Церква VS SpaceX

Церква та “SpaceX”. Що об’єднує стартап Ілона Маска та структуру Ісуса Христа?

Досить дивно бачити порівняння Церкви Христової з будь-якою іншою структурою чи то зі світу бізнесу, або громадського сектору, чи, скажімо, якоїсь політичної сили. Ці дві структури не можливо порівняти хоча б виходячи з того, що компанія “SpaceX Corp” створена людиною (засновник – Ілон Маск), а от Церква – це творіння Бога.

Проте, я подумав: “А чому б і ні. Якщо ми говоримо про успішні стартапи, які, свого часу перевернули якусь індустрію з ніг на голову, то чому не порівняти подібний  “стартап” (правда з 2 тисячолітнім бекапом) і не побачити наскільки ці дві структури різні, чи все таки мають багато спільних рис”.

Зрештою це навіть не стільки порівняльний аналіз, а радше явність досить близьких обом сторонам процесів та, насправді, багато речей, в яких Церква і “SpaceX” йдуть поряд. Також прошу сприймати думки, які я зараз пишу, суб’єктивно, адже я безмежно люблю Церкву, до якої мене покликав Ісус, як також дуже симпатизую компанії “SpaceX”, яка наробила багато галасу у сфері ракетобудування та підкорення космосу по цілому світі.

Отож, поїхали! 

№1 «Чемпіон потрапляє в ціль, в яку не можуть потрапити інші, геній – потрапляє в ціль, яку інші не бачать»

Фактором, який є дуже схожим в обох випадках – за всіма законами людського існування і сприйняття ні Церкви, ні “SpaceX” не мало б існувати. Коли Господь ходив селами і містами тогочасного Ізраїлю і сусідніх країв і, в абсолютно незвичний на той час спосіб проповідував слово правди – це наробило багато галасу, але з чисто людських критеріїв успішності цей проєкт не був аж настільки проривним. Більше того, його Автора, Ісуса Христа, у кінцевому результаті засудили до смертної кари через розп’яття на хресті. Однак, Церква не просто існує, а в надвеликих масштабах поширюється, розвивається та збільшується вже два тисячоліття, і щось мені підказує, що цей рух вперед буде продовжуватись ще дуже довгий період часу (ну приблизно так до наступної фізичної зустрічі людства з Ісусом).

Компанія “SpaceX”, також за правилами ведення бізнесу не мала б сьогодні фігурувати буквально НІДЕ. Причина тому дуже проста – сфера дослідження і підкорення космосу – задоволення не з дешевих, та й досвід потрібно мати неабиякий. Плюс до цього всього, навряд чи хтось, хто є спеціалістом у ракетобудуванні, покине своє нагріте в якійсь державній корпорації (в США, Китаї, Франції чи Росії) місце і кинеться, практично на волонтерських засадах ліпити з “підручних матеріалів” космічні кораблі для якогось, схибленого на своїх дитячих мріях побувати на Марсі, дядька. 

Однак, ми спостерігаємо, що обидві структури дуже успішно, навіть попри думки скептиків, діють і розвиваються.

№2 Інновації неможливо зупинити

У процесі розвитку світу ми завжди бачимо неймовірний сплеск нових технологій та новітніх підходів до різних сфер життя. І хоча для людини XI-го століття винахід, скажімо, колеса не буде чимось вражаючим, все ж декілька тисяч років тому це була проривна технологія, котра змінила світ. Думаю, що для поколінь, які прийдуть після нас застарілими технологіями будуть адронний колайдер, чи штучний інтелект, а Siri – стане для них просто старенькою бабусею.

Все ж інноваційні підходи до роботи – це основний шлях розвитку та покращення життя. Так відбулось і в Церкві, і в компанії “SpaceX”. Тут вже чую голос, особливо “тік-токової” молоді про те, що “Церква застаріла, архаїчна, живе минулим, сповідує заповіді, яким куча тисяч років, а отже вони не пристосовані до сучасного життя”. Але тут я можу, навіть не дискутувати, а прямо заперечити цю тезу. Справа в тому, що Церква і справді послуговується досить давно написаним правилам і заповідям, АЛЕ потрібно розуміти ХТО їх написав…А написав їх максимально інноваційний БОГ. Так, це він створив людину настільки класною і водночас складною, що навіть найкращі технології сучасності не дійшли до того, щоб вивчити наше тіло і його функції повністю. І хто тут інноваційний, а хто застарілий – вирішуйте самі.

