У цей день, 100 років тому, народився св. Папа Іван Павло ІІ. Невідомі сторінки біографії

На футбольному стадіоні або у театрі наші голови можуть бути зайняті чим завгодно, але вкрай складно повірити, що ці думки стосуватимуться саме персони Папи Івана Павла ІІ. Однак, навіть у останньому – нічого дивного немає, адже у цього діяча, впродовж усього його життя, завжди горіли очі, коли він чув про спорт чи театр. Одне і інше, на різних етапах свого шляху, він розглядав як дороги, якими може рухатися по життю. Ще в юності Кароль Войтила написав першу пєсу, а з футбольною тематикою він не розлучався навіть тоді, коли остаточно повязав своє життя із Ватиканом. 18 травня виповнюється 100 років від дня народження одного з найвидатніших діячів ХХ століття (1920 – 2005). Пригадуємо, з нагоди цієї знаменної дати, незвичайні, а також насичені різними емоціями, сторінки із життя цієї світлої особистості.  

На перетині світів, глибоко в людині

Оскільки останніми роками знову набирає актуальності тематика дослідження та освоєння Космосу, цікаво буде навести наступний факт. За своє життя Папа Іван Павло ІІ подолав дистанцію, яка втричі перевищує відстань від Землі до Місяця. Він став першим в історії папою-слов’янином. До того ж походив із країни, яка, на той момент, вважалась частиною не капіталістичного, а соціалістичного світу. Між іншим, саме Папа Іван Павло ІІ зробив чи не найбільше для того, аби означений бар’єр між світами впав. Так, 1 грудня 1989 року він мав зустріч із Михайлом Горбачовим. Це трапилося у Ватикані і стало першою в історії зустріччю Uлави Ватикану із очільником СРСР. Цей понтифік став першим, за довгий час, папою-неіталійцем. Він також був учасником революційного для історії Церкви Другого Ватиканського собору у 1962 році. При цьому, у статусі одного з наймолодших на цьому зібранні. Уперше в історії Ватикану, Папа Іван Павло ІІ відвідав Кентерберійський собор, лютеранський    храм, синагогу в Римі, мечеть у Дамаску тощо. Він багато подорожував і дуже це любив. Може так і набирався життєвого досвіду, глибоких знань і досконалого розуміння психології інших людей.

Один із найвидатніших діячів екуменічного руху

Важко передати і описати всі зусилля Папи Івана Павла ІІ, які потрапляють під винесений вище заголок. Однак, навіть коротенький список екуменічних потуг цього понтифіка вражає. Так, він зустрічався із Константинопольським Патріархом Димитрієм у Римі в 1987 році. Представники Ватикану були на святкуваннях з нагоди 1000-ліття хрещення Русі. Мали місце зустрічі із наступником Димитрія, Вселенським Патріархом Варфоломієм, з Католикосом усіх вірмен Ґареґіном, активний діалог із представниками протестантських Церков.

Врешті, Папа Іван Павло ІІ здійснив понад 40 подорожей до Африки, в часі яких шукав порозуміння із представниками місцевих вірувань, засвідчував останнім своє визнання. Іван Павло ІІ – це папа, який молився у синагозі.

У синагозі

Відтак виступав за діалог із представниками юдаїзму та ісламу. Також він вибачався перед китайцями, індіанцями і ін. за помилки, допущені європейцями у період колоніалізму. Не просто назвати інший час чи епоху, коли відносини між представниками різних релігій/конфесій були настільки теплими. До сказаного варто додати і те, що саме за духовного наставництва Папи Івана Павла ІІ відбувалась чи не найширша кампанія з реабілітації мислителів та науковців, засуджених католицькою Церквою.  

Ліфт життя

В історії людства були різні Папи – від дуже гідних людей і до таких, що уособлювали недоліки та вади свого часу. Кароль Войтила – це чоловік, який скуштував безліч неприємностей. Нам складно уявити щось подібне, коли бачимо папу в білому одязі, у шанованому товаристві, у відповідних місцях.

Однак, життя Кароля Войтили – це не лише Ватикан, аудієнції і поважне оточення. Йому довелося побувати як у дуже критичних ситуаціях, так і на самому дні, звідти дивитися на світ і життя. Так, початок Другої війни він зустрів, працюючи на каменоломнях. У 40-х роках ХХ століття також працював на хімічному заводі. Був епізод, коли Кароль Войтила потрапив під автомобіль. Внаслідок цього йому довелося провести цілий місяць у лікарні. По-справжньому чорних смуг у його житті вистачало. Очевидно, це також допомагало йому глибше бачити та розуміти життя/людей.

