що вдалося Ігорю, – це створити певні школи», – згадує професор УКУ, історик Ярослав Грицак.    

Викладач УКУ Іван Альмес зазначив, що цей меморіальний збірник – лише одна з форм академічного вшанування пам’яті професора Ігоря Скочиляса. «На його честь також перейменовано Центр релігійної культури, засновано іменну ректорську премію та професорську стипендію, відбуваються меморіальні лекції. А зараз ми започатковуємо новий формат – колоквіум імені Ігоря Скочиляса. Сподіваємось, наступного року вдасться видати більший збірник статей. Ми пам’ятаємо не тільки словом, а й ділом нашого професора», – підсумував презентацію Іван Альмес, директор Центру релігійної культури імені Ігоря Скочиляса.

Замовити збірник «Sub ficu. Меморіальний збірник, присвячений Ігореві Скочилясу» можна на сайті програми «Київське християнство». Також раніше вийшли друком вісім томів видавничої серії «Київське християнство», якою Ігор Скочиляс особливо опікувався і яка стала чи не найбільш значущою його академічною ініціативою міжнародного значення.

Під час події науковці, зокрема професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Леонід Тимошенко та завідувач кафедри філології УКУ Олександр Пронкевич, обговорити нововіднайдені документальні джерела до біографії та діяльності священномученика Йосафата та іспанський переклад праці «Житія і мучеництва Йосафата Кунцевича 1684 року». 

Переглянути запис дискусії можна за посиланням.