Фатімські явлення Пресвятої Богородиці належать до найвідоміших у світі. Протягом шести місяців, з 13 травня до 13 жовтня 1917 р. у португальскому містечку Фатіма Богородиця з`явилася трьом дітям-пастухам Франсішку, Жасінті та Лусії, просячи людство за їхнім посередництвом про навернення і покуту. 1930 року Католицька церква офіційно визнала ці події, як диво й одкровення, яке не суперечить доктрин
Фатімською таємницею називають видіння та пророцтва дані Дівою Марією під час третього об’явлення 13 липня 1917 року. Таємниця складається з трьох частин.
В першій частині Таємниці Богородиця показала дітям пекло. У другій частині Таємниці говорила їм про почитання Непорочного Серця Марії, закінчення Першої світової війни, присвячення Росії Непорочному Серцю Марії; про можливий початок Другої світової війни та загрозу поширення комунізму по всьому світу.
« — Ви бачили пекло, куди йдуть душі бідних грішників. Щоб їх спасти, Бог хоче встановити в світі побожність до Мого Непорочного Серця. Якщо зроблять те, що Я вам скажу, спасеться багато душ і настане мир!”, — сказала Богородиця фатімським пастушкам.
“… Я прийду просити про присвячення Росії Моєму Непорочному Серцю й заступницьке Святе Причастя у перші суботи кожного місяця. Якщо послухають моїх прохань, Росія навернеться й настане мир; якщо ні, поширюватиме свої блуди по світі, спричиняючи війни і переслідування Церкви; праведні стануть мучениками, Святійший Отець багато страждатиме, багато націй буде знищено; наприкінці Моє Непорочне Серце восторжествує. Святіший Отець посвятить Мені Росію, що навернеться, і на деякий час світові буде подарований мир”.
Третя частина Таємниці говорить про переслідування християн у XX столітті та замах на Папу Римського.
І саме 13 травня 1981 року стався невдалий замах на Папу Івана Павла ІІ. У свято Фатімської Божої Матері 23-річний Мехмет Алі Агджа, член турецького терористичного угруповування “Сірі вовки”, на площі Святого Петра в Римі стріляв і серйозно поранив папу Павла Івана II, котрий їхав у відкритому автомобілі. Агджа був затриманий відразу, а пізніше засуджений до довічного ув’язнення італійським судом.

замах на Івана Павла ІІ
Кардинал Содано, оголошуючи 13 травня 2000 р. головний зміст третьої частини Фатімської Таємниці, сказав: «Відповідно до інтерпретації пастушків, що недавно підтвердила сестра Лучія, «Єпископ, одягнений у білий одяг, що молиться за всіх людей, – це папа».
Те, що Папа Іван Павло ІІ залишився живий, було чудом. Професор Кручітті, що після багатогодинної операції, сказав, що 9-міліметрова куля простромила тіло Святішого Отця, неправдоподібним образом минаючи всі життєво важливі органи, немов невидима рука керувала нею; вона пройшла в декількох міліметрах від головної аорти, ушкодження якої спричиняє миттєву смерть. «Це було дійсне чудо, і я знаю, кому бути вдячним за нього. Одна рука направляла пістолет, а інша – змінила напрямок кулі», – так прокоментував цей факт сам Іван Павло II. Алі Аджа, якого папа відвідав у римській в’язниці, запитав з подивом: «Як це трапилось, що Ви залишилися живі? Це неможливо. Я дуже добре прицілився, знаю, що постріл був смертельний… але все рівно не убив. Чому? Що це за Фатіма, про яку усі говорять?»
Прийшовши в себе після операції, Святіший Отець попросив принести прямо в клініку всі документи, що стосуються Фатімських об‘явлень. Потім сказав: «Я зрозумів, що єдиний спосіб уберегти світ від війни, від атеїзму – навернення до Бога згідно Фатімським посланням».
25 березня 1984 р. на площі св. Петра в Римі, перед статуєю Божої Матері, привезеної з Фатіми, Іван Павло II у єдності з єпископами усього світу зробив присвяту Росії і всього людства Непорочному Серцю Пресвятої Діви. Саме тоді було виконане прохання Матері Божої Фатімської. «Сила цієї присвяти, – сказав Папа Іван Павло II, – діє протягом усіх часів, охоплює всі народи, перемагає всіляке зло, що дух пітьми здатний рознести в серцях людей і їхніх історій, що посіяв також і в наш час… Присвячуючи Тобі, О, Мати Божа, світ, усі народи і країни,… віддаю їх Твоєму Материнському Серцю. О, Серце Непорочне! Допоможи нам перемогти погрозу зла, що так легко закоренилося в серцях сучасних людей – зла, що у своїх невимірних наслідках уже тяжіє над нашою сучасністю і прагне закрити всі шляхи в майбутнє».
Після присвяти світу Марії, Матері Церкви, Святіший Отець вручив єпископові з Фатіми несподіваний дарунок, сказавши наступне: «Це куля, вийнята з мого тіла 13 травня 1981 р. Інша – загубилася десь на площі св. Петра. Ця куля належить не мені, а Тій, котра своїм Покровом врятувала мене. Завезіть цю кулю у фатімський санктуарій і помістіть там у знак моєї подяки Пресвятій Діві Марії як свідчення великих справ Божих».
Папа Франциск глибоко вшановує Пресвяту Богородицю. Достатньо згадати його приватні відвідини Марійної базиліки Санта Марія Маджоре в Римі уже наступного дня після обрання на Вселенського Архиєрея, перед вильотом на Всесвітній день молоді у Бразилії та після повернення звідти.
Після свого обрання Папа Франциск звернувся до кардинала Жозе Полікарпо, тодішнього Патріарха Лісабона, присвятити його понтифікат Фатімській Богородиці. Це присвячення кардинал Жозе звершив у Фатімі 13 травня 2013 року після завершення головного Євхаристійного богослужіння з нагоди міжнародної прощі.
Щороку до Фатіми прибувають сотні тисяч прочан. Туди звершували паломництва також і папи: 1967 року — Павло VI, потім тричі — Йоан Павло ІІ (1982,1991 і 2000 року, коли він беатифікував Гіацинту і Франсішку Марту) та Папа Бенедикт XVI (2010 року).
Зараз також відомо, що у 2017 році, у столітній ювілей Фатімських об”явлень, Святіший Отець Франциск планує відвідати марійний санктуарій у Фатімі.
Джерело: Рафаїл