У храмі Воскресіння Господнього, що у Винниках, під час Вечірньої лунають давні піснеспіви

У храмі Воскресіння Господнього УГКЦ, що у Винниках, давні піснеспіви щосуботи увечері виконує хор «Світло тихе». Ініціатива заснування колективу належить о. Любомиру Мостовому, мрією якого було прикрасити хоровим багатоголоссям вечірнє богослужіння.

За словами отця Любомира, більшість храмів мають проблему з нечисельним відвідуванням Вечірніх богослужінь вірними. Тож у лютому 2015 р. Вечірнею напередодні свята Стрітення хор розпочав свою діяльність. Створений чотири роки тому молодіжний хор «Світло тихе», учасниками якого є шістнадцять осіб, приближує своїм співом людей до Бога.

Нагадаємо, що Вечірня розпочинає добове коло богослужінь (до якого також входять часи, Утреня та Літургія) і позначає початок нового дня. У християнській традиції Вечірню служили при погашеному світлі аж до її центральної молитви «Світло тихе» (Свѣтетихѣй), найменування котрої стало назвою колективу.

Ця молитва символізує прихід новонародженого Христа у світ. Христос як Світло тихе (з грецької «ілярон») – лагідне, не яскраве, яке ми бачимо. Оспівується тайна воплочення – незбагненний Бог став світлом, яке ми можемо бачити, світлом тихим, лагідним. Окрім значення цієї молитви у Вечірні, назва колективу виражає бажання учасників, щоб спільний спів був також «тихим світлом» у парафії.

Давні піснеспіви велично та піднесено лунають у церкві Воскресіння завдяки регенту хору «Світло тихе» Наталії Ключинській.

«Ми старалися підібрати такі твори для Вечірньої, які мали б давню історію й особливий давній дух, – розповіла регент Наталія Ключинська. – Щодо самих піснеспівів, які хор виконує протягом Вечірньої, то підібрані наспіви з різних монастирів та стародруків, які були створені монахами п’ять чи навіть більше століть тому. Це «Благослови душе моя Господа» грецького розспіву, «Прийдіте поклонімся» Троїце‑Сергієвої Лаври, «Світло тихе» на мелодію з Ільїнського скиту на Афоні, «Сподоби Господи» наспіву Оптіної Пустині та ін. Своєю мелодикою, структурою та ладовістю вони створюють особливу атмосферу, адже значно відрізняються від духовних творів, написаних у пізніший час».

Вечірня – молитва вірних, що дякують Богові за прожитий день і просять благословення на наступний.

Учасники колективу розповіли про відчуття та значення співу Вечірньої.

«Оскільки ми співаємо Вечірню в суботу ввечері – для мене це не лише дуже красиві й мелодійні наспіви, але і відчуття спокою і гармонії вкінці робочого тижня», – каже Богданка Беднарська.  Для Лілі Заріцької Вечірня –  «це зустріч з Богом, де Він особливо торкається душі і серця через літургійний спів і спільне прославлення Бога». Галина Шамро стверджує, що «Вечірня у суботу – це ще одна можливість наблизитись до Бога, яка дає особливе натхнення на наступний тиждень».

Окрім Вечірньої, в репертуарі хору є також Утреня, яку виконують напередодні свят, хоч і не часто. Колектив брав участь у фестивалях духовної пісні «Під Твій Покров святий» у  Винниках, «Аскольдів глас» у Києві, став лауреатом ІІ премії на конкурсі коляди у Тернополі.

Підготував Ростислав Кубський