У Львові відкрили Хаб ментального здоров’я «ДіяТи»

У Хабі приймають відвідувачів вже три місяці. Але офіційно презентація проєкту відбулась сьогодні, 9 вересня, у Домі Милосердя, що на вулиці Короленка,7. Ініціаторами хабу психологічної підтримки є Центр Опіки Сиріт, «Лідерство та служіння», Українська освітня платформа, Центр Студентського Капеланства ЛА УГКЦ.

Відкриття хабу розпочали з благословення приміщення та продовжили Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ Преосвященний владика Володимир у співслужінні львівських капеланів, а також запрошеного духовенства.

Під час проповіді владика згадав про історію Дому Милосердя та пояснив, чому сьогодні важливо створювати такі хаби ментального здоров’я:

«Ми освятили цей центр – центр розмови, центр слухання, де наші терапевти, наші душпастирі, наші психологи будуть найперше слухати і будуть старатися бути тим добрим дзеркалом для тих, хто сюди приходить. То є добра справа. Це є благословенна справа. Сьогодні також сповнюється велика моя мрія, особиста мрія. Будучи на навчанні в Австрії, я саме мав таку приємність служити в такому центрі в Альпах. Сьогодні це стається тут можливим. Були бурі, були турбуленції, росла тернина. Але зерно якщо не вмре – не може принести плоду. Усе, що ми зі своєї сторони тут добре сіємо на цій землі, – це є інвестиція в перспективу. Часом треба ризикувати, але ризик – це є риса сильної людини. Часом є перешкоди, і тут можна знеохотитися – або бути загартованими. Бажаю всім вам бути загартованими», – говорить владика Володимир. 

Хаб ментального здоров’я став відповіддю на кризовий психологічний стан і травми, загострені з початком повномасштабної війни. Відтак з 1 червня майже 150 людей отримали або знаходяться в процесі отримання психологічної допомоги від фахівців Хабу. Тут надають індивідуальну консультацію та сеанси психотерапії в комплексі допомоги різного рівня – від духівника до медика. Фахівці працюють з внутрішньо переміщеними особами, з дітьми, з рідними військових та подружніми парами. 

Серед партнерів хабу ментального здоров’я «ДіяТи» є міжнародна організація «Kerk in Actie», представники якої виступили під час офіційного відкриття проєкту та вручили фірмові свічки з емблемою Протестантської церкви. Юр’єн де Гроот та Даан Вербаан від «Kerk in Actie» наприкінці додали, що спостерігатимуть за розвитком хабу «ДіяТи» та й надалі долучатимуться до підтримки задля його існування. 

Під час презентації Хабу отець Роман Прокопець, співзасновник Хабу, керівник Місії «Центр опіки сиріт» УГКЦ поділився, як виникла ідея створення проєкту у Домі Милосердя. 

«Перше, з чого ми почали, – відчинили двері у Домі Милосердя для внутрішньо переміщених осіб. На той час ми не мали ні матраців, ні ліжок, ні кухні, ні укриття. Ми не мали нічого, окрім людей, які пропонували свою допомогу. Люди, які перебували тут, тікаючи від війни, потребували духовного та психологічного супроводу, адже не знали, що робили далі. Але практично всі були певні – вони повернуться назад додому, навіть якщо домівка вже зруйнована. Однак згодом ми самі розуміли, що втрачаємо фізичні та психологічні ресурси. Відтак кожен волонтер, який працював тут, потребував допомоги психотерапевта. Ми особисто на собі пересвідчили ефект психотерапевтичних сеансів. А співпраця медика, священника, психолога та навіть кухаря дає добрий результат», – ділиться о. Роман Прокопець.

Команду Хабу ментального здоров’я очолює психологиня Марія Тракало. Вона наголошує, чому необхідно дбати про власний ментальний стан і як це повпливає на перемогу України:

«У нас досі немає культури дбати про психологічний стан. Коли почалась війна, в Україні не залишилось людини, яка би не постраждала в той чи інший спосіб. Кожен з нас пережив на собі наслідки повномасштабного вторгнення. Я переконана, що важливим аспектом нашої перемоги є зміна способу мислення, позбутись комплексу меншовартості та проявити в собі гідність українця», – говорить психологиня. 

На відкриття хабу «ДіяТи» прийшли представники духовенства, місцевої влади та небайдужі містяни. Опісля організатори провели відвідувачам екскурсію Хабом, де відбуваються психологічні сеанси.

Щоб більше дізнатись про роботу Хабу ментального здоров’я, записатись на сеанс та групові заняття, стежте за сторінками проєкту в соцмережах на Фейсбук та в Інстаграм