Сьогодні відзначають празник Святого апостола і євангелиста Луки

apostol-luka1У суботу, 31 жовтня, християни східного обряду вшановують пам’ять святого апостола і євангелиста Луки. Святий Лука – постать дуже цікава та надзвичайно мудра, однак найбільше загадкова. Адже всі відомі факти про нього до кінця не є підтверджені, але й не спростовані. Тож ким був і чим тоді прославився цей великий угодник Божий?…

Святий апостол і євангеліст Лука був родом з Антіохії Сирійської, де народився в родині заможних язичників. До речі, достеменно не відомо, що означає його ім’я і чи є це скороченням від якогось довшого імені. Тим не менш, Святий Лука належав до числа сімдесяти апостолів, тобто він вже не мав змоги, буквально, побачити Христа. Крім того, був сподвижником святого апостола Павла, про що недвозначно сказано в посланнях Павла до Тимофія, а також до Филимона. В своїх Посланнях він часто згадує любого Луку, свого співпрацівника й лікаря.

Головним писемним твором, який належить спадщині апостола Луки, без сумніву, є святе Євангеліє та книга Діянь апостольських. Св. Лука мав освіту і свою Євангелію написав добірною грецькою мовою. Із всіх євангелістів найліпше дотримується історичності в нашому розумінні. При цьому він не є істориком, але теологом Божого наміру спасти людей. Хоче вказати, як у історії Бог веде людину до спасіння через Ісуса Христа. Але й він не подає у Євангелії вичерпного життєпису Ісуса Христа. Дає лише вибрані події й проповіді, які проповідували апостоли і які могли б бути корисні читачеві первісної Церкви для глибшого пізнання Спасителя.

Відповідно до переказу, за життя апостол Лука був ще й першим іконописцем, який написав образ Божої Матері. Пречиста Діва, побачивши натхненні Духом Святим творіння Луки, сказала: «Благодать Народженого від Мене і Моя милість нехай буде з цими іконами». Передання свідчить, що апостол Лука написав також і священне зображення святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

Євангеліст Лука із його символом тельця на правому плані
Євангеліст Лука із його символом тельця на правому плані

Символом євангелиста Луки із пророцтв Єзекіїля (старозавітній біблійний пророк, належить до великих пророків, був сучасником пророка Єремії) є крилатий телець, що тримає Євангеліє.

Отож, життя й труди Святого Луки, а особливо ревність та вірність виконанню спасительної справи служіння Христу – приклад, щоб наслідувати й з Божою поміччю втілювати у своєму житті.

У Львові престольний празник у цей день святкує Храм Святого апостола і Євангеліста Луки Української Православної Церкви Київського Патріархату (вул. Тракт Глинянський, 163/20). Настоятель – прот. Віталій Кібліцький.

Святкове Богослужіння розпочнеться об 11.00 год.

Редакція сайту «Духовна велич Львова» щиро вітає усіх парафіян та настоятеля з храмовим святом! Бажаємо Господньої благодаті, опіки всіх Святих та Ангелів! Хай приклад праці святого євангелиста Луки стане натхненням для кожного митця. І хай завжди в серцях укріплюється віра та любов, а тіло наповнюється здоровям на довгі літа!

За матеріалами: cerkva.in.ua