Місія стрітенської свічки пригадувати мені, що є Христос, який завжди чекає на зустріч зі мною. Вона може запитувати моє сумління, коли я востаннє приходила до Нього на приватну зустріч. Розповідає сестра Тадея Яртим, МНІ в ексклюзивній розмові для нашого видання про ідею виготовлення стрітенської свічки, потребу підтримки місійної діяльності сестер редемптористок, а також про виклики, які зустрічаються на місійних теренах нашої Церкви. З сестрою Тадеєю також розмовляємо про символіку стрітенської свічки, про суть самого свята і про те як використовувати саму свічку і для чого вона є потрібною…
Христос рождається! Сестро, поділіться, будь ласка, звідки виникла ініціатива виготовляти свічки? Скільки часу у Вас така акція вже триває?
Насправді ініціатива виникла ще задовго до свята Стрітення. Ми задумалися над тим, як можна фінансово підтримати нашу місійну діяльність. Здебільшого на місійних теренах нашої Церкви є велике питання залучення коштів. Оскільки УГКЦ там не є чисельною, відтак є мало людей. Проте є немалі витрати на комунальні послуги, велика потреба придбати канцтовари для катехизації та й полагодити інші фінансові питання необхідні для пасторальної праці. Зрозуміло, що потрібно мати засоби прожитку. Тому ми вирішили шукати самостійно якихось шляхів, щоб залучати кошти, а не лише опиратися на милосердя жертводавців. Саме так виникла ідея виготовляти власноруч свічки. Розпочали ми реалізовувати ідею ще в грудні в інстаґрамі, та ініціатива не набула ширшого розголосу. Тоді ми вирішили продовжити цю акцію напередодні свята Стрітення. В самому процесі ми зрозуміли, що свічка – це дуже гарний символ, який влучно переплітається із самою нашою ідеєю, бо сама стрітенська свічка символізує зустріч з Христом.
Загалом свічка для людини є пригадуванням, що вона зустріла Господа, «Світло на просвіту поганам», «Світло для світу». А придбавши нашу свічку людина дарує можливість комусь іншому, на лівому березі Дніпра, також досвідчити цю зустріч з Христом та прийняти світло віри.
Як виглядає сам процес виготовлення свічки? Де берете матеріали і яка технологія?
Матеріал свічки – вощина. Чесно кажучи, таку свічку я побачила випадково в інстаґрамі, на сторінці, на якій продавали мед. Але там мені добре вдалося розгледіти свічку і вощину. Як людина ХХІ століття, я поґуґлила та дізналася, що це за матеріал і як з нього виготовляти свічки. Кольорову вощину ми закупляємо в інтернет-магазині. Під кожну свічку підбираємо гніт залежно від розміру свічки: тонша вона чи товстіша. Тоді скручуємо докупи. Оздоблюємо етикеткою зі згадкою про наше згромадження, хрестом та подякою за підтримку місії. Також там є інформація про нашу сторінку в інстаґрамі.
Дякую, сестро розкажіть, будь ласка, більш детально в чому символіка свята Стрітення і чому саме в цей день в Церкві освячують свічку?
Цікаво, що саме свято «Стрітення» святкують з 4 століття і воно є завершенням циклу різдвяних свят. Стрітення – це немовби крапка в циклі різдвяних святкувань.
Важко відслідкувати звідки до нас прийшла традиція освячувати свічки. Запалена свічка має пригадувати нам впродовж року, що я зустріла Бога, який приніс мені Відкуплення, я вже не сиджу в темряві, а маю Світло у своєму житті. Саме тому на Стрітення я освячую цю свічку.
Проблема є в тому, що в нас традиція освячення свічок дещо змішана з язичницькими звичаями. В народі свічку часто називають громовицею. Проте немає жодних біблійних чи християнських підстав вважати стрітенську свічку «амулетом» від негоди.
Вважати, що свічка має силу захисту є забобоном, бо ми надаємо свічці силу, яку має тільки Бог. Звичайно, що доброю звичкою є запалити свічку, але важливо помолитися до Бога. Тільки разом з молитвою вона має сенс, бо без молитви вона стає якимось талісманом. У всьому можна знайти щось добре. У моменти, коли гримить і страшно, якщо людина запалить свічку і помолиться, то це добре, але якщо просто поставить саму свічку думаючи, що згусток воску гарантуватиме їй захист, то так не вийде.
Її місія пригадувати мені, що є Той, який завжди чекає на зустріч зі мною. Біля свічки варто робити іспит сумління, щоб зрозуміти коли я останній раз приходила до Нього на зустріч і які ці зустрічі. Дівчата часто люблять запалювати декоративні свічки для затишку та розмови з подругами. І це дуже гарний приклад. Господь на Стрітення освячує нам свічку і немов запевняє, що Він дуже чекає на зустріч з нами. Свічка впродовж року пригадує нам це бажання Христа, який вже прийшов, помер, воскрес і тепер очікує щоденно на нас у Євхаристії. Це найважливіша зустріч в нашому житті.
Яка географія ваших місійних терен?
У Львові маємо два монастирські доми і обитель в Колегіумі УКУ. Поза межами Галичини ми є в Кам’янці-Подільському і Чернігові. У Кам’янці-Подільському ситуація є трохи краща, бо є декілька наших церков у місті. Вони не такі нечисельні, як в Західній Україні, але активні. Дуже гарно розвинені римо-католицькі громади. Там набагато краща ситуація, аніж в Чернігові, де маємо нашу стратегічний місійний пункт. Наш храм є єдиним греко-католицьким храмом на все місто обласного значення. Там проживає троє сестер.
Чернігів – це місце, де втілюється думка більшості дітей про те, що ми живемо в церкві, адже келії сестер розташовані поруч хорів. Сестри в Чернігові долучаються до пасторальної праці на інших парафіях. Вони мають там гарну співпрацю не лише з редемптористами, а й з єпархіальними священниками. Зокрема, сестри підтримують спільноту вірних у м. Мена, де люди віддали свій дім для зустрічей маленької парафіяльної громади. Також їздять в село Корюківка, де, сподіваємось з Божої ласки, невдовзі теж постане греко-католицька громада. Окрім пасторальної праці є соціальні ініціативи: зустрічі в центр реабілітації наркозалежних, заняття в християнському садочку, який ініціювали наші прихожанки, служіння ув’язненим тощо.
Як можна практично придбати свічку?
Потрібно написати у приватні повідомлення на нашу сторінку у фейсбуці чи інстаґрамі.
Фейсбук – Sestry Redemptorystky
Інстаграм – @made.sistersmssr
Щоб ви побажали нашим читачам на свято Стрітення?
Бажаю перейнятися святом Стрітення і зустріччю з Господом настільки, щоб не пропустити впродовж року жодного дня без бодай короткої розмови з Христом сам-на-сам.
Розмовляла Христина Кутнів
Інфографіка з фейсбук-сторінки Sestry Redemptorystky