прот. Ігор Цмоканич: «Незалежність завжди розпочинається з перемоги над самим собою»

24 серпня, у 31-у річницю відновлення Незалежності України, виповнюється вже пів року героїчного протистояння українського народу повномасштабному російському вторгненню. Про цінність подвигу наших Героїв, які захищали Україну в період її багаторічної історії і роблять це зараз, про те, що означає День Незалежності для нас сьогодні, розмірковує сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич) протоієрей Ігор Цмоканич:

«Свобода не безкоштовна» (Freedom is not free). День Незалежності є для того, щоб ми пригадали істину, щоб ми не звикали до того, до чого звикати не можна, тобто до цього великого дару незалежності, за який заплачено велику ціну. День Незалежності має розпочинатися із згадування всіх тих, які, насправді, купили нам цю свободу, які заплатили за нашу свободу, які заплатили за можливість жити гідно і вільно, які заплатили найціннішим, – своїм життям. Їх ми називаємо Героями. Героями в грецькій міфології називали напівбогів, людей, які роблять те, що є неможливо з людської точки зору. І є багато тих Героїв, завдяки яким ми живемо.

Але важливо є пам’ятати і про дуже неприємну правду, про незручну правду. Дуже часто героїзм – це наслідок чиїхось помилок, це розплата за чужу байдужість, за некомпетентність. Важливо пам’ятати про те, що Герої виправляють помилки, зроблені кимось. Наприклад, Герої визвольних змагань заплатили кров’ю за амбіції політиків, за народ, який повірив у зручну брехню про мир, а потім позбувся і самого життя. Герої небесної сотні були розплатою за помилковий вибір 2003-2004 років. І тому дуже важливо, щоб ми скористалися з того шансу, який дають нам наші Герої. Щоб ніхто більше не платив за наші помилки, за наші дитячість, за нашу некомпетентність, за нашу байдужість, за наше небажання змінюватися.

День Незалежності повинен полягати в тому, щоб ми задумалися над тим, а в чому власне полягає незалежність, з чого вона розпочинається. Незалежність завжди розпочинається з перемоги над самим собою, з перемоги над жалістю до себе, яка завжди знайде оправдання своїм компромісам зі злом, з перемоги над своїми амбіціями, над тими компромісами зі злом, яких забагато у нашому житті. Свобода починається з цінностей, якими ми живемо. А якщо єдиними нашими цінностями є матеріальні цінності, тоді це певна форма рабства. До речі, після того, як Бог вивів ізраїльтян із рабства, Він дає їм заповіді. Заповіді – це не просто нове ярмо. Рабство завжди починається із рабства своїм пристрастям, своєму самолюбству тощо. І немає свободи без перемоги над собою. Власне, заповіді – це цінності, це стежки свободи. День Незалежності – це нагода задуматися над тим, а якими цінностями ми живемо. Свобода починається з мене, з прийняття відповідальності за тих, які біля мене. Будьте незалежні. Будьте свобідні».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами відеоблогу для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»