У Львові презентували нове літургійно-музичне видання Параклису для мішаного хору

Центр “ПЕРЕДАННЯ” у стінах Домініканського собору (храм Пресвятої Євхаристії) презентував літургійно-музичне видання Параклису у повному нотному викладі для мішаного хору.Зібрання містить близько ста літургійних музичних текстів, перекладених з давніх церковних рукописів. Особливістю  є поєднання двох основних жанрів:  канону та акафісту до Богородиці. Тому музичні тексти містять фрагменти святкових богослужінь та уривки наспівів на різні потреби.

“Ідея виникла опісля, як мене попросили перекласти оригінальний текст для хору, і я  вирішив створити ціле видання, у якому зібрали літургійні наспіви.   Але ще одним вагомим рушієм  стала поїздка на святу гору Афон. Коли я почув візантійські версії, власне оригінальні мотиви текстів,  виникло бажання накласти їх на українську мелодику. Методом реалізації цього музичного тексту є еклектична модель, яка є традиційною для нашої біблійної служби. Ці традиції увійшли в тексти нотної складової. Ми працювали над цілісною формою, щоб повністю передати  візантійсько-балканські мотиви акафісту. Адже  рукописні тексти  мають мелодійність, яка нагадує ангельську музику”, – розповів єрм. Лука (Михайлович)

Унікальність жанру у тому, що молитовний текст поєднує  святкові й прохальні, молебні фрагменти.  В основі лежить молитва, яку виконували пізно ввечері, щоб у тиші лише у присутності Бога знайти утішення та відповіді на свої прохання.

Під час презентації частини з “Параклиса” презентували у музичному виконанні  кількох хорів водночас. Твори виконали хор Літургійного центру “Передання”, хор “Феліціо” з Надвірної та хор храму Холмської ікони Божої Матері ПЦУ з Луцька. 

Диригентом виступив сам єрм. Лука Михайлович, який також долучився до вокального виконання канонів.

На презентацію збірника завітали, духовенство, музичні виконавці й релігієзнавці. а також усі зацікавлені. З візитом навідалась також перша леді Львова Катерина Кіт-Садова.

Збірник укладений для хорів та музичних виконавців, проте видання доступне і для широкого загалу. 

Окрім авторських доробків, у збірнику є багато елементів, взятих з репертуару різних хорів, зокрема і “Дударика”. “Параклис” містить нотник та окремий  текст, а також додаток з описом кожного фрагмента піснеспівів. 

Тираж видання становить тисячу примірників. Придбати можна, звернувшись до Літургійного центру “Передання” за посиланням на сторінку спільноти чи на сторінку єрм. Луки Михайловича у Фейсбуці.

Підготувала Наталя Стареправо

Фото із фб-сторінки єрм. Луки (Михайловича)