Про екзорцизм, ознаки одержимості та інші нюанси присутності злого духа поділився Провінційний вікарій і перший Провінційний радник отець Даниїл Дербаль, ЧСВВ.
Що спричиняє одержимість злим духом?
Існує список різних причин нападу злого духа. Магічні практики, окультизм, нетрадиційні методи лікування, відвідини чаклунів, практики східних релігій на прикладі йоги, магічні амулети та подібні сувенірні атрибути з різних культур відкривають доступ демонічним силам до людей. Гріхи рідних передаються на покоління, які можуть страждати від впливу демонічних сил. Відсутність або слабкість віри є кроком до злої сили. Проте є випадки, коли сильна віра, тобто особлива пожертва своєї душі Богу теж спричиняє оволодіння демонічною силою. Наприклад, серед святих від нападів злого духа страждала свята Маріам – маленька арабка.
Які ознаки присутності демонічних сил?
Ознаками впливу демона на людину є агресія, спокуси, атаки на інших, тілесні ушкодження без видимих ознак, нав’язливі думки та видіння фантомних образів. Якщо людина атакована злим духом, вона може проявити аномальну силу, рухатися у невагомості, говорити не своїм голосом, читати думки й знати речі, яких раніше не знала та володіти іноземною мовою, якою не розмовляла раніше. Зазвичай людина під впливом злого духа сквернословить про Святе Письмо та відчуває відразу до святого.
Будинок та місце теж можуть бути одержимі демонами. У такому приміщенні присутній неприємний запах, наприклад гнилі чи сірки, лунають сторонні крики й голоси, електроприлади працюють самі по собі, меблі та предмети рухаються хаотично, різкий подув вітру навіть у щільно закритому приміщенні.
Хто може проводити обряд екзорцизму?
Екзорцизм – це канон, що здійснюється в імені Христа для виходу Диявола з людини. Лише священник із дозволу єпископа має право виганяти злого духа з людини. Лише у випадку справжньої одержимості слід вдаватися до екзорцизму.
Відмінність між одержимістю, впливом і психічною хворобою
Вплив, атаки демона слід відрізняти від повної одержимості злим духом. Зазвичай вплив диявольської сили проявляється несистематично і людина перебуває у свідомості, відчуває спокуси. Натомість одержимість розуміють як постійну присутність злого духа у важкій формі, людина перебуває поза свідомістю і не володіє своїм тілом. Відповідно існує відмінність між молитвою за звільнення та екзорцизмом. Молитва за звільнення ефективна у випадку впливу злого духа, а не повною його владою над людиною. Екзорцизм, відповідно до церковних законів, може проводитись лише у випадках справжньої одержимості.
Психічну хворобу виявляє медичний спеціаліст при діагностиці. Тому перед тим, як братися за звільнення людини від демона, треба відправити людину на обстеження до лікаря, щоб переконатись, що вона психічно свідомою.
Чи може демон під час екзорцизму з однієї людини вселитися в іншу?
Зі слів о. Даниїла, екзорцизм – це не вірус, тому демон не може переходити з одного тіла в інше під час вигнання. Але вже пересвідчилися, що злий дух може опанувати будь-ким: як дитиною, так і священником.
Як відрізнити оману злого духа від Божого голосу?
Отець Даниїл радить уважно прислухатись до думок й знаків та розуміти, який зміст вони несуть. Часто демонічна сила приступає до людини через образи під виглядом добра, таким чином ведучи її на оманливий шлях зла. Щоб розпізнати доброго духа від злого, передусім слід звернутися до священника. Якщо людина відчуває гнів й страх, піддається спокусам, її не покидають думки про самогубство чи спричинення шкоди іншим, це свідчить про вплив злого духа. У випадку Божої присутності людина відчуває умиротворення, радість та внутрішній спокій.
Додамо, що сьогодні діє Міжнародна асоціація екзорцистів, заснована отцем Габріелем Амортом 1990 року. Практика організації належить до юрисдикції канонічного права. Сьогодні філії асоціації діють по всьому світу, а кількість її членів досягла декілька сотень осіб. В Україні вже працюють над формуванням членської спільноти українських священників – екзорцистів.
Підготувала Наталка Стареправо