Різні грані ідентичності: ключове з фінальної дискусії Екуменічного соціального тижня

У фінальний день Екуменічного соціального тижня науковці з різних країн подискутували про різні грані ідентичності. Вебінар модерував доктор Тарас Дзюбанський, директор Інституту релігії і суспільства УКУ.  Відкрив семінар Хадже Садже, асоційований член Центру Палестинських Студій SOAS з Лондонського університету.

«Зараз є великий інтерес в аналізі мови релігії. Особливо ми це бачимо серед континентальних теоретиків, які здебільшого цікавляться символізмом. Ці теоретики вважають, що символи і міфи є невід‘ємною частиною релігії. Є також інші дослідники, які більше зацікавлені у функції релігії – яку роль вона відіграє у суспільстві. Вони більше зосереджуються на теологічних чинниках. Є ще одна група дослідників, які більш зосереджені на вивченні концепції множинної релігійної ідентичності. Множинна релігійна ідентичність – те, що відбувається за вибором. Усі релігії є своєрідними територіями приналежності, що мають свої межі. Множинна релігійна приналежність може стати одним з антидотів релігійному фундаменталізму чи релігійному націоналізму», — зауважив  Хадже Садже.

Міжнародні відносини є дуже важливими для нашого світу, зазначив доктор Лап ван Кунг. Він є деканом Інституту передових досліджень Азійської культури та богослов’я, почесним генеральним секретарем Християнського інституту в місті Гонконг, ГО «Права християн».

«Коли ми говоримо про глобальне громадянство, розуміємо, що воно виникло з екуменізму крові і обумовлене соціальною несправедливістю. Глобальне громадянство поважає та цінує різноманітність через контакт. У рамках глобального громадянства ми хочемо діяти, щоб зробити світ більш інклюзивним, справедливим, мирним та солідарним місцем», – вважає він.

Доктор Лап ван Кунг також відзначив, що, хоча більшість людей з Гонконгу не були в Україні, через досвід протестів вони є дуже близькими з Україною.

Ще один учасник дискусії «Різні грані ідентичності» – доктор Франсіз Швазель, директор Магістерської Програми з історії Католицького інституту Парижу. Він зауважив, що ідентичність є загалом індивідуальною і колективною. У ширшому сенсі можна говорити і про глобальну ідентичність. Ідентичність не є стала. Вона не була гомогенна у вирі століть.

«Нація – це, насамперед, Батьківщина, це певні нитки, які об‘єднують під одним спільним знаменником. Коли ми будуємо ідентичність, ми повинні це робити, виходячи з нашої різноманітності. Регіональні ідентичності є складовими національної», – зазначив він.

Особливі слова підтримки українцям на семінарі передав Хассан Муса з Богословської Семінарії ECWA, що у Нігерії.

«Ми бачили з нашого телебачення, які жахливі речі відбувались в Україні. Багато людей залишилось без дому і опинилось у насильному вигнанні через інтенсивність війни. Багато дітей народилось під звуки ракет та бомбардувань, і це є небезпека наших часів.

Багато позитивних і сильних лідерів світу сьогодні, на жаль, ведуть війну силою зброї радше, ніж силою любові до життя і людства. Це також величезна небезпека нашого світу.  Ми виросли більш наповненими знанням, аніж мудрістю…Ми молимось, аби всі ці жахіття минулого більше не переслідували вас. Ми молимось за прибуття більшого миру, влади любові й прощення», – зазначив Хассан Муса.

Нагадаємо, міжнародний суспільний форум «Екуменічний соціальний тиждень» – це проект, в межах якого відбуваються заходи різного формату – академічні, культурно-мистецькі, просвітницькі та практичні – щороку на нову тематику. Вже 15 років поспіль міжнародний форум гуртує людей зі всієї України та світу. Цьогорічний форум присвячений темі ідентичності.

Повідомила Марта Більська