Це значущий жест у житті Церкви та польсько-українських стосунках. Під час засідань Синоду єпископів УГКЦ проповіді щоденно виголошує о. Марек Блаза SJ.
У соборі Святого Юра у Львові 3 вересня 2017 р. Архиєрейською Літургією, яку очолив Блаженніший Святослав, розпочав свою роботу черговий Синод. Він триватиме у Львові (Брюховичах) від 3 до 12 вересня 2017 року. Головна тема Синоду єпископів — «Літургійне і молитовне життя УГКЦ». Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті передав Синоду вітання і благословення.
«Надзвичайно важливо, — сказав нунцій, — що ця молитва і ця Євхаристія відкриває священний Синод. І в цей момент не може забракнути люблячої благословенної присутності Святішого Отця Франциска. Своє благословення він шле вам з усією повнотою. Папа Франциск свідомий тої надзвичайної любові, що єднає його з Українською Греко-Католицькою Церквою, яка засвідчила кров’ю мучеників свою вірність Святій Церкві. Найщиріші побажання доброї праці всім синодальним отцям».
Особливим моментом цього Синоду є те, що на проповідника покликали о. Марека Блазу, єзуїта з Польщі, теолога догматики та екуменізму. В засіданнях також візьмуть участь єпископи УГКЦ з‑поза України, зокрема митрополити з Вінніпеґа в Канаді, з Філадельфії у США, з Курітіби у Бразилії, та з Європи, зокрема єпископи Перемишльсько-Варшавської митрополії УГКЦ у Польщі. До участі в засіданнях запрошено єпископів РКЦ в Україні та єпископа Мукачівсько-Ужгородської єпархії sui iuris (свого права), що не входить до складу УГКЦ як спадкоємиця Ужгородської унії 1646 року (сама УГКЦ базується на Берестейській унії 1596 року).
Оскільки головна тема цьогорічного Синоду стосується літургійного та молитовного життя УГКЦ, о. Марека попросили виголошувати літургійні катехизи під час проповідей та провести день молитви й віднови для єпископів (7 вересня), в рамках якого він виголосить три конференції. У роботі Синоду проповідник участі не бере. На запитання, чи бувало колись, аби проповідник на Синоді був священиком-неукраїнцем, о. Блаза сказав, що він про таке не чув. Натомість він наголошує, що його запрошення до участі в синоді Церкви, яка позиціонує себе насамперед як українська, — це вагомий жест у контексті польсько-українських стосунків.
На його думку, «це доказ, що для греко-католицьких єпископів найважливішою є компетентність або душпастирський досвід, а не етнічні чинники». Багаторічний досвід о. Марека як священика-біритуаліста, активного учасника греко-католицького душпастирства в Польщі, може бути цікавим також і для римо-католицьких єпископів України. Марек Блаза висвячений 2000 року, докторську працю про католицько-православний діалог писав у Люблінському університеті під керівництвом професора Вацлава Гриневича OMI. Нині о. Марек викладає екуменічну і догматичну теологію на Папському теологічному факультеті в коледжі св. Анджея Боболі у Варшаві (Collegium Bobolanum), в Українському католицькому університеті у Львові, греко-католицькій духовній семінарії у Львові та у Філософсько-теологічному коледжі Польської провінції домініканців у Кракові.
Як священик-біритуаліст, служить вірним візантійсько-українського та візантійсько-румунського обрядів, зберігаючи при цьому приналежність до латинського обряду. Декретом архиєпископа Яна Мартиняка (УГКЦ в Польщі) від 2007 р. призначений душпастирем студентської греко-католицької молоді у Варшаві. Співпрацює там із греко-католицькою парафією блаж. Миколая Чарнецького. Знає, окрім польської, сілезький діалект, грецьку койне, латину, церковнослов’янську, англійську, французьку, румунську, російську, українську та хорватську мови. Брав участь у різних міжконфесійних заходах в Україні та Польщі.
Джерело: CREDO