Філософсько-богословський факультет УКУ і Видавництво УКУ представлять українському читачеві серію «Витоки християнства», яка матиме два напрямки: «Витоки християнства: Джерела» і «Витоки християнства: Дослідження». На цьогорічному Форумі видавців її відкриють дві книги: «Ранні Отці Церкви: Антологія» і монографія Р. Вилкена «У пошуках обличчя Божого: Введення в богослов’я Ранньої Церкви».
Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав, уже охарактеризував появу цієї серії «непересічною подією на богословському горизонті українського християнства». Він підкреслив, що ця серія демонструє релігійно-церковний ренесанс України і водночас засвідчує життєдайність та плідність нового покоління богословів і перекладачів, які за останні двадцять років отримали ґрунтовну богословську освіту як в Україні, так і закордоном.
Перший напрямок серії – Джерела – присвячений перекладам основоположних джерельних текстів християнської традиції: творів Отців Церкви, видатних богословів ранньохристиянської і візантійської епох, постанов церковних Соборів, духовно-аскетичних, гімнографічних та апокрифічних текстів. Перший том, що відкриває серію, має назву «Ранні Отці Церкви: Антологія». Його складають тексти, що не ввійшли в канон Нового Завіту, а також твори Апостольських Отців, ранньохристиянських апологетів, ранні свідчення мучеництва та інші важливі тексти перших двох століть християнства.
Як висловився диякон Роман Завійський, декан Філософсько-богословського факультету УКУ, цей том – «це переконливе запрошення для християн усіх конфесій глибше увійти у дивовижний світ ранньохристиянської писемності. Богослови, історики та фахівці з патристики належно оцінять цю збірку за її науковий апарат, а звичайні читачі – за суттєву допомогу в осмисленні творів, збагнути які нелегко через майже двотисячолітню прірву історії. Цьому сприятимуть вступи, коментарі, примітки, показники тощо».
Другий напрямок серії – Дослідження – має на меті представити українському читачеві найважливіші сучасні дослідження і осмислення християнської традиції: переклади класичних і сучасних західних монографій з богослов’я, духовності, патристики та історії Церкви, а також оригінальні дослідження молодих українських науковців. Першим томом цього напрямку стала праця одного з найавторитетніших дослідників християнства і спадщини Святих Отців, Роберта Люїса Вилкена, «У пошуках обличчя Божого: Введення в богослов’я Ранньої Церкви», яка за останні роки отримала міжнародне визнання і стала класикою у своїй царині.
Загальновідомо, що в Україні панує колосальний брак джерельних текстів та їх наукових опрацювань українською мовою. «Богослови, історики Церкви, священики, проповідники, семінаристи і студенти різних дисциплін і всі, зацікавлені даною тематикою, фактично позбавлені доступу до величезного пласту християнської думки і культури, якщо вони не володіють іноземними мовами і не мають доступу до закордонних видань», – зазначає Марія Горяча, науковий редактор тому «Ранні Отці Церкви: Антологія».
Тарас Тимо, перекладач монографії Р. Вилкена, коментуючи актуальність українських перекладів, пояснює: «Зазвичай брак україномовних богословських джерельних видань частково компенсують російськими перекладами (переважно дореволюційними), однак їх мова, застарілість або відсутність наукового апарату і своєрідна стилістика утруднюють їх розуміння і засвоєння читачем. Зрештою, кожен переклад вагомого тексту українською мовою – це карбування української богословської термінології».
Повідомляє прес-служба УКУ