«Скафандр і метелик»: коли тіло – в’язниця, а серце – заручник…

1281543053_703869Німецький публіцист і письменник Л. Берні сказав: «Бути вільним – це ніщо; стати вільним – це все». Часто ми не розуміємо, наскільки міцно життя ув’язнило нас в своїх стереотипних стандартах. Ми не усвідомлюємо, що є заручниками безглуздих кліше та ілюзії щастя, аж поки не стає занадто пізно…

«Скафандр і метелик» (фр. «Le scaphandre et le papillon») — біографічна екранізація історії Жана-Домініка Бобі (засновника журналу «Elle»), який у 43 роки був паралізований, але знайшов у собі сили написати книгу. Фільм знятий за мотивами цієї історії.

Як на мене, це розповідь про людину, яка в одну мить втратила все, що у неї було до того. Мова йде не просто про гроші, здоров’я та кар’єрні перспективи. Жан-Домінік позбувся можливості жити повноцінно, змінювати світ, бути вільною людиною.

В перші ж хвилини перегляду я уявила себе на його місці і мене охопив непереборний відчай. Одразу ж згадались похмурі рядки із улюбленого роману «Франкенштейн»: «Якщо вам дійсно шкода мене, позбавте мене почуттів і пам’яті, перетворіть в ніщо; якщо ж ви цього не можете, зникніть і залиште мене в пітьмі». Та герой цієї історії наважився протистояти обставинам.

Отже, реальні події розгорнулись таким чином: у грудні 1995 р. успішний журналіст і головний редактор журналу «Elle» Жан-Домінік Бобі (виконавець головної ролі – актор Матьє Амальрік) їхав на щойно придбаному кабріолеті, аж раптом його спаралізувало. Пробувши два тижні у комі, він прокинувся на лікарняному ліжку та зрозумів, що з усіх частин його тіла рухатися може тільки ліве око. Відтепер це око стало єдиним засобом спілкування екс-редактора з навколишньою дійсністю: моргнув один раз – означає «так», два – «ні». Але цього виявилось достатньо, щоб надиктувати цілий том спогадів під романтичною назвою «Скафандр і метелик», який через десять років надихнув режисера Джуліана Шнабеля на однойменний фільм.

02Талановитий режисер спромігся придумати цікаві метафори. Він асоціює топ-моделей «Elle» з медсестрами, крісло-каталку – з кабріолетом «Ягуар», гламурного паралітика, що мріє вирватися з в’язниці тіла, – з графом Монте-Крісто. Творець фільму не шкодує й символічних флеш-беків, наприклад, стосовно батька головного героя. Крім того, вигадує романтичну інтрижку: дружина, сидячи біля ліжка, відповідає за паралізованого чоловіка на телефонні дзвінки, а він підморгує коханці на іншому кінці телефонного дроту.

Загалом «Скафандр і метелик» – це сентиментальна і дуже чуттєва історія про звичайну людину. Історія про те, що тіло талановитого і сповненого натхнення журналіста перетворилось на скафандр, а його око – це метелик. Кожен раз, коли він моргає, то прагне полетіти, але сила земного тяжіння та неприборкана міць жорстокої реальності не відпускають його душу на волю.

the-diving-bell-and-the-butterfly-2Зрештою, автор кінокартини прагнув показати історію не тільки однієї людини, але й усіх нас загалом. Насправді ми весь час живемо у власному скафандрі, який сковує наше серце і паралізує мрії. Ми прагнемо стати метеликом хоч на мить, щоб відірватись від усього і відчути щастя. Тільки шкода, що метелики живуть не довго, і не кожен може знайти в собі сміливість вирватись із власної клітки.

Дуже доречно у цьому контексті згадати слова проникливої пісні гурту Arcade Fire «My Body Is a Cage». Це правда для багатьох: «Моє тіло тюрма, яка не дозволяє мені танцювати з тими, кого я люблю… Я живу в ту епоху, коли темрява називається світлом… Моє серце б’ється повільно… Визволи мій дух».

В цій історії особисто для себе я не знайшла натяку на казку чи сподівання якогось дива. Це розповідь про те, що з кожним може статись лихо, навіть з добрими людьми, що обставини часто перемагають нас, і шукати змісту та справедливості в таких випадках не варто. Але маленька іскра надії таки залишається. Думаю, що в Бога є якийсь план щодо кожного із нас, і поки ти не виконав свого призначення, то просто так не зникнеш і не станеш заручником небуття… Бажаю знайти відповіді на Ваші запитання під час перегляду фільму і завжди відчувати себе вільними людьми.

Лідія Батіг

До теми: Вихідні з Богом (Фоторепортаж)