У ЛПБА ПЦУ молитовно вшанували пам’ять святителя Іоана Золотоустого (ФОТО)

9 лютого 2021 року, у Академічному храмі  Львівської православної богословської академії ПЦУ, була звершена Архиєрейська Божественна Літургія з нагоди празника перенесення мощей святителя Іоана Золотоустого. Очолив богослужіння Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій у співслужінні духовенства.

“Щиро вітаю із днем пам’яті святителя Іоана Золотоустого, вселенського Отця і Вчителя, якого поставили поруч із святими Василієм Великим та Григорієм Богословом. Святий був майстерним тлумачем Божого Слова, прекрасним проповідником, тому нажив собі таку славу. Святитель народився в Антіохії, у сім’ї заможних людей. Вчитель святого свого часу сказав: “Іоан був би прекрасним ритором, коли б християни не вкрали його”. Тобто, коли б він не прийняв християнство, був би прекрасним язичницьким ритором. Отож життя святого Іоана Золотоустого можна поділити на кілька етапів: дитинство, юність, усамітнене життя у пустелі, шість років дияконства,  більше двадцяти років священства, впродовж якого виголошені численні знамениті проповіді, шість років Патріаршества у Константинополі, чотири роки вигнання. Святитель вів доволі скромний стиль життя, відмовлявся від пишних риз та бенкетів, допомагав вбогим. Іоан Золотоустий, навпаки, дошкульно викривав багатство, пишноту, тому серед кола візантійського імператора, пресвітерів, єпископів нажив чимало ворогів. Однак, Церква розставила акценти, хто є хто. Тому взоруймо на цього великого святого, читаймо його праці, берімо його життя за приклад”, – наголосив у своєму слові до вірян та академічної спільноти Митрополит Димитрій.

Варто зазначити, що спільнота Львівської православної академії молитовно вшановує свого патрона двічі на рік – 26 листопада, коли Православна Церква спогадує собі постать святителя, водночас цей день є престольним празником для Академічного храму, а також 9 лютого у день перенесення його мощей. 

“Сьогодні ми відходили від світу, приходили до Царства Божого у Таїнстві Євхаристії. Дякуємо Високопреосвященному Владиці Димитрію за Боже Слово для нас, до своєї пастви, за молитву про наш храм, за всіх тих, хто тут навчає і навчається. Нехай Господь благословляє всіх священиків Львівсько-Сокальської єпархії, всієї Православної Церкви України, щоб разом з Ним ми були у Царстві Божому, перебуваючи тут на землі”, – зазначив благочинний Академічного храму св.Іоана Золотоустого, декан богословського факультету ЛПБА ПЦУ протоієрей Назарій Лозинський.

 

На урочистому Богослужінні були присутні семінаристи, парафіяни, представники громадськості та міської влади.  Після завершення Літургії “Благословенною грамотою” Митрополита Київського і всієї України ПЦУ Блаженнішого Епіфанія були нагороджені директор депаратаменту “Адміністрація міського голови” ЛМР Євген Бойко та начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко-Швець.

 

“Коли сьогодні зайшов у цей храм, то пригадав, як дев’ять років тому з цього амвону проповідував як студент ЛПБА. Трепет і пам’ять назавжди залишаться у моєму серці, адже сам храм та спільнота Академічного храму завжди для мене є близькими”, – відзначив у подячному слові Євген Бойко.

 

Нагадаємо, що храм Святителя Іоана Золотоустого – колишній костел Серця Ісусового. Збудований у комплексі з жіночим монастирем сестер-францишканок Пресвятих Дарів. Храм і монастир освятили 29 вересня 1889 р. Очолив урочистості Апостольський Нунцій з Відня архиєпископ Алоїз Галімберті. Йому співслужили львівські архиєпископи, які представляли три обряди: латинський — Северин (Моравський), візантійський — Сільвестр (Сембратович) і вірменський — Ісаак (Ісакович). Після закінчення Другої світової війни костел і приміщення монастиря були передані Міністерству охорони здоров’я — тут розмістили 7-ме відділення 1-ї інфекційної клінічної лікарні. Впродовж кількадесятилітнього використання приміщення не за призначенням храм зазнав суттєвих руйнувань, і значна частина оздоби, на жаль, була безслідно втрачена. Зі здобуттям незалежності храм передали православній громаді УПЦ КП – нині ПЦУ. У 1992 році відбулося освячення храму на честь Святителя Іоана Золотоустого, а в приміщенні монастиря було розміщено навчальний корпус Львівської Духовної Семінарії. Храм було оснащено всім необхідним для богослужінь. Праву частину монастиря, яку ще займав міський шкірвендиспансер, у 1998 р. також передали ЛДС – нині Львівська православна богословська академія ПЦУ.

Підготувала Юліана Лавриш