Погляд угору: Екскурсія хорами Гарнізонного храму. Фоторепортаж

Вже 9 років діє Гарнізонний храм у Львові. Відтоді безупинно працюють над відновленням святині та намагаються повернути до тієї величі, у якій вона була 400 років тому. Відтепер містяни та гості Львова можуть безкоштовно відвідати екскурсію хорами Гарнізонного храму свв. Петра і Павла. Такі відвідини проводять вперше від часу реставрації церкви. Раніше вхід на хори був недоступний для відвідувачів. Хоча реставраційні роботи ще незавершені, але усі охочі вже можуть оглянути храм згори. Що приховується  у  стінах церкви – про це розповіли Духовній величі Львова на екскурсії у святині.

Храм спорудили  ще на початку 17 століття для єзуїтів, які займались місією та освітою найдавнішими елементами Гарнізонної церкви  є саме розписи 18 століття. Храм розписаний у світсько-релігійних та релігійних мотивах: від життя Станіслава Костки до біблійних сцен. Лише акварельні розписи не вціліли на храмових стінах. Сьогодні намагаються відновити автентичні фрески, виконані  Франциском та Себастьяном Екштайнами.  Саме сім’я художників, які приїхали з Європи, понад 10 років розписували  Гарнізонний храм свв. Петра і Павла. Водночас вони працювали зі стінами й інших святинь Львова.

Частина розписів пошкодилась через негоду, від якої не захищало покриття храму. Не все збереглось до наших днів, адже під час радянської влади храм не доглядали належним чином. Тому сьогодні частина фресок є значно пошкодженими й потребують повної реставрації. У церкві над вівтарем можна побачити розпис земної кулі із зображенням екзотичних звірів, назв країн світу і навіть Велику Китайську Стіну. Фрагмент є своєрідним нагадуванням  про  місійну справу єзуїтів, які відвідали чи не всі континенти світу. На зображенні можна знайти невідреставрований фрагмент, який спеціально не заповнюють для порівняння з первісним виглядом фрески.

Однією із особливих експонатів храму є індивідуальна капличка. Невелике приміщення призначалося для молитви, де могла поміститись  лише одна особа. Всередині каплиця розписана біблійними мотивами, які заклеєні папером Австрійського періоду – аркуші із математичними формулами, записи латинською, грецькою та німецькою мовами, газети тощо. Причина такого паперового покриття розписи покриті аркушами  – невідомо. Проте згодом  каплицю також відновлять для збереження біблійних розписів. На сьогодні це одна із небагатьох подібних каплиць, яка збереглась до наших днів.

Дерев’яне Розп’яття Ісуса Христа є  не лише однією з найдавніших скульптур храму, а також визначною за унікальністю. Для Розп’яття використали ебенове дерево, з яким складно  працювати для детального різьблення. Але у храмовій скульптурі Христа вдалось передати реалістичність  будови тіла. За радянського часу її хотіли вивезти  в Ермітаж, але завдяки хитрощам її таки  вдалось залишити у Львові.

На хорах  можна побачити давні експонати храму, які вдалось зберегти й згодом знову повернуться на свої місця й надалі оздоблюватимуть стіни храму. До них належать статуї ангелів, шматки декору, елементи органу,  церковні атрибути, корона до ікони й друковані знахідки, серед яких знайшли список продуктів одного із монахів.

У костелі свв. Петра і Павла зберігся орган, який сьогодні потребує реставрації.  За часів радянської влади він не звучав, а металеві деталі музичного інструменту розібрали у грабіжних набігах. Сьогодні збереглися дерев’яні орнаментальні та скульптурні оздоби в стилі рококо. Труби органу були виготовлені як із металу, так і з дерева різної довжини, кількість яких становила близько двох тисяч одиниць. Музичний інструмент храму унікальний автентичним регістром «гвардьон», який розробили  саме під цей орган. Під час  гри регістр імітував звук військового оркестру. Востаннє інструмент звучав понад 70 років тому.

Під час радянської влади святиню переформували під книгосховище. Знову храм відновив свою діяльність вже 2011 року, а першим настоятелем Гарнізонної церкви о. Степана Суса, який нині є Владикою. Гарнізонний храм – один із небагатьох, що відкрив хори для відвідувань.  Усі реставраційні роботи планують завершити до 10-річчя храму у 2021 році.

Нагадаємо, відвідати екскурсію хорами Гарнізонного храму можна за попереднім записом. Інформацію шукайте на сторінці Підземелля Гарнізонного храму у Фейсбуці, або зателефонуйте за номером +380673733683 (щодня з 10:00 до 18:00).

Підготувала Наталка Стареправо