Протоієрей Михайло Сивак: «Благовіщення – це початок нашого спасіння»

Сьомого квітня Східна Церква святкує празник Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з найбільших християнських свят. З нагоди цього про історичні витоки свята, християнські чесноти Богородиці, Божу волю у житті людини, вміння сказати «так» Богові, а також про істину радість у Бозі розмовляємо в ексклюзивному інтерв’юз проректором Львівської Православної Богословської Академії ПЦУ, кліриком Свято-Покровського кафедрального собору ПЦУ, протоієреєм Михайлом Сиваком.

Отче Михайле, розкажіть, будь ласка, що відомо про історичні витоки свята Благовіщення? Коли його почати святкувати?

Насамперед варто сказати, що про подію Благовіщення нам розповідає євангелист Лука. Він єдиний серед Євангелистів, хто нам про це свідчить. У історії Благовіщення сказано, що Марії з’явився ангел, який сповістив їй новину про те, що вона зачне і народить Сина. Це свято походить з ранньої Церкви івшановувалося ще з перших віків християнства. 

В чому основа свята Благовіщення? На що в цей день ми звертаємо увагу в особливий спосіб?

Перш за все згадуємо подію сповіщення Діві Марії новину про народження Сина Божого. Це кульмінація усіх месіанських очікувань. Тому що починаючи ще з раю, коли Адам з Євою згрішили, у книзі Буття знаходимо перше пророцтво про те, що має прийти месія. Господь каже: «Сім’я жони розтопчить голову змія». Тобто бачимо, що ще на зорі людства вже є згадка про те, що має прийти Месія. У момент Благовіщення Христос з’являється у лоні Марії. Можемо сказати, що Благовіщення – це початок нашого спасіння. Свого роду – це початок Воскресіння, коли Бог втілюється у людську природу.

Яких християнських чеснот ми можемо навчитися з досвіду свята Благовіщення? Зокрема чи воно свідчить про відвагу Богородиці і її смирення?

У події Благовіщення бачимо, що Богородиця є найчистішою серед усіх народжених на землі людей. Вона своєю чистотою і любов’ю вміщає в себе невмістимого Бога. Загалом Богородиця є багатою на чесноти. Серед них виділяється чеснота смирення. Тому що Бог являє свою волю устами ангела, а Марія на своє покликання відповідає такими словами: « Я є раба Господня. Тому, нехай буде мені за словом Твоїм». Ці слова вказують на її цілковите смирення, а також на повну відданість Божій волі.

Часто говоримо про свято Благовіщення як про момент, коли Богородиця відповідає Богові «так». В цей момент в особливий спосіб згадуємо про багатодітні родини, які постійно своїм життям відповідають Богові «так» на те, щоб у них були діти. Водночас багато людей підтримують зовсім інший погляд, зокрема хтось підтримує рух «childfree» і інші, які відповідають на заклик Бога «ні». Чого нас у цьому контексті може навчити свято Благовіщення?

Насамперед свято нас вчить, що Божа воля є блага і звершена. Тобто Господь все робить для добра людини через любов до нас. Кожен Божий дар є найкращим благом від Бога для людини. Якщо людина прислухається до Божої волі і прийме цей дар, то він буде їй на спасіння. Якщо людина відкине його і скаже «ні»,то це для людини буде тільки на шкоду.

Під час свята Благовіщення в особливий спосіб роздумуємо над Божою волею у житті людини. Над тим, в який спосіб людина може розпізнати Божу волю у своєму житті. Бо не всім являється янгол і вказує подальший шлях. Як правильно зробити?

Ключ до відповіді на це запитання ми знаходимо серед заповідей блаженств. В яких Христос каже: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать». Для того, щоб побачити Божу волю у своєму житті людина повинна мати чисте серце. Чим більше людина очищує себе від гріхів і пристрастей, тим більше вона починає прозрівати у своїх обставинах життя і бачити Божий промисел.

Які у Вас виникають асоціації зі святом Благовіщення?

Найперше це благовоління перед тим, наскільки Бог любить нас. Це свято оповите Божою любовю до людського роду. Оскільки, це є початок людського спасіння, початок Воскресіння. Деякі Отці Церкви називають Благовіщення початком усіх свят.

В чому особливість іконопису свята Благовіщення? Чим він вирізняється з поміж інших?

Загалом є декілька типів ікон, які собою знаменують свято Благовіщення. Найпопулярніші відображають саме Євангельський сюжет, в якому зображається Діва Марія і ангел, який благовістить Діві Марії. Менш поширенні зображення, в яких на фоні лона Марії зображається маленький Христос.

Які літургійні особливості відзначення свята Благовіщення і чи є послаблення посту у цей день?

Свято Благовіщення майже завжди припадає на період Великого посту. Згідно церковного уставу в цей день піст послаблюється. Дозволяється в їжу вживати рибу і вино. Цей день є наповнений радістю. Богослужіння в собі відображають цю подію. В текстах служб ми знаходимо різні описи цієї події.  Напередодні свята співається особливий піснеспів, який називається Архангельський глас. Вечірній канон Служби побудований у формі діалогу між Дівою Марією і Архангелом.

Коли Архангел з’являється Марії він каже:«Радуйся Благодатна, Господь з Тобою». Виходить, що Благовіщення це також про радість, яку християни мають завжди відчувати? Якою є істинна радість в Бозі?

Щоб сказати в чому полягає істинна радість в Бозі, треба сказати в чому полягав істинний смуток людства до цієї події. Смуток полягав в тому, що над людьми тяжів наслідок гріхопадіння – смерть. Як би людина не намагалася жити праведно, всерівно піддавалася смерті і всі люди після фізичного вмирання перебували у Шеолі, яке по-суті є пеклом. Уявімо собі якою є великою радість людини, коли вона отримує вістку, що смерті більше не має. У світ приходить Бог, який цю смерть долає. Саме тому подія Благовіщення як початок спасіння є для нас найбільшою радістю, що дає нам надію на вічне життя і Царство Небесне.

Дякую за розмову!

 Розмовляла Оксана Бабенко

Підготувала Христина Кутнів