Цими днями виповнюється 87 років, як молодь у Львові склала присягу вірності Христові: 10 цікавих фактів

Про свято української молоді УМХ, яке відбулося 6-7 травня 1933  року, у Львові під проводом митрополита Андрея Шептицького,  тогочасна преса писала як про наймасовішу релігійну маніфестацію Галичини. Під час свята близько 100 000 молоді прийняли заклик свого Митрополита і склали присягу на вірність Христові.  Ми підібрали для вас найцікавіші факти про перше масове свято молоді в Україні. 

1) Ідея проведення свята «У.М.Х.» зародилася ще 1932 року. Про неї заговорив митрополит Андрей Шептицький на одній з конференцій Марійських Дружин. Підготовка до міського (Львівського) свята УМХ тривала 4 місяці.

2) Для отримання дозволу на проведення урочистостей у Львові. Єпископ Іван Бучко мусив тричі їздити до Варшави. Поляки були проти українського святкування. Мусів втрутититися папський нунцій.

3) Участь у ньому взяло 100 тисяч осіб.

4) На святі були присутніми Товариство українських студентів католиків «Обнова», яку за участь потім було вирахувано з українського студентського життя.

5) Проти свята УМХ  виступали поляки, націоналісти, комуністи і навіть деякі очільники церкви (серед них владика Хомишин, який  не приїхав на урочистості).

6) Святкуванням було відзначено 1900-ту річницю від смерті та Воскресіння Ісуса Христа.

7) Воно спричинилося до Парафіяльних та шкільних свят УМХ по цілій Галичині, що тривали декілька місяців. У них взяло участь близько 250 тис. осіб. Свято УМХ стало ще одною дитиною Католицької Акції, що активно поширювалася по цілій Європі.

8. Про це свято як про наймасовішу маніфестацію у Галичині писали на шпальтах багатьох газет: «Мети», «Нової Зорі», «Діла», «Ниви», «Свободи», Місіонер”, «Наш Клич».

9. Свято, привернуло увагу не тільки ЗМІ, але увагу самого Папи Римського Пія XII.

10. Клич «Українська молодь− Христові!» став закликом до боротьби за душі української молоді і заповітом митрополита Андрея для української молоді! 

Цікаво, що свято «У.М.Х.» спровокувало «до масового створення у парафіях Галичини гуртків під керівництвом священиків.  Гуртки об’єдналися в молодіжну релігійну організацію – Католицьку акцію української молоді ( КАУМ, Католицьку акцію української жіночої молоді (КАУЖМ). За декілька років у селах та містах завдяки активній діяльності духовенства було створено «450 гуртків, що об’єднували близько 30 000 молоді».

Інформацію надав Мар’ян Цибрівський 

Підготувала Христина Кутнів