Я ніколи не був в Готорні, Каліфорнія, де знаходиться головний офіс “SpaceX”, але підозрюю, що пан Маск застосовує принципи управління і спілкування з працівниками, котрі були сформовані за довго до його появи на світ. І вони не сприймаються “застарілими”, а його справа розвивається настільки стрімко, що може “порвати як мавпа газету” навіть найбільшу компанію в світі у сфері дослідження і підкорення космосу – NASA, і всі решта національні компанії разом взяті.

В обох випадках діяльності представлених структур визначальними є інноваційність і технології (просто застосовані в різний спосіб), які дають дуже сильний поштовх до розвитку та покращення вже існуючих практик. 

А зараз – більш конкретні приклади. Ілон Маск вирішив, що може змінити космічну галузь придумавши, що його ракети не повинні згоряти в атмосфері чи ставати космічним сміттям, а що вони можуть…повернутись на Землю і бути використані повторно. До сьогодні такі кроки навіть не розроблялися іншими space bureau, а в Каліфорнії це зробили основною фішкою, котра працює. о. Роман Гром – священник у невеличких селах Мшанець і Галівка, Старосамбірського району Львівської області, думаю, що всі підписники Маска навіть не підозрюють про існування таких населених пунктів, зробив, як на мене, не менш вражаючу “революцію” у цих селах.

Справа в тому, що найосновнішою цінністю своєї роботи він визначив людей. Їх не багато, вони далеко, можливо змирилися з життям в забутих Богом селах. Але з таким станом справ не хотів миритись священник. Він вирішив, що може і має бути по іншому. Саме тому він став, мабуть першим священником УГКЦ, котрий кинув виклик, подумати тільки – владі України і…переміг (до сіл зробили чудову дорогу)! Він вирішив, що в цьому селі може бути туристично (і інвестиційно) привабливий об’єкт і збудував Мшанецькі колиби (під час останньої події на цій локації були присутні близько 3-ох тисяч людей).

Він вирішив, що може бути по-іншому, ніж роблять усі. Це і дає мені нагоду порівняти його з іменитим американським бізнесменом-футурологом, бо о. Роман є священником-футурологом.

№3 А що далі?

А далі нас чекає щось неймовірне! Зараз ми бачимо, що наука і технологія досягли піку свого розвитку, тобто у своїх вузькоспеціалізованих сферах досягли майже 100% результату. Далі проривні технології все частіше з’являються на перетині різних наук чи сфер життя. Усі, без винятку, компанії намагаються думати що можна застосувати у своїх продуктах чи сервісах. Тобто що нового можна долучити. Так у “SpaceX” вирішили, на основі хайпової теми колонізації Марсу, зробити космічний туризм. 19 вересня 2021 року космічний корабель “CrewDragon” здійснив посадку в водах Атлантики з 4-ма цивільними пасажирами на борту. Це вже другий такий політ (перший було здійснено компанією-конкурентом “Blue Origin” Джефа Безоса місяцем раніше). І це, по суті старт нової сфери бізнесу і новий вид конкуренції.

Що в Церкві? Тут можна сказати “все без змін”. Але, Тіло Христове також робить великі кроки для досягнення нових горизонтів. І так, можливо це не такі вражаючі дії, проте священники та миряни щодня роблять маленькі вражаючі дії, котрі змінюють світ на локальному рівні, але по суті це і є та робота, яка просто необхідна для функціонування громад, а відтак і суспільства в цілому.

Тому поки Ілон Маск запускає свої кораблі підкорюючи космічний простір, священники (ви вже про них трохи знаєте – я вже про них писав і писатиму) запускають у космос свої громади виводячи їх на нові орбіти. І хто знає, може колись відбудеться щось нове на перетині Церкви і космічних компаній як “SpaceX” – Церква на Марсі, або що.

Блог підготував екслюзивно для “Духовної величі Львова”, о. Павло Швед.

Редакція не несе відповідальності за думки, висловлені у блогах