прот. Ігор Цмоканич: «Новий рік для нас має бути не роком тигра, але роком Божим»

За вікном зима. Все людство в очікуванні новорічних свят, зокрема і Нового року, який, як знаємо, вже зовсім не за горами. Вдома, на роботі, або просто на вулиці ми з вами обговорюємо наше новорічне меню, обговорюємо вишуканість новорічного столу. Дуже часто ми заклопотані цим настільки, що забуваємо про справжній сенс Нового року. Дуже часто накриті столи і вишукані банкети захоплюють нас настільки, що ми забуваємо зробити найважливіше, – подякувати Богу. Адже саме Господь провадив нас дорогою милосердя цілий рік, саме Він був з нами у хвилини радості і болю. Через земні клопоти в цей день ми не маємо часу піти до храму і попросити у Бога сили і наснаги на рік наступний. Ми забуваємо подякувати нашим близьким і рідним за те, що були поруч, за те, що підтримували нас у скрутні моменти. Як правильно приготуватися до Нового року? Як святкували Новий рік у давнину? Як відсвяткувати Новий рік так, щоби він хоча би щось зміг змінити у нашому житті? Над цими питаннями розмірковує сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич) протоієрей Ігор Цмоканич:

«Як ви готуєтеся до Нового року? Де плануєте святкувати? Чому це для вас так важливо? Є різні свята: релігійні, державні, сімейні. І от серед цих свят Новий рік займає якесь особливе місце. Більшість людей сприймає Новий рік з більшим трепетом, з більшою увагою, і, зрештою, більшість людей до нього готуються більше, аніж, скажімо, до більшості інших свят, навіть релігійних. І причина, мабуть, у тому, що з Новим роком завжди пов’язано дуже багато очікувань. Багато людей думають, що від того, як ти його відсвяткуєш, залежить те, як ти його проживеш. Або ж на Новий рік дуже часто хочеться сповнити якісь ритуали, які гарантували б тобі щастя. Але, насправді, це немає ніякого відношення до року, що надходить, це не має ніякого відношення до нашого життя.

Зрештою, що таке Новий рік? В давнину Новий рік святкувався весною, коли починалися роботи, коли виводилися отари, коли землероб підготовляв поле, або ж – осінню, коли був зібраний урожай, коли ти мав з чим входити у наступний рік, і мав за що подякувати Богу. В Римі, навіть, не існувало зимових місяців, а було десять місяців, починаючи від березня, тому грудень – це був десятий місяць. Згодом, після реформи імператора Юлія Цезаря, був створений календар, так званий юліанський календар. По своїй суті ця дата, насправді, ні про що. Навіть, якщо ми подивимося на східні календарі, в які люди вірять більше, ніж вірять в Бога, то вони так само не починаються першого січня. Тобто перше січня – це, по своїй суті, умовна дата. Як колись святкували Новий рік? Вважалося, що історія – це певні цикли, які повторюються і тому Новий рік сприймався, як момент, коли потрібно все правильно зробити для того, щоб змусити долю діяти на своєму боці. Вважалося, що якщо не здійсниш певний ритуал, то тоді це колесо може рухатися не в тому напрямку. І, здавалося би, що часи змінилися, але багато людей живе, немовби, по інерції. Новий рік – це просто дата.

Як відсвяткувати Новий рік так, щоби він хоча би щось зміг змінити у нашому житті? Так, ця дата потрібна. По-перше, – для того, щоб просто озирнутися назад і подивитися, як ми прожили. По-друге, – обов’язково згадати найкращі моменти, які завжди пов’язані не з речами, а з людьми, згадати найкращі моменти, які пов’язані з тими, з ким ми були, і що ми зробили. По третє, – згадати і закарбувати у пам’яті і подякувати Богу і, власне, тим людям, з якими пов’язані найкращі моменти нашого життя. Вартує обов’язково згадати, бо і так навколо нас забагато темряви. Так же само вартує згадати про свої помилки, щоб з них зробити певний урок для себе, щоб їх згодом не повторювати, бо якщо помилка вивчена, то вона, зрештою, обертається на важливий життєвий досвід. Зрештою, Новий рік буде впливати на наше життя тільки тоді, коли він буде днем подяки Богу за прожите, днем подяки ближньому за те, що він є в нашому житті. До речі, у Новому році є надзвичайно важливою ще одна річ: ми з вами багато залежимо від людської думки. Колись для галичан всі заповіді зводилися до двох: пасує і не пасує. Ми живемо в час, коли важливіше виглядати щасливим, а значить успішним, ніж бути таким насправді. Для нас фотографії якоїсь події важливіші, ніж сама подія. Нам важливіше виглядати успішними, ніж ними бути. Ми витрачаємо гроші, яких, можливо, не маємо на речі, які нам не потрібні тільки для того, щоб сподобатися людям, які, до речі, нам теж, в переважній більшості, не потрібні, або нам байдужі, або нам чужі, від яких, насправді, у нашому житті нічого не залежить. Новий рік змінить наше життя тільки тоді, коли ми будемо думати про те, що справді важливе, про те, що має значення. І нехай для вас Новий рік буде і моментом подяки. Ми маємо за що подякувати Богу: за тих, хто не зіпсувався; за тих, хто залишився; за наших воїнів, які дають нам можливість святкувати. Новий рік має бути нагодою подякувати один одному за присутність у цьому житті. Новий рік має бути  моментом чесності. Новий рік має бути днем довіри, коли ми з довірою переступаємо ще в один рік. Новий рік для нас має бути не роком тигра, але роком Божим, роком людським. Бажаю вам доброго, Божого і людяного року!»

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

За матеріалами відеоблогу прот. Ігоря Цмоканича для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»