“Україна буде такою, якою ви її збудуєте”: Сьогодні Церква вшановує пам’ять св. Папи Івана Павла ІІ

22 жовтня католики західного обряду відзначають день пам’яті про святого Папу Івана Павла ІІ. Цьогоріч в Україні  особливу вшановують пам’ять про Святішого Отця у честь 20-річчя його візиту до Львова. З цієї нагоди пропонуємо добірку думок Папи про Україну та вислови, в яких Святий звертається до українців.

Про Україну Святий Папа Іван Павло ІІ говорив ще задовго до візиту 2001 року. Відтак його слова та звернення до українців вважають пророчими.  Коли стало відомо, що Кароль Войтила стане Папою, Глава УГКЦ Святослав Шевчук прокоментував це так:

“Коли в Радянському Союзі ми почули, що Кароля Войтилу, єпископа Кракова, обрано папою, то ми зрозуміли, що наближається крах комунізму. Завдяки цьому наша Церква воскресла, вийшла з підпілля”. 

Іван Павло ІІ постійно наголошував на тому, що християнство має бути єдиним, незалежно від конфесій. А для цього необхідно пробачати одне одному і єднатися:

 “Ви, українці, є синами великої християнської сім’ї народів слов’янських. Папа, як і ви, є слов’янином і завжди прагне бути разом зі своїми братами”.

У 2001 році Папа Римський відвідав Україну, а 26 червня 2001 був у Львові. Тоді Папа Римський виголосив свою промову на зустрічі з молоддю біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові. Попри дощ і фактично відсутність можливості пересуватися містом у транспорті, поcлухати Івана Павла ІІ прийшли 400 тисяч людей. Глава УГКЦ Святослав Шевчук його приїзд прокоментував так:

“Уявіть собі емоції цих людей, коли він приїхав і поцілував українську землю. Люди стояли по коліна у болоті, щоб його побачити, щоб пережити беатифікацію мучеників комунізму, яка була підтвердженням воскресіння Церкви, і той, хто таке пережив, може порівняти це з днем, коли апостоли побачили тіло воскреслого Христа”.

Зі слів блаженнішого, Папа Іван Павло ІІ називав Україну “лабораторією віри”. 

“Святіший Отець говорив про Україну як «лабораторія екуменізму». Тобто Україна як якась дуже особлива спільнота, де багато чого відбувається вперше, де можуть бути опрацьовані такі відповіді на питання сучасності, які послужать цілому світу. Щось подібне папа вбачав у потенціалі, в історії, але також і в майбутті України”. 

 На зустрічі з українською молоддю папа говорив, що молодь покликана Церквою шукати християнські відповіді на виклики, які ставить перед християнами новий час, і заохочував українську молодь будувати справжню незалежну Українську державу. 

“Любіть Церкву! Вона є вашою родиною й духовним храмом, живим камінням якого ви покликані бути. Прямуйте і зростайте у дусі братерства, з’єднані так, як сьогодні, щоб відмінні традиції не були приводом для поділу, а радше заохотою до взаємного пізнання й взаємної пошани.  Свобода, однак, вимагає сильного, відповідального й зрілого сумління. Свобода вимоглива, і в певний спосіб, коштує більше, ніж неволя”.

Під час візиту у Львові у церкві Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові він звернувся до молоді з такими словами:

«Майбутнє України великою мірою залежить від вас і від тієї відповідальності, яку зумієте взяти на себе. Бог не забариться, щоб благословити ваші зусилля, якщо спрямуєте своє життя на великодушне служіння родині й суспільству, ставлячи спільне добро вище від особистих інтересів».

В один із днів його перебування у Львові випав рясний дощ. Під час свого виступу Святіший Отець відреагував на це явище, наспівуючи пісню польською мовою –  «Дощ падає – діти ростуть»: «Дощику, дощику, не падай, бо тебе тут не треба! Іди на ліси-гори і вертай на небо!». Опісля того, як небо стало ясним, Папа мовив: «Так, дощ іде, діти ростуть».

Перебуваючи в нашій державі,  Папа наголосив українцям слова, які сьогодні вважають пророчими:  “Україна буде такою, якою ви її збудуєте”.

Джерела: офіційний сайт візиту папи Івана Павла ІІ в Україну, Газета “День”, інформаційний ресурс УГКЦ