Думки про Сповідь із «Школи сповідництва» від Владики Володимира, єпископа-помічника Львівської Архиєпархії УГКЦ
- Сповідь – це подарунок Воскреслого Христа для добра людини
Сповідь як Святе Таїнство – це зустріч людини з Богом. Це передусім визнання своїх гріхів з метою отримати прощення.
- До Сповіді потрібно приступати, коли є потреба
Люди, які на початку свого духовного життя потребують чіткої структури. Тому рекомендується до Сповіді приступити щонайменше у великодній, також під час постів: різдвяного, петрівки та успенського. Також кожна людина має уродини чи іменини, в ці дні також можна приступити до Сповіді. Варто розуміти, що дуже важливо на кожній Святій Літургіії приступати до Святого Причастя. Якщо відчуваємо перешкоди через гріховність, тоді приступаємо до Таїнства Покаяння.
- Сповідь є проявом любові до себе
Який сенс носити у собі тягар гріхів? Без цього у житті маємо чимало викликів, пригнічення чи зранень. Чи ми себе любимо? В чому полягає любов до себе? Властиво сповідатися, причащатися та молитися є великою потребою та проявом любові до себе. Якщо людина цього не робить, це означає, що вона себе не любить.
- Сповідь дарує людині чисте серце
Сповідь чи прощення гріхів дарує людині чисте серце. Це є закономірність її духовного росту.
- Важливо, що є Хтось, хто мені прощає гріхи
Довіра у контексті Сповіді має два виміри. Найперше – це довіра до Бога. Замало є прийти, визнати гріхи. Важливо, що їх хтось чує, а ще більше, що мені хтось ці гріхи прощає. Другим аспектом довіри є особа сповідника. Бо я вірю і довіряю конкретній особі, що він з огляду на своє служіння й священство є уповноважений від імені Церкви мені уділити розрішення з моїх гріхів.
- Жодна психотерапія не може того, що може Сповідь
В наш час бачимо розвиток психотерапії, психології, яка повинна служити для удосконалення гармонії емоційного стану людини. Подивімося, що робить психотерапія? Так, важливо є людину вислухати, її почути і допомогти йти вперед. Тут часто криється почуття провини. Кожна людина носить в собі провину, бо ніхто на цій землі не є досконалим. Але жодна психотерапія чи психотерапевт не може того, що може Сповідь. Бо психотерапія може людину почути, але вона не може простити людині гріхи. Це може лише Таїнство Покаяння.
- Під час пережиття страху відчутна руйнівна дія гріха, яка людину паралізовує
Кожна людина має в житті якийсь страх, зокрема страх перед сповіддю. У цьому є цікава деталь. Перед тим, як вчинити гріх, людина здебільшого не має страху. Більше того в цей момент можемо думати, що нічого страшного в тому нема, можна піти до Сповіді. Бог і так простить гріхи. Але, коли людина згрішила, не завжди легко є йти до Сповіді. Тоді з’являється страх. В момент страху відчутна руйнівна дія гріха, яка людину паралізовує.
- Бог завжди прощає! Важливо не втомлювалися шукати Його милосердя
Що би залежало Богові на тому, щоб не прощати. Тим більше, що Ісус, навпаки, дає цей великодній подарунок апостолам – здатність прощення гріхів. Ісус коли дарує подарунок, то назад його вже не забирає, він не є на якийсь певний час.
- У момент непрощення є небезпека поставити себе вище Бога
Якщо серце людини наповнене злобою, гнівом, прагненням пімсти як такої. Тоді її серце є загалом закрите на Бога, тим більше на Його прощення. Воно є немов би заблокованим, нездатним прийняти. Бог незалежний від нас. Серце, яке є повне злоби неготове це прощення прийняти.
- У час війни риторику помсти варто переформатувати у риторику відновлення справедливості
Ми повинні розуміти, що злоба нас з’їдає. Ми в цій війні маємо багато жертв, втратили близьких, найрідніших людей – це рана на тілі цілого народу і всієї України. Але з іншої сторони ці люди віддали життя для того, щоб ця земля жила і процвітала. Тим, хто залишився живими цю країну треба відбудовувати. Тримаючи в собі образу ми витрачаємо життєдайні сили на непотрібні речі. Нам навпаки треба сили, наполегливості і прагнення шукання справедливості.
- Щоб приступити до Таїнства Покаяння, людина передусім повинна бути охрещена
Це є важливий̆ критерій̆. Також вона повинна перебувати у віці, в якому вже усвідомлюється гріх. Тобто розуміти, що таке гріх, розрізняти добро і зло.
- Щоб Сповідь була важною, потрібно добре підготуватися
Знаємо про п’ять умов доброї Сповіді: 1. Зробити іспит сумління. 2. Збудити в собі жаль за гріхи. 3. Постановити виправитися. 4. Визнати гріхи перед священником у Сповіді. 5. Виконати покуту
- Покута у Сповіді не є покаранням чи штрафом, а служить для зцілення ран душі
В багатьох людей, на жаль, є неправильне розуміння покути. Часто покута сприймається і розуміється як штраф за порушення, чи покарання за мої гріхи. Ні. Помираючи на хресті, Ісус нам простив гріхи. Ми вже навіть не в стані Йому це відпокутувати чи повернути. Слід розуміти, що покута насамперед є епітимією – це грецький термін, що означає лікування, зцілення.
Джерело: https://ugcc.lviv.ua/