У Львові планують відновити зруйновану у ХІХ столітті вежу Гарнізонного храму

Ідею з відновлення вежі-дзвіниці Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла (вул. Театральна, 11) висунув на громадське обговорення настоятель храму отець Степан Сус. Він оприлюднив на своїй сторінці у Facebook старі гравюри, на яких зображений храм з вежею.

«У пам’ять про Героїв України – воїнів, що віддали своє життя, захищаючи Батьківщину та кожного з нас, працюємо над проектом відновлення вежі-дзвіниці Гарнізонного храму, пам’ятки архітектури 1610-1630 років», – написав духівник.

Як зазначає о. Степан, вежа-дзвіниця висотою близько 100 м була зведена у 1702 році за проектом Мартина Годного над південною захристією Костелу єзуїтів, а в 1754 році на вежі храму був встановлений годинник. Тож священики храму запропонували відновити вежу за старим проектом.

Вигляд храму з вежею. Гравюра Францішека Ковалишина кінця XІХ ст.

Як пояснив священик Гарнізонного храму отець Тарас Михальчук, наразі це ідея, яку оприлюднили для громадського обговорення та пошуку благодійників, які б профінансували відновлення.

«Ми свідомі того, ще це перспектива не одного дня. Але в наших планах є відновлення вежі. Ми висунули це на обговорення, щоб зацікавити людей, які б хотіли долучитися до відновлення, та почути думку митців, архітекторів», – зазначив о. Тарас.

Він також запевнив, що у разі, якщо вежу відновлюватимуть, її робитимуть максимально подібною на стару вежу, зруйновану у ХІХ столітті.

Разом з тим, можливістю відновлення вежі обурився голова ради львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк. «Це погана ідея, яка суперечить засадам історії, реставрації і охорони культурної спадщини», – уважає він.

Натомість начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко переконана, що відновлення вежі не суперечить реставраційним вимогам.

«Це гарна ідея, бо ця вежа там раніше була. Ця вежа була найвищою у Львові, але коли у 1826 році завалилася вежа Ратуші, єзуїти злякалися і розібрали вежу храму до такого стану, у якому вона є зараз. Її відновлення не суперечить реставраційним вимогам, тому можна було би це зробити», – прокоментувала вона пропозицію.

Вона наголосила, що наразі рештки вежі храму перебувають у поганому стані і потребують ремонту. Зокрема, там зруйновані сходи і немає можливості піднятися нагору.

Частина вежі зберіглася до наших часів, але вона портребує реставрації

Начальниця управління охорони історичного середовища запевнила, що  у разі, якщо вежу будуть відбудовувати, фахівці перевірять технічний стан храму, щоб бути впевненими, що він витримає вежу.

Утім, Лілія Онищенко зазначає, що цей проект може розтягнутися в часі, адже коштів у міському бюджеті на відновлення вежі немає, і радить священикам храму шукати благодіників.

Додамо, що зараз у Гарнізонному храмі тривають ремонтні роботи. Там відновлюють дах, на що цьогоріч у міському бюджеті Львова передбачено 4,3 млн грн. Крім того, коштом міністерства культури Польщі у храмі реставрують давні розписи.

У Гарнізонному храмі ремонтують дах
та відновлюють старі розписи

Нагадаємо, костел єзуїтів був споруджений у 1610–1630 роках італійським архітектором єзуїтського ордену Джакомо Бріано. Це перша пам’ятка барочної архітектури у Львові. У радянські часи костел використовували як книгосховище. У 2010 році Львівська міська рада передала храм у власність курії Львівської архиєпархії УГКЦ. Зараз храмом опікуються капелани центру військового капеланства.

Джерело: zaxid.net