Святкування Стрітення Господнього у Вірменській Апостольській Церкві: про зміст і традиції

Вже завтра, 14 лютого 2019 року, Вірменська апостольська Церква відзначатиме празник Стрітення Господнього. Нині, у переддень свята, о 17:00 у Вірменському катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці відбудеться урочиста Літургія, а на подвір’ї храму запалять символічний вогонь.  

1

Чому у цей день  благословляють молодят, про значення вогню та особливі традиції Стрітення у Вірменській Церкві у коментарі “Духовній величі Львова” розповів диякон Вірменського катедрального собору у Львові Армен  Акопян.

  23Про зміст свята

“Згідно із Законом Мойсея Невдовзі після народження немовлят чоловічої статі приносили у храм, так би мовити дарували Богові. Як і врожай.  Так само Діва Марія і Святий Йосип принесли Ісуса Христа до храму. Адже Христос прийшов виконувати, а не знищити Закон і тому Закон Мойсея виконав. Того ж дня у храм прийшов старець Симеон  Богоприїмець, який  сказав, що у цьому Немовляті здійснилося пророцтво, прийшов Месія. Також прийшла пророчиця Анна, яка жила біля храму і упродовж днів свого життя співала псалми і прославляла Бога”.

     Стрітення –  означає Зустріч, вірменською Стрітення звучить,як “іарн инд арач”, що означає “Назустріч Господеві”.  

          “Чому ми святкуємо на день раніше? Бо на день раніше ми святкуємо Різдво, тобто 6 ми святкуємо Різдво. І якщо від цього дня рахувати 40 днів, то виходить 14-того, а 13-того – це передсвятковий день”

         Піснеспіви і вогнище.

13 лютого відбувається урочиста Служба Божа, Вечірня, під час якої, співається такий ґанз, тобто піснеспів, що лунає лише раз на рік, тільки у цей день. А потім ми всі віруючі запалюємо лампадки, на згадку того як Христа принесли до храму, був землетрус і люди, які мешкали навколо прийшли, щоб побачити, що сталося.І вийшли подивитися, кого ж принесли до храму. Це був Ісус Христос. Так само і Стрітення – назустріч Господеві. Тому ми запалюємо вогники, як і ті люди, що зустрічали Господа лампадками, світлом. І потім на подвір,ї храму ми запалюємо вогнище. Це  є такий символ, який, можливо, залишився з часів поганства. Але ми звичайно робимо це  без дотику до поганства, адже вогонь є одним із символів Бога, як янголи вогняні. Так Серафим означає вогняний.  Вогонь супроводжував Ізраїльський народ, коли вони ішли із Єгипту. І вогонь очищує, це взагалі один із символів Бога і тому ми запалюємо на подвір,ї вогонь. Це якраз нагадує нам властивість Бога, який дає тепло, світло, і як Бог відкривається настільки наскільки Він хоче. І присутність Бога об,єднує довкола себе багатьох людей, як і вогонь, що зігріває.

 У цей день навколо цього вогнища, люди радіють і співають релігійних пісень. Більшість співають народні піснеспіви саме релігійного змісту, але народні, що теж прославляють Бога. І це показує, що Церква і народ єдині.

  Чому у цей день благословляють молодят.

З 2007 року, за розпорядженням Верховного Патріарха і Католикоса всіх вірмен Гарегіна Другого, свято Стрітення Господнього проголошено Днем благословення молодят. У цей день у всіх вірменських храмах після святкової Літургії здійснюють обряд благословення молодих шлюбних пар.Йдеться про молодих, які у цей рік одружилися, або це їхнє перше Стрітення. Це у народі так було заведено. І Церква ішла назустріч народу. Бо люди і так і так приходили і просили благословення. У народі так було прийнято, що молоді у цей день мають неодмінно прийти до церкви і забрати лампадку до хати.

Підготувала: Оксана Бабенко

Фото із фб-сторінки https://www.facebook.com/LvivArmChurch та з Інтернету