Національні вибори в Італії 25 вересня показали, що виборці були готові обрати Мелоні, матір-католичку, першою жінкою-прем’єр-міністром країни. Партія Мелоні «Брати Італії» набрала найбільшу кількість голосів — близько 26%, злетівши вгору з приблизно 4%, які отримала чотири роки тому.
До і під час перемоги її партії на виборах погляди Мелоні описувалися в ЗМІ як «ультраправі» і навіть як «фашистські». Ось що вам потрібно про неї знати:
Вона ще не прем’єр-міністр
Варто зазначити, що хоча партія Мелоні набрала найбільшу кількість голосів на останніх виборах, поки що немає повної впевненості, що вона стане прем’єром Італії.
Президент Італії Серджо Матарелла має призначити когось із переможної коаліції на посаду прем’єр-міністра, процес може тривати кілька тижнів. Ймовірно, кандидатом стане Мелоні, якій потім буде доручено зібрати більшість у парламенті. «Брати Італії» були провідною партією в правоцентристській коаліції, яка тепер повинна сформувати альянс для управління.
Мелоні походить із робітничого римського середовища. Вона працювала на різних роботах, зокрема офіціанткою та нянею, перш ніж стати політиком на повний робочий день. У 2008 році прем’єр-міністр Сільвіо Берлусконі призначив її міністром у справах молоді країни – вона стала наймолодшою особою, призначеною на цю посаду.
Вона зробила свою віру головною частиною своєї кампанії
У промовах Мелоні називає себе християнкою і публічно висловлює своє захоплення Іваном Павлом II. Вона тримає на своєму столі фотографію Папи Войтили і святої Терези з Калькутти та висловлює бажання зустрітися з Папою Франциском.
«Я жінка, я мати, я італійка, я християнка, і ви не можете у мене цього відняти», — сказала Мелоні у своїй промові в 2019 році.
Мелоні, яку виховувала мати-одиначка в Римі, тепер має дочку від свого партнера Андреа Джамбруно, хоча вони ніколи не одружувалися.
Вона підтримує просімейну і пролайфівську політику
У своїй промові перед партією Vox в Іспанії на початку цього року Мелоні підсумувала свою позицію щодо захисту життя та сім’ї: «Так – природній сім’ї, ні – ЛГБТ-лобі, так – сексуальній ідентичності, ні – гендерній ідеології, так – культурі життя, ні – безодні смерті».
В Італії аборт є законним протягом перших 90 днів вагітності, за винятком для аномалій розвитку плода та ризику для життя матері. Однак доступ до легальних абортів обмежений через широку опозицію італійських лікарів — 68,4% станом на 2017 рік, згідно з даними Міністерства охорони здоров’я Італії, виступають проти проведення абортів через заперечення совісті.
Мелоні не сказала, що намагатиметься змінити закони Італії про аборти. Проте вона запропонувала політику захисту життя та сім’ї для заохочення материнства, включаючи безкоштовні послуги догляду за дітьми. Вона назвала проблемою надзвичайно низький рівень народжуваності в Італії.
«Я хочу, щоб у наших родинах були діти», — сказала вона, виступаючи перед прихильниками в Мілані на початку цього місяця.
Вона виступає проти політики ЛГБТК та гендерної ідеології
Мелоні загальновідома своїми поглядами проти одностатевих партнерств. Вона, посилаючись на ЛГБТ-контент, називає його «woke ideology» (ідеологією, яка імітує обізнаність у питаннях расової та соціальної справедливості, – прим. перекладача). Відтак Мелоні обіцяє і надалі протистояти політиці, яка дозволяла б одностатевим парам усиновлювати чи зачинати дітей, послуговуючись послугами сурогатного материнства.
Італія легалізувала одностатеві цивільні союзи, але не надає їм такого правового захисту, як шлюбам. Сурогатне материнство та екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) заборонені для одностатевих пар, які, наприклад, виїжджають за межі країни для проведення таких процедур. У 2018 році Мелоні запропонувала поправку щодо поширення заборони сурогатного материнства на одностатеві пари, які шукають його за кордоном, але ця поправка не була схвалена.
Поправка називала сурогатне материнство «прикладом комерціалізації жіночого тіла та самих дітей, які народжуються завдяки такій практиці, до яких ставляться як до товару».