Бестселери, поезія і Barka

Папа Іван Павло ІІ та його оточення причетні до появи великої кількості друкованих видань. Сам понтифік також писав надзвичайно багато. При цьому, це були не лише, скажімо, звернення та листи, але й книги. Щодо останнього, його навіть можна вважати автором безслелерів. Хоча це слово ми звикли чути поруч із іменами Джоан Роулінг, Стівена Кінга і ін, але Папа Іван Павло також має значні досягнення у даній царині. До прикладу, його книга “Переступити поріг надії” вийшла тиражем 20 млн. примірників. Крім того, він є автором понад 120 богословських і філософських робіт, декількох інших книг. Папа Іван Павло ІІ дуже любив поезію, писав власні поеми й вірші. Українською його поетичні твори також доступна. Очевидно, схильність до поезії у нього віддавна, адже навіть у гімназії його улюбленим предметом була польська література. Цей понтифік досить добре знав 6 мов, хоч послуговувався і багатьома іншими. При цьому, постійно вибачався перед італійцями за недостатнє знання, на його думку, їхньої мови. Ще він дуже любив співати, мав гарний голос. Вважається, що його улюбленою піснею була “Barka” (пол. “Човен”) – написана іспанською, але перекладена пізніше польською. Папа згадував, що ця пісня завжди нагадувала йому про Вітчизну; слова цієї пісні крутилися у його голові, коли на конклаві оголошували результати голосування.

Папа спортсменів

Іван Павло ІІ любив спорт і футбол не менше за Кароля Войтилу. Другий регулярно відвідував матчі футбольного клубу “Краковія” у студентські роки, а в 50-х і 60-х роках також бував на стадіоні вже в статусі єпископа. Перший двічі приймав делегацію від згадуваної команди у Ватикані – у 1996 й 2005 роках. Крім того, гостями понтифіка були боксер Мухаммед Алі, автогонщик Міхаель Шумахер, багато інших відомих спортсменів. Серед його трофеїв: іменна футболка “Краковії” з №1, маленький макет боліду “Ferrari” тощо. У 2000 році Папа Іван Павло ІІ мав зустріч зі спортсменами з усього світу на “Олімпійському” стадіоні в Римі. Він провів тоді богослужіння, а під час проповіді порівняв стадіон із великою святинею. Тоді ж пригадав власну юність, коли захоплювався футболом – був захисником, а потім голкіпером.

Щодо інших видів спорту, понтифік також часто пригадував свою пристрасть до гір і лижних видів спорту. Врешті, у своїй літній резиденції в Кастель-Гандольфо він мав басейн, у якому плавав аж до 2002 року. Усе перераховане і багато подібного дало підстави тогочасному голові Олімпійського комітету Італії, говорячи про смерть Папи Івана Павла ІІ, сказати, що відійшов “папа спортсменів”.

Духовне наставництво, яке продовжується

Яким би дивним це нам не видавалося, але ще десятки років тому Папа Іван Павло ІІ говорив про потребу захисту природи й довкілля. Він вважав це питання частиною богослов’я, надзвичайно важливим. Звертав увагу на безліч інших актуальних проблем і докладав значні зусилля для їх вирішення. Складно охопити весь спектр його діяльності і це важлива тема для осмислення й аналізу у майбутньому. Папа Іван Павло ІІ більше 26 років був главою католицької Церкви, що є другим за тривалістю показником в її історії. Він був дійсно неповторною людина у своїх діях та поглядах на життя, вмів дивовижним чином поєднувати різні світи. Можливо, саме це й дозволяло робити дуже прогресивні і неймовірні до неможливості речі в дусі: Творити. Молитися. Співчувати.

Євген Гулюк

Більше інформації можна отримати з наступних джерел:

  1. Гулюк Є. Християнство, Африка і Святий Престол // Духовна велич Львова, 2020 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://velychlviv.com/hrystyyanstvo-afryka-i-svyatyj-prestol-do-richnytsi-misiyi-papy-ivana-pavla-ii/?fbclid=IwAR2CJqzIl7Vs2aq3HKQEWu_BpsQn33jlbcZrlkPjrMveMQLPDcXK17JKpyw
  2. Железняк М., Дацько О. Іван-Павло ІІ // Енциклопедія сучасної України, 2011 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=13439
  3. Улюблена пісня Йоана Павла ІІ // Credo, 2018 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://credo.pro/2018/10/222337
  4. “Barka” – ulubiona pieśń Jana Pawła II // Pontyfikat Jana Pawła II [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://web.archive.org/web/20070730061949/http://papiez.pap.com.pl/cgi-bin/document.pl?dzial=wspomnienia&plik=barka
  5. Jan Paweł II – najbardziej usportowiony papieź w historii // Pontyfikat Jana Pawła II [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://web.archive.org/web/20080103030439/http://papiez.pap.com.pl/cgi-bin/document.pl?dzial=wspomnienia&plik=usportowiony_papiez

Фото із https://www.przegladsportowy.pl/

 
sport.tvp.pl
 
 
 
 
https://credo.pro/CREDOcredo.pro