прот. Миколай Гелетюк: «Кожне Слово, яке виходить із уст людини, виходить з її серця»

У Євангелії ми неодноразово читаємо про те, як Ісус Христос Своїм Словом воскрешає померлих, оздоровляє хворих, виганяє бісів. «Уже і ви чисті, – словом, яким промовляв я до вас» (Ів.15,3), – говорить Христос. Слову Господньому коряться і його учні. Пригадаймо собі історію про те, як Симон, Яків та Іван цілу ніч ловили рибу, але нічого не піймали. Тоді Христос сказав відчалити на глибінь і ще раз закинути сіті. Озвався Симон і каже: «Наставнику, всю ніч трудились ми й нічого не піймали, але на твоє слово закину сіті» (Лк.5,5). Вони піймали велику кількість риби. А чи готові ми сьогодні почути Слово, промовлене Ісусом Христом? Чи здатні ми почути Бога? Як часто в житті ми нехтуємо Словом Божим? Як часто в житті ми промовляємо непотрібні слова? Над цими питаннями розмірковує настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Івано-Франківської єпархії ПЦУ (с. Коршів) протоієрей Миколай Гелетюк:

«“Споконвіку було Слово, і з Богом було Слово, і Слово було – Бог. З Богом було воно споконвіку” (Ів.1,1-2), – такими словами святий євангелист Іоан розпочинає своє Євангеліє, акцентуючи увагу на тому, що Господь Ісус Христос є Богом Словом. У Книзі Буття ми читаємо про те, що Бог творить світ Словом. І сказав Бог – і з’явилося. Тобто одним Своїм Словом Бог творить увесь видимий і невидимий світ. І, звісно, що цим Словом є друга іпостась Пресвятої Трійці – Син Божий. Святий Іоан Богослов каже: «І Слово стало тілом, і оселилося між нами, і ми славу його бачили – славу Єдинородного від Отця» (Ів.1,14). Тобто чітко йдеться про те, що Ісус Христос є Богом Словом. Наш Спаситель Ісус Христос саме Словом воскрешав померлих, зціляв невиліковно хворих. І навіть фарисеї, які були послані своїм начальством для того, щоби ув’язнити Христа, повернулися і сказали: «Ніколи ще чоловік не промовляв так, як цей чоловік промовляє». Ми говоримо про те, яку велику силу має Слово Боже.

Але, створивши людину, даючи людині цей дар мови, даруючи людині слово, Бог дав можливість творити, будувати свої відносини з Творцем. І саме завдяки Слову, яке виходить із наших уст, ми будуємо свої стосунки, ми будуємо своє майбутнє. Все розпочинається зі Слова. Слово – це еманація волі людини. Слово – провідник, через який в душу вливаються не тільки думки, образи, а й цілі витки почуттів людини. Тому словом людину можна вбити, словом людину можна підбадьорити, словом людину можна оживити до життя. Саме тому слово людини так само має дуже важливе значення. У попередніх програмах ми говорили про те, як зле слово нищить стосунки, як зле слово віддаляє людину від Бога, як зле слово позбавляє людину благодаті Божої. А зараз ми розмірковуватимемо про те, як добре Слово допомагає людині.

У нашому повсякденному житті чомусь так важко сказати «дякую», «прошу», «прости мені» чи «вибач мені». І саме одне таке слово може змінити дуже загострені стосунки, направити їх у правильне русло. Кожне Слово, яке виходить із уст людини, виходить з її серця. Бо сам Господь про це каже: «Чим серце наповнене, те говорять уста». Слово промовлене, Слово написане формує нас у цьому житті. Воно впливає на наше життя. Коли людина у розпачі, коли людина у відчаї, коли людина переживає якісь складні обставини життя, вона потребує доброго Слова. І якщо це добре Слово промовлене, воно може її підбадьорити, а разом із тим воно може врятувати їй життя. Якщо людина у розпачі, у відчаї, а тут звучить слово, яке руйнує її. Часто таким словом можна вбити людину, позбавити її життя. Слово Боже будує людину, воно формує людину, воно дає надію людині. І, власне, коли людина живе Словом Божим, тоді це говорить про те, що вона на добрій дорозі. Як часто в житті ми нехтуємо Словом Божим? Як часто в житті ми  промовляємо непотрібні слова? Як часто у повсякденному нашому житті ми забуваємо про добрі слова, які є необхідні для збудування? Ми не використовуємо їх тільки тому, що наше серце є закам’яніле у гріху, воно не здатне промовити «дякую», «пробач», «прости мені», «будь ласка», «допоможи мені». І, власне, не використовуючи ці слова, ми губимо самі себе. Тому я буду дуже радий з того, якщо це слово, промовлене мною сьогодні, принесе комусь користь».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами програми «7 хвилин про Бога» на Youtube-каналі Світ Духовності