Що треба знати про свято Собору св. Архистратига Михаїла та інших небесних сил безтілесних?

21 листопада християни східного обряду відзначають свято Собору святого архистратига Михаїла і всіх безплотних сил.  Чого вчить нас це свято? Чому особливу увагу сьогодні звертаємо увагу на значення ангелів у житті людей? Про це довідуємось, запитуючи о. Василя Рудейка, священика храму священномученика Климентія Шептицького, доцента кафедри літургійних наук УКУ, заступника Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.

Архистратиг Михаїл – воєвода, який воює на стороні Бога

Про архангела Михаїла можна дізнатися із Книги Одкровення святого Івана Богослова. У ній описується битва на небі між ангелами, вірними Богові, і ангелами, які чинять опір Його волі. Провідником добрих ангелів виступає цей Архангел. Не можна сказати, що він в ієрархії ангелів є найвищим і першим серед усіх ангелів. Але він воєвода, який воює на стороні Бога. «Михаїл» єврейською означає «хто як Бог». І для нас він є образом божественного воїна, який бореться за правду Господню і відстоює Божественні позиції не власною силою та мудрістю: він бореться зі злом, вказуючи на Бога. І кожен, хто споглядає Бога, – уже переможець, Богом осяяний і Богом переконаний.

Про Літургійне почитання ангелів.

Ангели почитаються в це свято. Але є також і тижневе їх почитання – щопонеділка. Також другого дня після Благовіщення (8 квітня) є свято Собору святого архистратига Гавриїла. Але передусім ангели вшановуються як ті, що оточують Божественний престол і возносять Господу відвічну хвалу. Вони бачать Боже обличчя і оспівують Його велич. І з цієї перспективи вони є моделлю ідеальної Церкви. У нашій літургійній традиції є херувимська пісня, в якій представлена ідеальна спільнота святих, котрі, споглядаючи Бога, віддають Йому трисвяту хвалу.

Про Архистратига Михаїла у іконописі.

Є його зображення як архистратига, також існують його зображення з усім небесним воїнством. Власне, коли зображують його із усіма ангелами, то основою цієї ікони є два архистратиги: Михаїл і Гавриїл, які тримають круглі кулі, що на них зображено Ісуса Христа. Ідеться про те, що вони є провідниками ангельських хорів, які звіщають людям Христа. Зображення архистратига натхнені словами з Книги Об’явлення, що він скинув змія в бездну.

 Як люди мають звертатися до своїх ангелів-охоронців?

Серед щоденних молитов, які рекомендовано промовляти вірним для моління зранку і ввечері, є молитва до ангела. До ангела-охоронця потрібно прислухатися і плекати з ним контакт протягом усього свого життя.

Архистратига Михаїла шанували і у часи Київської Русі. 

Культ цього ангела перейняли з Візантії. Імператор Костянтин у IV столітті збудував храм на честь Михаїла. Загалом же в таких середньовічних країнах, як Київська Русь, цей архистратиг був провідником війська і держави. Зі Святого Письма нам відомо про ангелів-охоронців, що їх мають кожна країна і кожне місто. Також кожен із нас має свого ангела-охоронця, котрий несе перед Богом відповідальність за нас. А ми, прислухаючись чи не прислухаючись до його порад, також будемо нести за це відповідальність перед Богом.

Підготовано: за матеріалами інтерв’ю журналіста Руслани Ткаченко з о. Василем Рудейком “.Архангел Михаїл – воєвода, який воює на стороні Бога…» – о. Василь Рудейко”.