Таємниця образу Богоматері Ґваделупської

Образ Богоматері Ґваделупської, зображений на індіанському плащі, витканому з волокон агави, вже майже п’ять століть не дає спокою запеклим агностикам і багатьом ученим. Бернадета Грабовська розмовляє з Євою Ковалевською про його таємницю.

Бернадета Грабовська: Що таке acheiropoietos?

Єва Ковалевська: Мені більше подобається вислів «нерукотворний», іншими словами, те, що зроблено не людською рукою. У світі існує три таких зображення, що зображують Спасителя і Пречисту: Туринська плащаниця, Плат з Манопелло і Плащ св. Хуана Дієго, на якій є чудесним чином «написано» образ Діви Марії. Неправильно говорити про ці твори, що вони не мають автора. Між тим походження їхнє незвичайне, надприродне. Дивлячись на них, ми споглядаємо обличчя самого Бога і Його Матері. Це велика, свята таємниця. Ми маємо справу з чимось, що перевищує наші людські межі розуміння. Образ Богоматері Ґваделупської був написаний рукою Богоматері на неякісному полотні – з волокон агави – майже п’ять століть тому і залишається цілим донині… (також попри кліматичні умови та замах на образ, ред.)

Як це сталося?

9 грудня 1531 року Богоматір явилася простій людині, індіанцю Хуану Дієго. Вона промовила до нього його рідною мовою, науатль, з проханням збудувати храм на її честь на пагорбі Тепеяк. Хуан Дієго звернувся з цим проханням до єпископа Хуана де Зумарраги. Однак не дивно, що йому не повірили, а попросили знамення. Під час наступного явлення Богородиця сказала індіанцю піднятися на вершину пагорба Тепеяк. Як же він був здивований, коли помітив море квітів – кастильських троянд, незвичайних для цієї пори року та в цьому регіоні. Прекрасна Пані сказала Хуану зібрати їх в оберемок і покласти в плащ (накидку). Він негайно пішов до єпископа і в його присутності розв’язав накидку. Кастильські троянди розсипалися по підлозі, і єпископ та всі навколо нього в захваті стали на коліна. Однак таке враження на них справили не квіти.

Також читайте: о. Іван (Дяків) MS: «Послання Матері Божої з Ля Салет актуальне сьогодні для нас»

На плащі з’явився образ Марії…

Так, на розгорнутій накидці було видно фотографію Мадонни. Перед усіма присутніми з’явився прекрасний образ Богоматері, одягненої в рожеву ризу. Її голову покривав блакитний плащ зі золотим оздобленням і зірками. У Марії були складені руки, а під її ногами був півмісяць. Зал онімів, як і сам Хуан Дієго, який не очікував, що Богоматір використає його стару мантію, щоб намалювати себе на ній…

Наскільки ми можемо вірити, що історія про чудесний плащ з Мексики – не просто цікава легенда, а реальність майже п’ятисотлітньої давності?

Існує багато аргументів, які свідчать про те, що образ Богоматері зроблений не руками людини. Одна з них полягає в тому, що, попри численні наукові дослідження, неможливо визначити, якою технікою виконана картина та які барвники використовувалися при її створенні. Крім того, інфрачервоне фото не показало слідів від пензля, а саме зображення вказує на техніку фотографування Polaroid… Це підтвердили, серед інших, Лауреат Нобелівської премії з хімії – Річард Кун, який встановив, що на картині немає сліду ні органічних, ні мінеральних фарб. Також варто відзначити неймовірну довговічність матеріалу. Накидка, виткана з листя агави, служить не більше 20-30 років. Тим часом майже через 500 років після «трояндового дива» тканина зі зображенням Мадонни залишається такою ж міцною, як і того грудневого дня.

Також читайте: Акіта – продовження Фатіми

Це не єдині чудесні знаки, приховані в образі Богоматері Ґваделупської…

Образ Матері Божої Ґваделупської містить ще багато прихованих символів і знаків, які наближають нас до Таємниці Бога. Ми схожі на Івана, який відвідав гріб після воскресіння Христа – «побачив і увірував» (Ів. 20, 8). Подібним чином, коли ми споглядаємо ікону Мадонни з Мексики, ми з вірою, але також і розумом приймаємо правду про Божественне походження образу.

Важко не піддатися враженню, що Бог приходить на допомогу нашій вірі, яка часто потребує зміцнення…

Бог завжди йде на зустріч людині. Він пропонує багато можливостей «зустрітися». В образі Ґваделупської Діви одним із найчарівніших елементів є її очі. За допомогою великого збільшувального скла ми можемо побачити в зіницях Мадонни щось незвичайне – зображення бородатого чоловіка, схоже на те, що на найдавніших зображеннях Хуана Дієго. Подібне зображення виявлено в другій зіниці Богоматері. Під час огляду за допомогою офтальмоскопа виявилося, що світло, спрямоване на зіницю Мадонни, реагує з відображенням, створюючи враження увігнутої скульптури. Такого явища не спостерігалося ні в одному іншому образі світу. Це означає, що очі Богоматері Ґваделупської заломлюють світло так само, як людські живі очі.

