Сьогодні, 28 квітня 2017 року, у Львові вшановують 70-ті роковини трагічних подій операції «Вісла» – примусової депортації близько 150 тисяч українців Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Підляшшя переважно на території у західній та північній частині Польської держави.
Зокрема, о 13.00 год. відбулось покладання квітів до каменю на місці встановлення майбутнього пам’ятника жертвам депортацій українців у ХХ столітті (вул. Мушака). Опісля владики різних християнських конфесій міста відслужили чин екуменічної панахиди за жертвами депортацій.
«Сьогодні ми зібратись на тому місці, на якому буде стояти пам’ятник, що уособлюватиме пам’ять львів’ян і цілого українського народу про трагічні події 70-річної давності. Не можна стерти з пам’яті цих трагічних подій. Коли вся Україна та світ співали «Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що у гробах, життя дарував!», 150 тисяч українців покидали свої помешкання та рідну землю, свої храми, святині, рідні могили. Це пекло тривало три місяці, бо операція завершилась наприкінці липня – на початку серпня 1947 року. Не хочеться згадувати людей, причетних до цього злочину тут, але хочеться, аби особливо молодше покоління пам’ятало про те, хто вчинив цей жахливий злочин; хто із нащадків цих людей зараз знову руйнує нашу країну, не поважає пам’ять страчених, зігнаних зі своєї землі українців, і на цій пам’яті, будує свої провокації. Не забуваймо, що віра – це найбільший дар, який є в людини. Вона здатна показати, де є добро, і де є зло. Ми для того живемо в Україні та робимо все, аби воскресити її пам’ять, щоб повернути до життя все те, що ми втратили в часи безбожного і комуністичного терору. Хай завжди звучить переможно з наших уст: «Христос Воскрес!», «Воістину Воскрес!», «Воскресне Україна!», – зазначив Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський УПЦ КП Димитрій (Рудюк).
«Ми є егоцентричними людьми. Ми не свідомі того, що робилось десять, тридцять чи сімдесят років тому. Ми не свідомі того, що діється багато чого у нашому місті або в цілій Україні. Тому дуже важливо глибше осмислити те, що сучасні люди, сучасна молодь розуміють, але не до кінця, – так званий глобальний підхід. Сучасна людина живе так, ніби вона – центр світу. Ми рідко згадуємо, що наша нація, наш народ пройшов крізь такі жахливі моменти. Ми можемо згадувати про ті події, оповідати, яка велика кількість людей постраждали тоді, як багато згинуло, однак не можемо ввійти в їхні почуття. Але подумаймо, якби хтось прийшов виганяти нас із нашого дому. Це страшно навіть уявити. Як і в житті кожного з нас – ми переживаємо легкі та важкі моменти, так само і в історії. Бо якщо ми не знаємо історії, ми не знаємо себе, свого коріння. Саме тому, коли приходять різні небезпечні ідеології, ми дуже легко під них піддаємось. Злочини в історії повторюються, Україна переживає складні часи війни. Я часто думаю, що я можу зробити для тих, хто був виселений сімдесят років тому в ході операції «Вісла», що я можу зробити для тих, хто сьогодні сидить в окопах. Я ще більше переконуюсь, що ми маємо бути солідарними з усіма: з тими, хто терпів, і з тими, хто терпить, хто страждав, і хто продовжує страждати, – в цьому буде наша найбільша шана людям, які пройшли ці випробування, так ми виконаємо Божу волю. Найкраща солідарність і пам’ять для тих, хто потерпіли тоді, і терплять тепер, – наше чесне, справедливе християнське життя. Нехай Бог дасть нам сил у цьому зростати. Христос Воскрес! Воістину Воскрес!», – наголосив Преосвященний владика Венедикт (Алексійчук), єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.
«В цей сонячний день в наших серцях та душах є рана. А кожна рана на тілі або кровоточить, або ні. Кожного разу, коли ми згадуємо цей день, ця рана відкривається. Однак ми мусимо робити це для того, аби не забувати про ці трагічні події. Бо якщо не пам’ятаємо своєї історії або історії в загальному, вона повторюється і повертається. Проте повертається із подвійним ударом, знову б’є нас і ранить. Тому треба молитись і просити в Бога, щоб на нашому тілі, яким є Україна, було якнайменше ран, – як фізичних, так і духовних», – зазначив о. Іван Ходонович, вікарій кафедрального собору Митрополичої Базиліки Успіння Пресвятої Діви Марії (РКЦ).
Також о 18.30 год. в національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької відбудеться академія, присвячена 70-м роковинам проведення депортаційної акції «Вісла». Опісля, о 20.00, від театру вирушить урочиста хода до пам’ятника Тарасу Шевченку (за маршрутом ходи можливе ситуативне перекриття руху транспорту). О 20.30 на площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку відбудеться акція «Свіча пам’яті». Завершаться заходи о 21.00 хвилиною мовчання за жертвами депортаційної акції «Вісла» та спільною молитвою учасників акції. Відтак, під час хвилини мовчання та молитви містян закликають утриматися від концертно-розважальних заходів.
Окрім того, у міських бібліотеках пройдуть тематичні заходи. Подаємо програму заходів у ЦБС для дорослих міста Львова.
Підготувала Лідія Батіг
Фото: прес-служба ЛМР, Валентина Євтушок
Інформаційна довідка: сайт ЛМР