У Львові відбувся круглий стіл з нагоди 30-ліття газети “Успенська вежа” (ФОТО)

13 березня 2021 року, у приміщенні Львівської єпархії ПЦУ, відбувся круглий стіл з нагоди відзначення ювілею 30-ліття виходу газети «Успенська вежа» Ставропігійного братства св. ап. Андрія Первозваного. У заході взяли участь редактори видання, автори, представники міської та обласної влади, редактори медіа, духовенство, громадськість. 

З вітальним словом до присутніх звернувся Високопреосвященний Владика Макарій, Митрополит Львівський ПЦУ: «Газета «Успенська вежа» була провісником всіх подій в єпархії. Хоча було багато дискусій, багато думок. Були моменти, коли на архиєрейських соборах інші владики показували мені газету і мали свої зауваження, проте я мав аргументи, що це громадська газета, яка була потрібна в цей час. Важливо, що братство святого Андрія Первозваного завжди знаходило кошти на видання. Бажаю колективу газети працювати на славу Помісної Православної Церкви. Нехай Боже благословення зійде на вас, щоб і парафіяни, і громадяни працювали і знали, що відбувається в єпархії, адже чимало нам вдалося за ці 30 років».

Основні вектори руху видання окреслив отець-диякон Юрій Федів, голова Львівського ставропігійного Братства св. ап. Андрія Первозваного: «Ми вдячні Всевишньому, що зібрав нас у стінах Львівської Ставропігії, у стінах, де будувалося і будується життя православного Львова. Аналізуючи початки незалежності України, розвиток друкованого слова, бачимо, що є чимало роботи у сфері релігійної журналістики. Місійна справа братства на початку 90-х років полягала в інформуванні суспільства про життя української Церкви в умовах, коли України ще не було. Споглядаючи відстань у 30 років, аналізуємо виклики, з якими стикалася редакція газети і Львівське ставропігійне братство св. ап. А. Первозваного, починаючи з відсутності коштів у 90-ті, закінчуючи блокуванням розповсюдження і сьогодні. Публікація живих матеріалів, які формуються при спілкування з духовенством, культурними діячами, пошук вдалих форм подачі церковного матеріалу, окреслюють  позитивний характер газети. Пройшовши значний відтинок, газета «Успенська вежа» подолала чимало перепон, притримуючись основних принципів, визначених ще у 1992 році, бо саме завдяки жертовній праці членів братства та їх дописувачів видання святкує сьогодні тридцятиріччя».

З вітальним словом від імені семінарійної спільноти Львівської єпархії ПЦУ звернувся її ректор о. Василь Луцишин: «Сьогоднішній ювілей є надзвичайним явищем, адже газета “Успенська вежа” пройшла нелегкий час. Це видання живе завдяки тому, що дотримується принципів Слова Божого. Великий вплив газета має на молодь і наші студенти з семінарії читають її, адже вона достукується до серця кожного».

У другій частині круглого столу його учасники обговорили важливість релігійної тематики у сучасному медіапросторі. Із доповіддю про важливість релігійної тематики у мережі виступила Лавриш Юліана, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри нових медій факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, редактор веб – ресурсу “Духовна велич Львова”: «Інтернет значно перевернув уявлення традиційних медіа – це стосується і формату подання, інструментарію і зміни жанрової палітри. Наприклад, у нових медіа виникають нові жанри: блоги/влоги, подкасти, стріми, меми, мультимедійні історії. Окрім того, важливими характеристиками роботи у нових медіа є оперативність, інформаційна всеохопність, доступність. Церква та й загалом релігійне середовище дедалі більше входить у цей мережевий простір, розуміючи, що це одна із найнеобхідніших ланок комунікації.

