10 жовтня Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій зустрівся з Ендрю Беннеттом (Andrew Bennett), послом з питань релігійних свобод Королівства Канада. Зустріч відбувалася у приміщенні Львівського єпархіального управління у форматі невимушеної бесіди.
Пан Беннетт найперше поцікавився поглядами Владики на роль, яку відіграла і продовжує відігравати Церква у подіях Революції Гідності і житті суспільства після неї, а також попросив детальніше розповісти про умови існування Церкви на Сході України в умовах проведення антитерористичної операції, особливо на тимчасово окупованих територіях Української держави. Повідомили у прес-службі Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП.
Високопреосвященний митрополит Димитрій зауважив, що Церква добре розуміє виклики сьогодення.
“На жаль, справді подекуди має місце переслідування за конфесійною приналежністю. Наша Церква Київського Патріархату сьогодні страждає на Сході України. Добре відомим є напівлегальне становище архиєпископа Климента у тимчасово окупованому Криму, також змушені переховуватися від переслідувань очільники Донецької і Луганської єпархій – архиєпископ Сергій і єпископ Афанасій. Подекуди має місце пряма агресія проти патріотично налаштованого духовенства і пастви нашої Церкви. “, – зазначив Владика Димитрій.
Владика Димитрій розповів пану послу і про велике значення Церкви в українському суспільстві, особливо у контексті подій останнього року.
“Гадаю, роль Церкви у суспільно-державних і навіть міжнародних процесах суттєво недооцінена міжнародними організаціями, діяльність яких зосереджена на вивченні релігійної ситуації у світі, міжрелігійних і міжконфесійних діалогів і нагляді за збереженням свободи совісті та релігійних поглядів. Адже Церква з одного боку гасить полум’я секуляризму, а з іншого – на територіях, де ця проблема не так актуальна, на територіях, де люди зберігають і передають у спадок наступним поколінням високу релігійність і духовність (говорю про Східну Європу), Церква має великий авторитет у суспільстві.
Люди душею відчувають, що діяльну підтримку і допомогу можна отримати лише у храмі. Згадаймо початок Революції Гідності – побиття мирних протестувальників, – втікаючи, вони знайшли прихисток у Михайлівському Золотоверхому монастирі. Пізніше дзвони цієї обителі скликали Київ і всю Україну на захист гідності, свободи і правди.
На мій погляд революція все ще триває і підсумки її будуть позитивними для українського народу: ми остаточно позбудемося радянської ментальності, сформованої десятиліттями комуно-більшовицької кремлівської пропаганди, відсічемо своє радянське минуле і ввійдемо у фазу розбудови вільної і незалежної України. І Київський Патріархат, звісно ж, підтримував і підтримуватиме цей процес”, – наголосив Високопреосвященний митрополит Димитрій.
Окремо владика Димитрій розповів про існуючий сьогодні в Україні міжконфесійний і міжрелігійний діалог, зазначивши, що особливу роль у його розвитку відіграв 7-ий Екуменічний соціальний тиждень у Львові, під час якого був задекларований такий діалог на академічному рівні.
“У цьому сенсі нам корисний досвід Західних Церков, які вже довгий час існують в умовах демократичного і водночас значно секуляризованого суспільства. Зрештою, нам є чого повчитися одні в одних”, – підкреслив Високопреосвященний митрополит Димитрій.
Також владика Димитрій зазначив, що на його думку Христова Церква – православні і католики, – повинні співпрацювати хоча б у рамках соціального служіння, адже лише в єдності і порозумінні Церква, зрештою, може стати тим єдиним стержнем, що здатний буде втримати наш геть секуляризований світ від руйнування духовності.
Натомість, пан посол розповів детальніше про роботу свого офісу.
“Роль мого офісу з питань релігійних свобод – це захищати ці свободи. Ми робимо це дуже послідовно і найперше – через поглиблення співпраці з Церквами. Свою діяльність ми співміряємо з позиціями Вселенського Патріарха-екуменіста Варфоломея, а також уважно слідкуємо за Святим Престолом. Вам треба знати, що зараз до України на фоні запуску процесів демократизації у суспільстві звернена особлива увага. І мені дуже цікавими були озвучені Вами думки і водночас радію, що багато в чому ми є однодумцями”, – зазначив пан Беннетт.
Ендрю Беннетт розповів, що канадійці й канадійський уряд були дуже секулярними, Церква була змушена на нерівних правах змагатися з іншими суспільними гуманістичними організаціями, але зрештою помилковість такого шляху поступу була усвідомлена й у своїй зовнішній політиці, особливо, Канада почала дуже активно і глибоко співпрацювати з християнськими Церквами та іншими релігійними організаціями.
Насамкінець учасники зустрічі взаємно висловили один одному подяку за цікаву і плідну бесіду та сподівання на майбутню співпрацю.