У Львівській обласній філармонії відбудеться Вечір пам’яті, присвячений святому священномученику Йосафату Кунцевичу

DSC_0087 У вівторок, 11 квітня 2017 року, в Львівській обласній філармонії (вул. Чайковського, 20) відбудеться Вечір пам’яті, присвячений святому священномученику Йосафату.

Духовне слово про св. Йосафата Кунцевича виголосить Високопреосвященний Владика Ігор (Возьняк), архиєпископ та митрополит Львівський УГКЦ.

Кантату для хору і струнного оркестру Джеймса МакМіллан “СІМ СЛІВ ХРИСТА НА ХРЕСТІ” виконають солісти, хор та камерний оркестр Заслуженої академічної капели України “Трембіта” під батутом Сергія Якобчука.

Сценографія Народного художника України Мирослава Отковича. Автор проекту – Михайло Перун.

Організатори заходу – Львівська архиєпархія УГКЦ, Національний музей у Львові імені митрополита Андрея Шептицького, Фонд Короля Данила та Фундація “Андрей”.

Початок о 19.00 год.

p00bnyfgДжеймс МакМіллан – відомий сучасний британський композитор та диригент.  Народився 16 липня 1959 р. в м. Кілвіннінг (Шотландія). Музичну освіту здобув в Единбургському університеті, докторат по композиції в Дурхамському університеті. В його доробку переважають твори крупних форм, найвідоміші з них: «The Confession of Isobel Gowdie» (orchestra – 1990); «Veni, Veni, Emmanuel» (percussion concerto – 1992); «Seven Last Words from the Cross» (cantata: choir and strings – 1993); «Inеs de Castro»(opera, libretto: John Clifford – 1991-95); Cello Concerto (1997); Symphony: Vigil (1997); Mass (choir, organ – 2000); St John Passion (2008); «Woman of the Apocalypse» (2012)  та ін. Працює як композитор і диригент студії ВВС, а також як основний запрошений диригент камерного оркестру Амстердамського Радіо. В 2004 році отримав нагороду від СВЕ. В 2010 році до приїзду Папи Бенедикта XVI у Великобританію, МакМіллану було доручено написати месу для урочистого богослужіння.

В своїй музиці часто звертається до релігійної тематики, його твори наділені одухотвореністю, винятковим драматизмом та медитативним спокоєм, що слугує якнайточнішій передачі конкретної художньої дійсності композитором. В досягненні художніх завдань оперує сучасною музичною мовою, а також використовує давні жанри і техніки, наділяючи їх новим інтонаційним зерном.

Кантата «Сім останніх слів Христа на хресті» для хору і оркестру є яскравим прикладом його творчого почерку. Твір був написаний в 1993 році на замовлення ВВС, а у березні 1994 року відзнятий студією для трансляції протягом Страсного тижня. Світова прем’єра відбулась 30 березня 1994 року в храмі Св. Алоїзія (м.Глазго) у виконанні Capella Nova та BT Scottish Ensemble  під орудою Алана Тавенера.

Афіша_Філармонія.indd-1

Кантата складається з семи частин, що відповідає сімом останнім фразам сказаним Христом на хресті: І – «Отче, відпусти їм, — бо не знають, що чинять вони!»; ІІ – «Оце, жоно, твій син!… Оце мати твоя!»; ІІІ – «Поправді кажу тобі: ти будеш зо Мною сьогодні в Раю!»; ІV – «Прагну!»; VI – «Звершилось!»; VII – «Отче, у руки Твої віддаю Свого духа!».

Заслужена академічна капела України “Трембіта” (м.Львів)

Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, Заслужена академічна капела України “Трембіта” була заснована у 1891 році як хор “Львівський Боян”, метою якого було створювати і розвивати українську культуру в жанрі хорової музики. З цього часу і до 1939 року хор успішно проводив свою діяльність під керівництвом багатьох видатних діячів і диригентів, зокрема Анатоля Вахнянина (депутата Австрійського сейму від Галичини ), композиторів Станіслава Людкевича, та Миколи Колесси.

З набуттям Україною державної незалежності розпочався новий етап діяльносі капели ” Трембіта “. У 1990 році колектив очолив Микола Кулик, створивши капелу у складі хору, оркестру та солістів. Репертуар збагатився великими кантатно-ораторійними полотнами, творами духовної музики східного обряду, що було заборонено виконувати раніше, та інструментальною музикою для оркестру. З цього часу розпочалися гастрольні турне до країн західної Європи, окрім інших, лише до Німеччини відбулося понад 30 турне.

