Правила поведінки під час екскурсійного відвідування храмів Львова

  1. Огляд храму групою повинен відбуватися у час поза богослужіннями. Під час богослужіння огляд допускається лише індивідуально зі збереженням тиші у храмі.
  2. При вході до храму мобільний телефон та інші електронні пристрої зв’язку необхідно вимкнути або перевести у безгучний режим. Несподіваний вхідний дзвінок слід відхилити або ж прийняти його за межами храмової будівлі.
  3. Під час фото- чи відеозйомки у храмі, якщо її дозволено адміністрацією храму, не можна входити у вівтарну частину,  зокрема за іконостас або за обмежувачі руху – натягнуті стрічки. Також не слід займати центральної осі храмової будівлі та позувати  для фото- чи відеозйомок, що не відповідає святості місця. 
  4. З метою уникнення шахрайства, а також беручи до уваги практику організованої благодійної діяльності парафій та Церков, не рекомендується подавати милостиню людям біля входу у храм чи на його території. За бажання зробити пожертву на діла милосердя слід звертатися до персоналу храму або жертвувати у відповідні скриньки у ньому.
  5. Заборонено:
  • входити до храму у міні-спідницях, шортах, майках, глибоко декольтованих сукнях, топах. Одяг повинен прикривати коліна, живіт та плечі. Плануючи відвідання храмів, рекомендується дотримуватися помірності при доборі кольорових тонів одягу та уникати нецензурних, образливих чи комічних написів на його елементах. Під час молитовної присутності в храмі, зокрема православному, покриття голови є рекомендованим для жінок, натомість особи чоловічої статі зобов’язані знімати головні убори в сакральному об’єкті (окрім юдейського) незалежно від віку, національності, релігійних поглядів; 
  • заходити до храму з їжею (морозивом, льодяниками, жувальною гумкою тощо) та напоями, окрім мінеральної води;
  • розпивати алкогольні напої і курити біля входу до храму та на його території.

Правила поведінки у храмах міста для екскурсоводів

  1. Екскурсовод зобов’язаний мати на видному місці ідентифікаційну картку/бейдж з фотокарткою і зазначенням імені та прізвища.
  2. Екскурсовод заздалегідь ознайомлює екскурсантів (туристів) з рекомендованими правилами поведінки в храмах міста. 
  3. Екскурсовод заздалегідь попереджає екскурсантів (туристів) про заборону фото- та відео зйомки, якщо така встановлена адміністрацією храму або про оплату чи пожертву за неї, якщо така передбачена. 
  4. Заборонено проводити екскурсії у храмі під час богослужіння. У такому разі екскурсовод ознайомлює екскурсантів (туристів) з історією храму, архітектурою та інтер’єром поруч з будівлею, надаючи їм можливість самостійно оглянути святиню та опісля ставити йому запитання. 
  5. Під час екскурсії у храмі (у час між богослужіннями) екскурсовод вимикає гучномовець чи інші допоміжні прилади та стишує голос, не заважаючи своїми діями іншим туристичним групам і людям, які моляться.
  6. Екскурсовод повідомляє екскурсантів (туристів) про можливість та умови придбання у храмі церковної атрибутики, сувенірів та довідкових видань про сакральний об’єкт.

Рекомендації щодо облаштування сакральних об’єктів м. Львова

  1. На дошках оголошень у храмах, а також на веб-сайтах і на загальних інтернет-ресурсах всіх наявних у Львові конфесій рекомендується забезпечити наявність, у т. ч. іноземною мовою (англійською), наступної інформації про сакральний об’єкт:
  • про графік роботи храму із зазначенням телефону контактної особи з питань його 
  • під час богослужіння забезпечити при вході у храмову споруду інформацію-попередження у вигляді таблички (наприклад: «У храмі Богослужіння/шлюб/хрестини до 12:30»);
  • про рекомендовані правила поведінки у храмі (бажано, у вигляді загальноприйнятих легкозрозумілих піктограм);
  • про можливість та умови придбання екскурсантами (туристами) церковної атрибутики (свічок, листівок з відомостями про чудотворні ікони або мощі, які знаходяться у храмі), друкованої та візуальної інформації про історію храму: путівників, листівок з видами інтер’єрів храму, дисків тощо.
  • про правила здійснення фото- і відеозйомки у храмі.
  1. Для уникнення скупчення груп екскурсантів (туристів) слід встановити часові обмеження перебування таких груп у храмі; для найбільш відвідуваних об’єктів рекомендується регулювати потік груп за попереднім записом (тел., ел. пошта і т. ін.).
  2. У кожному храмі доцільно визначити особу/осіб, уповноважену/них слідкувати за дотриманням правил поведінки у храмі та забезпечити її/їх бейджем з фотокарткою і зазначенням імені та прізвища.
  3. Проблему відвідування храмів у невідповідному одязі може бути вирішено за умови, якщо при вході до храму турист зможе позичити (або придбати у крамничці) накидки у вигляді хустки на голову чи плечі та плахти-спідниці.
  4. Слід розглянути можливість надання, за попередньою домовленістю, навчальним групам екскурсоводів доступу до місць у сакральних об’єктах /або: частин храму (вежі, підземелля, каплиці і т. д.), які є або можуть бути/стати цікавим туристичним об’єктом, але доступ до них поки-що обмежений.