Раніше цього року Мелоні заявила, що вона виступає проти такої політики не тому, що вона «гомофобна», а тому, що вірить – кожна дитина має право мати матір і батька для «стабільності».
Вона навела свій особистий досвід, коли виросла в неповній сім’ї, сказавши: «Я жила [в] сімейних умовах, які [змусили] мене це побачити».
Мелоні категорично проти нелегальної імміграції
Мелоні дала зрозуміти, що вона виступає проти мігрантів, які пливуть з Північної Африки до берегів Італії. У серпні вона опублікувала відео в соціальних мережах, в якому заявила, що запровадить морську блокаду для патрулювання Середземного моря та повернення мігрантів до країн їхнього походження.
Антиміграційна позиція Мелоні дещо суперечить позиції Папи Франциска, який часто говорить про необхідність приймати мігрантів і біженців.
Мелоні – євроскептик та підтримує Україну у війні з Росією
Мелоні критикувала Європейський Союз (ЄС), заявляючи, що її першочерговим завданням є захист національних інтересів Італії.
«Ми хочемо іншої позиції Італії на міжнародній арені, наприклад, у відносинах з Європейською комісією», — сказала Мелоні в інтерв’ю Reuters цього місяця щодо євроскептичних поглядів своєї партії.
Проте Мелоні доклала зусиль, щоб запевнити світових лідерів, що Італія не вийде з ЄС.
«Це не означає, що ми хочемо знищити Європу, що ми хочемо залишити Європу, що ми хочемо робити божевільні речі», – сказала вона. «Це просто означає – пояснити, що захист національних інтересів важливий для нас так само, як для французів чи для німців».
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому Мелоні виступила рішучим захисником України, пообіцявши продовжувати постачати зброю в країну.
Мелоні також зайняла жорстку позицію щодо Китаю та заклика́ла італійських спортсменів бойкотувати Пекін на Олімпіаді 2008 року.
Вона відкинула ярлики «фашист» і «ультраправі», які їй часто приписують
ЗМІ та активісти, які є прихильниками абортів та ЛГБТК, а також деякі світові лідери затаврували Мелоні «ультраправою» та «фашисткою», але це клеймо вона відкинула.
«Все, що визначає нас, сьогодні (зараз/тепер) розглядається/трактується як вороже усіма тими, хто хотів би, щоб ми більше не мали ідентичності», – заявила Мелоні у широко цитованій промові від 26 вересня. «Подобається це чи ні… ми будемо захищати Бога, державу та родину».
В інтерв’ю Reuters минулого місяця вона відкинула будь-які припущення про те, що її партія ностальгує за епохою фашизму, і дещо дистанціювалася від коментарів, зроблених нею в 1996 році, коли вона була підлітком, що їх деякі критики сприйняли як вихваляння Беніто Муссоліні.
Мелоні тепло прийняли інші консервативні європейські лідери, включаючи прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який поділяє її традиційні сімейні погляди та імміграційну політику.
Чи є причини непокоїтись нам в Україні?
Враховуючи негативне ставлення до Мелоні від лівих урядів та лівацьких активістів в ЄС є причини непокоїтись щодо її вимушеного та надмірного зближення з тими «правими» силами в Європі, які перебувають під впливом чи фінансуванням з Кремля. Більш того – в коаліцію з «Братами Італії» можуть увійти політичні сили, які певною мірою симпатизували режиму Путіна, наприклад, Берлусконі. Та все ж враховуючи, що Мелоні – це політик, яка зробила саму себе, є підстави сподіватись, що вона матиме сили діяти згідно з власною думкою щодо підтримки України. Тим більше, що така позиція є в інтересах Італії, які Мелоні ставила досі вище понад політичну кон’юнктуру та критику на свою адресу.
Також позитивним є те, що перемога консервативних сил на виборах в країні ЄС руйнує ідеологічні та пропагандистські шаблони, якими нерідко намагаються переконати українців, що європейське майбутнє для нашої країни можливе лише через зречення власної національної, культурної та релігійної ідентичності. Тож прихід до влади прем’єра Італії, яка публічно відстоює традиційні та християнські цінності, що близькі більшості українців, може стати великою підтримкою для українців у повоєнний час у відстоюванні самих себе.
За основу взятий текст з CNA