Відомий письменник Карл Чапек часто повторював: «Книга має створювати читача». Напередодні Різдва пропоную усім читачам сайту «Духовна велич Львова» рейтинг книг, які не просто створять простір для думок і почуттів, але й доповнять ваше серце різними емоціями і навіть подарують казку, якої так не вистачає у реальному житті.
1. Дж. Р Р. Толкін «Різдвяні листи батька». Рік видання книги – 2012 р.
Книга для всіх поколінь. До неї увійшли листи, які з 1920 р. по 1942 р. Толкін надсилав своїм дітям під іменем Батька Різдва. У листах Толкін розповідав про життя на Північному полюсі, про те, чим займалися місцеві жителі, тощо.
2. Чарльз Діккенс «Різдвяна історія», 2014 р. (Перше видання «Різдвяна пісня», 1843 р.)
Найяскравіший приклад справжнього значення Різдва та того як нам треба його святкувати. Ця книга нагадує нам про те, що кожен із нас у Різдвяну ніч мріє почати нове життя. У ньому ми будемо іншими: доброзичливими, чесними, справедливими, житимемо згідно з християнською мораллю. Отак, мріючи про майбутнє, мимоволі вимовляємо слово «добро». А ось герой Діккенса – Скрудж таких обіцянок собі не давав і про добре ставлення до людей почав замислюватися тільки після відвідування його Духами. Саме вони, Духи Різдва, дали йому уроки доброти і милосердя. Опублікований у середині грудня 1843 року шеститисячний наклад «Різдвяної пісні» розійшовся ще до Різдва, та й наступні наклади розкупили дуже швидко. Своєю повістю Діккенс заклав основи своєрідної «різдвяної філософії», яка культивується відтоді у всьому світі.
3. Донна Ванлір «Різдвяні туфлі», 2006 р.
Завжди необхідно піклуватися про своїх рідних – ось про що нагадує нам ця книга. Дорослий успішний юрист-кар’єрист з усіма своїми можливостями думає лише про роботу, забуваючи про дружину і доньку. А маленький восьмирічний хлопчик купує своїй хворі на рак мамі туфельки. Долі їх переплітаються, і кожен отримує потрібну йому допомогу. Книга вчить нас любити і віддавати частинку себе іншим людям.
4. Юстейн Гордер «Різдвяна містерія», 2006 р.
Головний герой книги, хлопчик на ім’я Йоаким, живе в Норвегії. А в Норвегії, як і в інших скандинавських країнах, існує традиція купувати напередодні Різдва календарі, які називають різдвяними. Кожен день, починаючи з 1 грудня, діти або їхні батьки, відкривають маленьке віконце в календарі, за яким заховані шоколадки, фігурки або картинки. Так триває весь час очікування Різдва, аж до 24 грудня, коли настає різдвяний Святвечір. Це чудова сімейна історія, яка нагадує про головні цінності в житті.
5. Джоан Роулінг «Гаррі Поттер» (уся серія романів), 1997-2007 рр.
Неможливо уявити справді чарівного і снігового Різдва без пригод разом із юним, але надзвичайно сміливим чарівником. Можливо дехто думає, що історії про магію не мають нічого спільного із християнськими цінностями і навіть їм суперечать. Проте, світ створений талановитою Джоан Роулінг та її головний персонаж є ще одним способом показати, що у битві добра та зла завжди перемагає перше. А Різдвяні сцени описані дійсно казково.
6. Ніколас Спаркс «Пам’ятна прогулянка», 1999 р.
Історія починається з передмови 57-річного Лендона Картера. Далі описуються події від імені Лендона як 17-річного старшокласника. Лендон живе в маленькому релігійному місті округу Бофорт, Північна Кароліна. Його батько – товариський та харизматичний конгресмен. Те, що Лендон веде більш усамітнений спосіб життя, аніж він, створює певне напруження у їхніх стосунках. Батько змушує Лендона балотуватися на пост президента школи, і, на свій подив, Лендон таки перемагає на виборах. Як президент школи, Лендон мусить бути присутнім на шкільній вечірці. Оскільки на цю вечірку потрібно прийти зі супутницею, він звертається до багатьох дівчат, проте вони уже зайняті. Ввечері він проглядає шкільний альбом, намагаючись знайти собі когось підходящого. Оскільки, здається, нікому іншому не виходить з ним піти, він неохоче пропонує Джеймі, дочці Хегберта Салліван, церковнослужителя Бофорта, скласти йому компанію, і дівчина погоджується. Оскільки Джеймі дуже релігійна і постійно носить із собою Біблію, Лендон, як один з найпопулярніших учнів школи, не має великого бажання іти з нею на вечірку. Проте, зрештою, хлопець усвідомлює, що кращої супутниці йому не знайти. Це чудова романтична історія, яка зможе зігріти ваше серце на Різдво. (Книга екранізована, і напевно Ви знаєте цю історію під ще однією назвою – “Спіши любити” 🙂
7. Клайв Стейплз Льюїз. «Хроніки Нарнії», 1950-1956 рр.
Цикл із семи дитячих фентезійних книг. В них розповідається про пригоди дітей у казковій країні під назвою Нарнія, де тварини можуть говорити, магія нікого не дивує, а добро бореться зі злом. Хроніки Нарнії вміщують багато натяків на християнські ідеї в доступному для юного читача вигляді. На додаток до християнських тем, Льюїз брав персонажів з грецької і римської міфології і традиційних британських та ірландських казок.
8. М. В. Гоголь «Ніч напередодні Різдва». Нове видання книги – 2010 р.
Сюжет цієї повісті розгортається в Україні, в селі Диканьці. Головний герой історії – молодий коваль Вакула, закоханий в Оксану – доньку багатого козака Чуба. Дія відбувається в ніч перед Різдвом, коли сили світла й темряви зустрічаються, коли людина опиняється в епіцентрі таємничих і доленосних подій.
9. Фенні Флег «Різдво і червоний кардинал», 2010 р.
Смертельно хворий герой Освальд Т. Кемпбелл вирішує кинути все і переїхати на південь, щоб зустріти своє останнє Різдво. Селище «Загублений Рай», в яке приїхав наш герой, виявляється зовсім не таким, як він очікував. Наприклад, у місцевому магазині головною є пташка на ім’я Джек, а листоноша доставляє листи в човні. Безліч унікальних подій повністю змінять життя Освальда.
10. Джон Грішем «Різдво з невдахами», 2001 р.
Роман Грішема розповість історію сім’ї Кренк, які вирішили не святкувати Різдво через те, що їхня улюблена дочка переїхала в Перу. Пара купила квитки на круїзний лайнер, вирішивши заощадити гроші і забути про сімейні проблеми. Залишилося лише дочекатися бажаного дня …
З любов’ю,
Лідія Батіг