Крім того, доктор Хосе Асте Тонсманн, який присвятив половину свого життя дослідженню очей Богоматері Ґваделупської, виявив дивовижний феномен. При збільшенні зіниці Мадонни чітко показують сцену 12 грудня 1531 року, коли зображення з’явилося на мантії. Ви можете побачити 13 людей, ніби застиглих у тиші – індіанець, який сидить, схрестивши ноги, єпископ Зумаррага, його перекладач Гонсалес, Хуан Дієго з відкритим плащем, темношкіра дівчина та індіанська сім’я. Очі Марії живі.

Як нам, католикам, ставитися до цього образу?

Образ Богоматері Ґваделупської – один із найвідоміших у світі. Без сумніву, це не звичайне релігійне зображення. Це ікона, яка несе певне послання євангельського змісту. Марія зображена як «жінка, зодягнена в сонце, а під ногами її місяць, а на голові її вінець із дванадцяти зір» (Одкр. 12, 1). Світлові промені, видимі на іконі, є типовим колом, яке зустрічається на іконах, і називається мандорлою. Багато про що говорить і символіка кольорів – синій означає безсмертя і вічність мешканців неба, рожевий означає Божу любов і мученицьку смерть за віру. Царственість Жінки виражається в красивій золотистій обробці плаща. Образ Мадонни Ґваделупської – це відкрита книга, повна знаків і символів… Чим більше ми заглиблюємося в них, тим більше здивування з’являється в наших серцях над справами Божими.

Також читайте: Богородиця у Фатімі: «Моліться далі на вервиці, щоб досягнути кінця війни»

Чому місцем своїх об’явлень Марія обрала саме Мексику?

Коли Марія об’явилася Хуану Дієго, це був важкий час для євангелізації Мексики. Аж до навали конкістадорів ацтеки поклонялися різним язичницьким божествам, серед яких Кетцалькоатль у вигляді змії. Їхня віра в необхідність поклонятися ідолам була надзвичайно сильною. Вважалося, що їх потрібно годувати кров’ю і серцями людських жертв. За оцінками, щороку ацтеки приносили приблизно 50 000 людських жертв. Вважається, що саме Свята Діва Ґваделупська попросила Хуана Дієго дати її образу назву «Ґваделупська». Між тим, «Guadalupe» є трохи зміненим іспанським словом «Coatlallope», яке мовою науатль означає «Та, що топче голову змії». Індіанці зрозуміли, що Марія не була «звичайною богинею». Вони усвідомили, що вона сильніша за божества, яким вони поклонялися. Читаючи символіку зображення Ґваделупи згідно з ацтекським кодексом, тобто документом, який мав на меті передати через образи найважливіші ацтекські істини, ми можемо бути здивовані грандіозністю індіанських символів, що містяться на зображенні. Завдяки цьому індіанці визнали Марію своєю найбільшою королевою. Лише за шість років після об’явлень охрестилося вісім мільйонів індіанців. Це стало початком євангелізації всієї Латинської Америки. Це було справжнім чудом Богоматері, Її великою перемогою. Іван Павло ІІ назвав Марію Ґваделупську Зорею євангелізації.

Чому Ґваделупську Богородицю називають покровителькою ненародженого життя?

Образ Матері Божої Ґваделупської особливо близький усім, хто захищає людське життя. На своєму чудотворному автопортреті Богоматір представила себе в блаженному стані. У самому центрі зображення, на лоні Марії, візерунок чотирипелюсткової квітки, яку мексиканці називають Науї Олін – Квітка Сонця. Це символ повноти і нового життя. Ця незвичайна квітка, покладена на лоно Марії, безумовно, означає, що вона була вагітна. Крім того, Непорочна Діва має чорний пояс навколо талії, що символізує вагітність.

Також читайте: Мама плаче в Ля Салет. «Немодне» об’явлення, з яким у нас проблема

Яким було послання Матері Божої Ґваделупської, що Марія хоче сказати нам цим сьогодні?

Протягом століть Марія завжди являлася найбіднішим і відкинутим людям. У Люрді – бідна, неосвічена Бернадета Субіру, у Фатімі – троє португальських пастухів: Лусія, Якинта та Францішек, у Ґетшвалді – дві дівчинки: Юстинка та Барбара з вармінського села. Також у Мексиці приходить до простої людини – Хуана Дієго, який довіряє Богові серцем, як дитина. Послання Богоматері зазвичай схоже. Марія просить про молитву, про навернення.

Про що сьогодні просить Богоматір Ґваделупська?

Богородиця, як і в минулому, так і сьогодні приходить на захист тих найбільш відкинених, беззахисних – ненароджених. Марія просить нас поважати кожне людське життя, яке є найціннішим Божим даром – воно є святим і недоторканним.

Джерело

Також читайте: «Буде покарання більше, ніж Потоп»: 50 років тому розпочались об’явлення Матері Божої з Акіта

Чому Богородиця плаче?

О. Ігор Гнюс: «В старі добрі часи Папа оголосив би Хрестовий похід»