Подія 944 року – перенесення Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа: 5 фактів

Спомин про перенесення Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа звершується 29 серпня, в Післясвято Успіння Пресвятої Богородиці. Православна Церква згадує подію 944 року, коли з Едеси до Константинополя з великими почестями був перенесений Нерукотворний Образ Ісуса Христа.

  1. Образ Ісуса Христа – перша в історії ікона нашого Спасителя, створена не майстрами живопису, а Ним Самим через дотик Його обличчя до полотняної тканини.
  2. Зі свідчення Передання, в часи проповіді Ісуса Христа правитель сирійського міста Едеса (в сучасній Туреччині) на ім’я Авгар захворів на проказу, жоден лікар не зміг йому допомогти. І коли до нього долинула слава про великі чудеса і зцілення, які творив Спаситель, він увірував у Нього, як у Сина Божого, і написав листа з проханням зцілити його. З цим листом він послав до Палестини свого художника Ананія, аби він змалював образ Божественного Вчителя.
  3. В Єрусалимі Ананій побачив Господа, оточеного великою кількістю людей, і через це він ніяк не міг підійти до Нього. Тоді він став на високому камені і спробував здалеку написати образ Ісуса Христа, але це йому не вдалося. Тоді Спаситель Сам покликав його, назвавши по імені, і передав для правителя Авгара настанови про спасіння і обіцянку прислати Свого учня для зцілення. Потім Господь попросив принести воду і убрус (полотно, рушник). Він умився, обтерся тканиною і всі присутні побачили, як на ній проступають риси Його Лику. Убрус і лист Спасителя художник приніс в Едесу. З благоговінням прийняв правитель Авгар святиню і зцілився, а згодом апостол від сімдесяти Фадей хрестив Авгара і всіх жителів Едеси.
  4. Що ж далі сталося з цим Образом Спасителя? Написавши на полотні слова «Христе Боже, всякий, сподіваючись на Тебе, не посоромиться», Авгар встановив його над міською брамою. З часом, аби святиню не знищили ідолопоклонники, які правили містом, Образ сховали, заклавши цеглою. Перенесення Нерукотворного Образа відбулося у 944 році імператором Костянтином Багрянородним: з великими почестями Нерукотворний Образ Спасителя був переміщений духовенством до Константинополя. 29 серпня святиня була встановлена у Фароському храмі Пресвятої Богородиці. Засвідчено, що Нерукотворний Образ Спасителя неодноразово давав із себе точні відбитки.
  5. Це свято важливе для нас також тому, що дає відповідь на запитання: чи треба вшановувати святі ікони? Так, треба, тому що Спаситель Сам чудесним зображенням пречистого Лиця Свого на убрусі благословив буття іконам.

За матеріалами Фейсбук-сторінки ПЦУ