прот. Миколай Гелетюк: «Якщо подружжя у своє серце впустило Господа, то їхнє життя стає щасливим»

У сучасному світі важливу роль у нашому житті відіграють сімейні цінності. Міцність і цілісність сім’ї цінуються нами понад усе. Але, на жаль, багато сімей розпадаються через те, що не вміють слухати одне одного, не вміють поступатися одне одному. Дуже часто люди не впускають Бога у своє життя, адже Він поруч і стукає у двері кожної сім’ї. Нам лишень потрібно відкрити двері нашого серця і впустити Господа. Про сім’ю, як інституцію Божу, та про справжні сімейні цінності розмірковує настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Івано-Франківської єпархії ПЦУ (с. Коршів), доктор філософії у галузі богослов’я протоієрей Миколай Гелетюк:

«Зі сторінок Священного Писання нам відомо, що творцем сім’ї є Бог. Про це читаємо на перших сторінках Біблії, де написано: «Бог на свій образ людину сотворив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінкою сотворив їх. І благословив їх Бог і сказав до них: “Плодіться й розмножуйтеся і наповняйте землю”». Сім’я – це інституція Божа. Бог створив сім’ю для взаємної любові так, як сотворив людину з безмежної своєї любові. Господь акцентує увагу на тому, як твориться сім’я. У Святому Писанні читаємо: «Покине тому чоловік батька і матір свою, і прилучиться до жони своєї і стануть вони обоє одним тілом». Важливим є акцент на словах «покине», «прилучиться» і «стануть вони одним тілом». «Покине» – це означає, що створюється окрема сім’я, де є чоловік і дружина. «Прилучиться» – це означає, що двоє об’єднуються в одне ціле і разом провадять своє земне життя. Чого чекає від сім’ї людина? Багато молодих людей, які створюють сім’ю, по-різному налаштовують себе. І якщо хтось створює сім’ю для свого задоволення, той отримає велике розчарування. Якщо хтось створює сім’ю для того, щоби зробити себе щасливим, то, насправді, щасливим не буде. І тільки той, хто створює сім’ю для того, щоб зробити щасливою другу половинку, той, направду, буде щасливим.

І ось, власне, а що ж ми спостерігаємо сьогодні? А спостерігаємо ми сумну статистику, спостерігаємо велику кількість розлучень по цілому світі, і в тому числі і в Україні. Багато молодих людей, які ще нещодавно були сповнені світлими почуттями любові один до одного, за дуже короткий час розривають свої стосунки. Сьогодні взагалі складається таке враження, що всі сили темряви спрямовані на те, аби зруйнувати сім’ю. І, власне, якщо проаналізувати те, хто може зробити щасливими двох людей в подружжі? Звичайно, що це – Бог. Статистика говорить про те, що у цивільному шлюбі, тобто, коли молоді одружуються, не маючи на це Божого благословення, тобто над ними не звершується Таїнство шлюбу, одна пара з двох розлучається. Якщо шлюб церковний, але молоді не є практикуючими християнами, а просто взяли в Церкві шлюб, і на цьому їхнє християнство закінчилося, то кожна третя пара розлучається. Якщо ж молоді взяли шлюб у Церкві, живуть з Божим благословенням, відвідують недільні Богослужіння у храмі, то одна пара з п’ятдесяти розлучається. І якщо є шлюб церковний, молоді відвідують не тільки недільні Богослужіння, але також є практикуючими християнами, часто відвідують храм Божий, практикують в сім’ї спільну молитву, то тільки одна пара із одної тисячі чотириста тридцяти розлучається. А про що це говорить? Це говорить про те, що якщо подружжя у своє серце впустило Господа, то, відповідно, їхнє життя стає щасливим, їхнє життя стає благословенне Богом. Одним із мудреців сказані такі слова: «Від віку не чувано, щоб розпалося те подружжя, яке спільно стає на молитву, яке все вирішує з Божого благословення, яке уповає на Бога, яке живе з Богом».

Але окрім цих викликів, які виникають через розлучення, у нас існують і багато інших замахів на подружжя, зокрема сьогодні пропагуються різні культури, а точніше антикультури, які не несуть у собі сімейних цінностей. Сьогодні існує велика загроза сімейним цінностям, тому що пропагуються одностатеві шлюби, тому що пропагуються різного роду збочення і віртуальне життя. І тому ми, християни, повинні молитися за сім’ю, молитися за те, щоби у всіх інституціях були запроваджені ті науки, які пропагують сімейні цінності. І, власне, ми сьогодні молимося, кажучи: «Благослови, Господи, християнські сім’ї. Даруй їм взаємну любов, даруй їм душевний спокій, даруй їм терпеливість у справі виховання дітей, щоб вони виховували дітей для неба, а не для пекла, і щоб були віддані у всьому Тобі, Господу Богу нашому. Амінь»».

Підготувала Юліана Лавриш