Просфора своїм походженням сягає сивої давнини. Прообразом її служили хліби в скинії Мойсея. У перші століття християнства віруючі самі приносили з собою хліб, вино, єлей (тобто оливкову олію), віск для свічок – все, що потрібно для здійснення богослужіння.
Це приношення, чи пожертвування, приймали диякони; імена тих, що принесли вносили в особливий список, який з молитвою виголошували під час освячення дарів. Рідні і близькі спочилих робили приношення від їх імені, та імена спочилих також згадувалися в молитві. З цих добровільних приношень (просфор) відділялася частина хліба і вина для предложення в Тіло і Кров Христову, з воску виготовлялися свічки, а інші дари, над якими також виголошувалися молитви, роздавались віруючим. Згодом просфорою стали називати тільки хліб, що вживається для звершення літургії.
З часом стали замість звичайного хліба спеціально випікати просфори в церкві, приймаючи в якості пожертви крім звичайних дарів і гроші. Просфора складається з двох частин, які виготовляються з тіста окремо одна від одної і потім з’єднуються разом. На верхній частині ставиться печатка, що зображає чотирикінцевий рівносторонній хрест із написами над поперечиною хреста IС і ХС (Ісус Христос), під поперечиною NI КА (грецькою перемога).
Просфора, приготована з борошна від зерен незліченної безлічі колосків, означає і людське єство, що складається з безлічі елементів природи, і людство в цілому, що складається з безлічі людей. При цьому нижня частина просфори відповідає земному (плотському) складу людини і людства; верхня частина з печаткою відповідає духовному початку в людині і людстві, в якому збережений образ Божий і таємниче присутній Дух Божий. Божі присутність і духовне начало пронизують собою все єство людини і людства, що при виготовленні просфор відображається додаванням святої води і дріжджів в воду. Свята вода знаменує при цьому благодать Божу, а дріжджі – животворчу силу Духа Святого, що дає життя всякому створінню. Це відповідає словам Спасителя про духовне життя, що лине до Царства Небесного, яке Він уподібнює заквасці, покладеній в борошно, завдяки чому поступово піднімається усе тісто. Поділ просфори на дві частини видимим чином позначає цей невидимий поділ єства людини на плоть (борошно і вода) і душу (дріжджі і свята вода), що знаходяться в нерозривній, але і незлитній єдності, чому і виготовляються верхня і нижня частини просфори окремо одна від одної, але потім з’єднуються так, що стають одним цілим.
Витиснення на верхній частині просфори позначає видимим чином невидиму печатку образу Божого, що проникає у все єство людини і є вищим початком в ньому. Таке влаштування просфори відповідає влаштуванню людини до гріхопадіння і природі Господа Ісуса Христа, що відновив в Собі це порушене гріхопадінням влаштування. Просфору можна отримати біля свічкового ящиком після літургії, подавши до початку богослужіння записку «За здоров’я» або «За упокій». Імена, зазначені в записках, прочитуються у вівтарі, і за кожне ім’я з просфори виймається часточка, чому просфора така називається ще «вийнятою». В кінці літургії присутнім вірним роздається антидор – маленькі частини просфори, з якої на проскомидії був вийнятий Святий Агнець. Грецьке слово антидор походить від слів анти – замість і ді Орон – дар, тобто точний переклад цього слова – замість дару.
Що таке антидор?
«Антидор,( «замість»,«дар», «замість дару») – говорить святий Симеон Солунський, – є священний хліб, який був принесений в приношення і якого середина була вийнята і спожита для священнодійства; цей хліб як той що був вирізаний копієм і прийняв Божественні слова роздається замість Страшних Дарів, тобто Таїн, тим, які не причащалися їх». Антидор слід приймати благоговійно, склавши долоні хрестоподібно, праву на ліву, і цілуючи руку священика, що подає цей дар. За правилами Церкви, антидор споживають в храмі, натщесерце і з благоговінням, тому що це хліб святий, хліб з жертовника Божого, частина від приношень до вівтаря Христового, від якого він отримує небесне освячення.
підготував прот. Миколай Капітула
Джерело: https://www.facebook.com/ritm.pravoslav/posts/126401599018011?__tn__=K-R