Серед видимих переваг такого проникнення у Мережу Церкви є:

Бути поруч та підтримувати. Особливо така функція стала життєво необхідною під час пандемії COVID-19, коли виникла потреба онлайн-Літургій, онлайн-проповідей, онлайн-молитви. Зважаючи на непередбачувані обставини, віряни опинилися в певній ізоляції свого страху перед захворюванням, економічній та соціальній кризі. Важливо, що чимала кількість духовенства зрозуміла такий посил, тому сьогодні у конфесійному просторі з’явились активні священики-блогери, які збирають кількатисячну аудиторію.

Нові медіа здатні руйнувати комунікаційні бар’єри. Соціальні мережі здатні зруйнувати ці бар’єри, адже є чимало людей, яким простіше приватно написати священикові, а вже після того прийти до храму. Окрім ефекту ізоляції, який переживає сучасна людина, кожен потребує персональної комунікації. По-друге, блоги є продовженням праці у храмі, оскільки основні теми публікацій священиків присвячені елементам християнського життя, роздумам про Богослужіння, церковні проблеми. Тому можемо зробити висновок, що запропоновані тексти на цифрових платформах є пригадуванням того, чого духовенство не встигло або не мало часу сказати знову-таки у храмі. По-третє, присутність блогів духовенства – це зразок відкритої комунікації і руйнування можливих бар’єрів».

Своїми спогадами про початок видання газети і її сьогодення поділилися з присутніми пані Віра Маркович та пан Роман Максимович. Зокрема було згадано, що впродовж 30-ліття існування газети проти її редакції був відкритий лише один судовий позов.

Про важливість газети “Успенська вежа” у духовному житті України наголосив митрофорний протоієрей Ігор Бурмило, настоятель Успенського храму м. Львова, член редколегії з 1991 до квітня 2003 р.: «Сьогодні, коли з’явився новий імпульс, коли Українська Православна Церква розпочала своє відродження, великий обсяг діяльності бере на себе мирянський рух, який об’єднався при Успенській церкві м. Львова з назвою братства святого апостола Андрія Первозваного. Величезне поле діяльності відкрилося перед братчиками, адже відродження незалежної Помісної Православної Церкви вимагало не лише великої кількості мирян, а й популяризації ідеї автокефалії, яка би мала об’єднати найширші кола духовенства. Редакційна колегія, що діяла під редагуванням перших редакторів, взялася за визначення першочергових завдань, які треба було висвітлити на шпальтах братської газети. Ця газета отримала дуже влучну назву «Успенська вежа»».

Своїми роздумами про діяльність газети “Успенська вежа” поділився один із її редакторів у минулому Андрій Юраш, завідувач відділу з питань релігій, забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання Секретаріату Кабінету Міністрів України, кандидат політичних наук, доцент: «Від початку свого існування газета “Успенська вежа” мала свій особливий почерк, власну місію, і це усвідомлювали всі. Це було усвідомлення братства, яке тоді зорганізувалось, свого покликання у цей часовий проміжок. Таке покликання і місія зобов’язувало дуже чітко і впевнено, аргументовано і свідомо рухатися до реалізації цієї місії. І в цьому всьому була найбільша ідея – друкованого часопису, адже друковане слово було найбільш зриме».

З темою «Роль і проблеми релігійної журналістики» виступив Тарас Антошевський, журналіст, шеф-редактор Релігійно-інформаційної служби України: «Газета “Успенська вежа” почала друкуватися  у ті часи, коли була інша політика до формування новин. Дуже добре, що колектив редакції функціонує до сьогодні, а також продовжує розвиватися. Зараз на газету покладені дещо інші місія та завдання, зокрема розвиток в онлайні та творення електронної версії».

На завершення до учасників круглого столу звернувся теперішній редактор газети “Успенська вежа” Тарас Вархоляк, який подякував присутнім за участь у житті видання, а також інформаційну співпрацю. Окрім того, всі присутні мали змогу помолитися за Україну разом із хором «Ставрос» Ставропігійного братства св. ап. А. Первозваного.

 

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

                                                       Світлини власні та з Фейсбук-сторінки о.Юрія Федіва