Про актуальність вчорашнього рішення Синоду ПЦУ дозволити святкові богослужіння Різдва Христового за новим стилем, а саме – 25 грудня, «Духовна велич Львова» запитала у львівських архиєреїв ПЦУ та УГКЦ. Тож чи готові вірні на Львівщині до змін?
Дискусії щодо дати святкування Різдва тривають в Україні вже не один рік. У той час, як українські парафії за кордоном все частіше переходять на григоріанський календар, в Україні все обмежується дискусіями. Винятком було проведення святкових Різдвяних богослужінь двічі – 25 грудня і 7 січня – у Луцьку за ініціативи митрополита ПЦУ Михаїла (Зінкевича). Тож рішення Синоду ПЦУ стало фактично першим офіційним кроком Церкви в цьому напрямку.
«Багато би сприйняли, але не всі»
Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк): Моє ставлення до цього рішення – це нормально. Вони як Церква так вирішили і мають право на це. Я гадаю, що це пробний варіант із очікуванням на реакцію вірних.
Греко-католицька церква завжди чекає. Якби Православна церква сказала, що переходить і буде 25 грудня святкувати Різдво, то наші би сказали: «Так? То ми також разом з вами переходимо».
Щодо сприйняття нашими вірними календарних змін – не знаю. Думаю, що не зовсім готові. Не всі; багато би сприйняли, але не всі. Бо такий процес відразу легко не сприймається.
Моя особиста думка – що правильною датою святкування є 25 грудня. Це правильніше, ніж 6 чи 7 січня, що ми святкуємо. Хоч то історія, в якій кожні можуть святкувати, як хочуть, але це – правильніше.
«Я не скажу, що в мене був запит на це»
Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк): Цілком нормальне рішення, тому що ми чуємо, що люди хочуть таких змін. Але це повинне бути узгоджене рішення на парафіях. Особисто я підтримую ці зміни, але не готовий впроваджувати їх в себе в кафедральному соборі. Якщо ж такі парафії в єпархії будуть – не заперечуватиму. Однак до сьогодні я не чув від жодної громади в нашій єпархії: «давайте ми перейдемо». Тобто я не скажу, що в мене був запит на це.
Може якась частина віруючих і вітає таке. Але чи є одностайність на парафіях – я чомусь не впевнений. Я три роки тому таке питання на одній з парафій поставив – за зміни підняло може 10% руку. І це був показник. Як зараз відбувається? Агресія Росії, та й все, що пов’язано з Росією, людей дуже змінює, і це триває з 2014 року. І те, що ми отримали Томос, визнання від Константинопольської Церкви, яка вже майже століття живе за новим стилем, означає, що й ми повинні рухатися разом з європейськими християнами. Більшість же у світі святкує Різдво 25 грудня.
Але до цього треба підходити і з точки зору літургійної частини життя Церкви. Бо тоді й піст треба починати раніше – не 28, а 15 листопада. Тому треба враховувати все, щоби парафіяни і настоятель свідомо до цього підходили. Бо зміна календаря торкнеться й інших свят. Але, якщо виникне розбіжність в думках, то меншість повинна піти за більшістю, бо не може бути розділення, або два Різдва на парафії. Важлива думка кожного, але в першу чергу тих, хто живе церковним життям, а не відвідує храм лише два рази на рік – на Різдво та Пасху.
«Цим може скористатися православна церква Московського патріархату»
Митрополит Львівський ПЦУ Макарій (Малетич): Вважаю, що перехід святкування церковних свят на новий стиль ще не на часі. Цим може скористатися православна церква Московського патріархату в Україні, так як деякі їхні громади можуть змінити думку щодо переходу в юрисдикцію Православної церкви України. Для того, щоб ніхто не говорив про те, що ми не притримуємося звичних дат святкувань у більшості Помісних Православних Церквах, нами було прийняте саме таке рішення. Це рішення не є обов’язковим до виконання, але можливим для настоятелів і громад, які виявлятимуть таке бажання. На деканальних зборах Львівської єпархії дане рішення ми будемо обговорювати, адже на даний час не можна сказати наскільки громади нашої єпархії є готовими до таких змін.
Підготували Марія Цьомик, Андрій Толстой
Читайте також:
Митрополит Епіфаній заявив, що хоче виправити помилку календаря і святкувати Різдво 25 грудня
Колись ПЦУ святкуватиме Різдво 25 грудня, але треба добре підготуватися – митрополит Димитрій