Окремо слід зазначити, що у листопаді 2001 року, на запрошення Блаженнішого Любомира кардинала Гузара, Отця і Глави УГКЦ, капела “Трембіта” підготувала  концерт духовної музики у Римі як знак подяки візиту Святішого Отця ІванаПавла ІІ до України (ораторії Мар’яна Кузана “Неофіти” на слова Т.Шевченка, ораторія Олександра Козаренка “Страсті ГНІХ”).

Капела “Трембіта” розпочинає розвивати духовну музику України спільно з серією “Духовна музика України” Фундації “Андрей” (ораторія Віктора Камінського “Іду.Накликую. Взиваю…”  на тексти проповідей митрополита Андрея Шептицького, ораторія Олександра Козаренка “Страсті ГНІХ”, “Різдвяна Божественна Літургія”, “Акафіст до Пресвятої Богородиці” для хору та оркестру Віктора Камінського, “Пасхальна Утреня” тощо). Також, пріоритетними в розвитку української музики стає творчість композиторів Мирослава Скорика, Олександра Козаренка, Віктора Камінського, Мирослава Волинського. За створення мистецьких програм під керівництвом М. Кулика в період 1993-95 р. здобуто Національну премію ім. Т.Шевченка.

У 21 столітті, з вимогою часу і вподобань публіки, “Трембіта ” часто експериментує із створенням своїх програм, до яких можна віднести ораторію Мирослава Волинського “Я Тебе кличу”, яка була сценічно оформлена у 150-ті роковини вшанування митрополита Андрнея Шептицького, проект “Пісня буде поміж нас” (муз.В.Івасюка), ораторію Мирослава Волинського “Totus Tuus”,  “Ми ідемо вперед!” (до 70-річчя УПА), ” Merry Christmas – Щасливого Різдва”,  використовуючи естрадний інструментарій, велику кількість ударних інструментів, сучасне озвучування та освітлення своїх концертів. Також здійснено велику кількість звукових та відеозаписів як в Ураїні, так і за межами, зокрема телебаченням Данії, Німеччини (студія ZDF), Італії (студія RAI 3 ), Польщі та ін.

DSC_5326Сергій Якобчук (диригент) – народився 28 вересня 1981 року в м. Дубно, Рівненської області. Музичну освіту здобув в ЛНМА ім. М.Лисенка (магістр) в класі  проф. І.Небожинського з 2002-2007 рр. З 2007-2011 рр. працював на посаді декана музичного факультету УБТС. В 2014 році закінчив аспірантуру ЛНМА ім. М.Лисенка в класі проф. М.Кулика. Лауреат І премії VI Всеукраїнського конкурсу диригентів (Київ, 2016).

В доробку диригента такі найбільш вагомі  творчі проекти: ораторія Е.Шеве «Смерть і воскресіння Ісуса Христа» І ч. (2008р).; кантата А.Вівальді «Глорія» (2011р.); меса «Реквієм» Е.Л.Веббера (2012 р.); кантата Дж. МакМіллана «Сім слів Христа на хресті» (2013р.); кантата С.Барбера «Молитви К’єркегора» (2014); меса «Сходу сонця» О.Яйло (2014); кантата Л.Бернстайна «Чичестерські псалми» (2014).

В 2014-2016рр. в якості художнього керіника та диригента брав участь в наступних мистецьких проектах: «Вечір барокової музики» на підтримку воїнів АТО, в програмі вокальні кантати Й.С.Баха, Г.Ф.Генделя, Д.Букстехуде (Львів, 2014); мюзикл «The Unbelievable Story of Christmas… as Told by the Mother of Our Savior» (Клівленд (США), 2015); духовно-мистецький проект «Agnus Dei» в програмі твори українських та зарубіжних композиторів для хору a capella та з супроводом струнного оркестру, фортепіанно і саксофона (Клівленд (США), 2016); мистецький проект на підтримку інституту сім’ї «Передвечір’я з Елгаром» в програмі фортепіанний квінтет ля-мінор, «Серенада» та «Елегія» для струнного оркестру Ед.Елгара (Львів, 2016).

На даний час С. Якобчук працює на посаді диригента в Заслуженій академічній капелі України «Трембіта».