Святкова меса та благословення дітей і вагітних: як святкують Різдво Пресвятої Богородиці в Римо-католицькій Церкві

Сьогодні, 8 вересня (за григоріанським календарем), Римо-католицька Церква святкує Різдво Пресвятої Богородиці*. У Західній традиції ця подія належить до категорії «свят» (festum). У цей день в католицьких храмах проводяться святкові меси та благословення дітей та вагітних жінок.

У літургійному календарі відзначені лише три дні народження, одне із яких – народження Діви Марії, адже воно стало передвісником появи на світ Ісуса Христа, символом прощення первородного гріха та відкриття неба для людини.

Цікаво, що про саму подію народження Богородиці свідчень в Євангеліє немає. Основне джерело цієї інформації – протоєвангеліє Якова, датоване ІІ століттям. За цим переказом батьки Марії – Йоаким та Анна, які довго залишалися бездітними. Та, зрештою, Бог зіслав до Анни ангела, який повідомив, що та народить дитину, і велів назвати її Марією.

Перша згадка про відзначення цього свята датується IV століттям, коли в Палестинському переданні з’явилася  інформація про побудування храму Різдва Пресвятої Богородиці святою Оленою. Вважається, що офіційно свято затвердив кесар Маврикій (582-602). Спочатку його відзначали лише на Сході, а в період ХІІ-ХІІІ століть воно поширилося на Захід.

Датою святкування визначили 8 вересня (за григоріанським календарем), оскільки в цей день виповнювалося 9 місяців після свята зачаття Пресвятої Богородиці. За юліанським календарем Різдво Діви Марії святкується на 13 днів пізніше, 21 вересня.

 

Підготувала Софія Витівська

* З 1 вересня 2023 року набуває чинності календарна реформа, за якою Православна церква України та Українська греко-католицька церква також святкують Різдво Пресвятої Богородиці 8 вересня.