Свято свят

Пасха – це свято світлості душі і радості в серці. До нього християни готуються і йдуть духовно-звитяжних 40 днів. Хто постив і зумів дотриматися духовної і тілесної чистоти – зустрічає Пасху піднесено, як переможець. Але хто і не постив, згідно слів святителя Івана Золотоустого, теж радіє і веселиться. Великдень завжди святкується весною, коли пробуджується і оновлюється природа. За час Великого посту ми прибирали і наводили порядок у своїх думках і почуттях. Звершили поприще духовного подвигу та вдосконалення, коли на плечі кожного з вірян падав скорботно-радісний спогад від страждань і смерті Христа до Його Воскресіння.

Щоп’ятниці ми проходили Хресною дорогою… дорогою викуплення кожного із нас… викуплення дорогою ціною – Тілом і Кров’ю Спасителя. В ці спасительні дні ми чуємо слова вітання: «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» – це незвичні слова, а слова з глибини нашого серця, слова перемоги, слова торжества любові і життя!

 Ми повинні пам’ятати, що саме слово «Пасха» походить з єврейської мови, де воно звучить як «Песах», і перекладається як «вихід», «перехід». Понад 5 тисяч років тому євреї вирушили з єгипетського полону до Землі Обітованої. Вони йшли пустелею довгих 40 років, не одне покоління людей змінилося за цей час, жоден із тих, що народилися у неволі, не дійшли до свого нового дому. На згадку про визволення з рабства єврейський народ став святкувати Пасху. Згодом цим же словом почали називати ягня, яке заколювали на честь виходу з рабства. Але слід відрізняти слово «Пасха» від слова «паска»; Пасху ми святкуємо, а паску – їмо.

Думаю, що буде цікаво дізнатися, що традиція розфарбовувати яйця не є тільки в Україні. Цей звичай відомий усім європейським народам. Українці надали йому характерних національних рис. Ми розфарбовуємо яйця звиклими для нас орнаментами. Яйце знаменує собою нове життя. Розбивання свяченого яйця символізує Воскресіння, яке чекає кожного християнина. Церковне передання пов’язує звичай розфарбовувати яйця зі святою Марією Магдалиною, яка проповідувала римському імператору Тиверію про Христове воскресіння.

Сьогодні, як і завжди, свято Пасхи символізує духовне відродження людства та оновлення світу.

Дорогі брати та сестри! В ці святкові дні вітаю зі святом Великодня і зичу міцності тілесної та кріпості духовної! Христос Воістину Воскрес!

Автор: прот. Діонсій Буренко