В Соборі святого Юра експонують банерну виставку, присвячену рокам підпілля УГКЦ

12 березня 2023 року в Архикатедральному Соборі святого Юра відбувся захід, присвячений трагічним подіям Львівського псевдособору 1946 року та діяльності УГКЦ у підпіллі.
 
В рамках заходу відбулася зустріч із Олегом Турієм – істориком, проректором УКУ, директором Інституту Історії Церкви УКУ. У своєму слові він коротко окреслив події ліквідації УГКЦ радянською владою та її діяльність УГКЦ у підпіллі, означивши основі причини Львівського псевдособору.  «”Українська греко-католицька церква” – кожне слово із цієї назви означало вирок, тому що в очах режиму вона була ворожою, небажаною для нього», – зазначив Олег Турій. Так, слово «українська» означало, що ця церква була зв’язана зі своїм народом – не частиною якоїсь державної машини, а церквою народу, що співпереживала з народом, підносила його духовно та розвивала національно.

Поняття «Греко-католицька» означає поєднання двох перспектив: прив’язаністю до християнського Сходу і відкритістю до широкого католицького – до загального, глобального світу.

«Через пов’язаність із ширшим світом, через те, що ця церква служила вікном, яке відкривало погляди людей до цього ширшого світу і робив їх самих ближчими до інших – тому ця церква була приречена на те, щоби її режим нищив. І остання причина – просто тому, що вона була церквою. Не відділом, департаментом Святєйшого Синоду чи політбюро, а Божою установою, яка плекала духовість, провадила людей до спасіння і через те режим, який вважав себе атеїстичним, цю церкву хотів знищити», – підкреслив лектор. «У логіці совєтської влади була, з одного боку, ця безбожницька, атеїстична складова: так вони нищили усі церкви. Але греко-католицьку церкву вони нищили особливо ще й з іншої причини: тому що попри інтернаціональну риторику радянський режим був втіленням російської царської імперії. І ми бачимо, як тепер знову цю імперію намагаються відродити. Саме тому, що всі царські режими, як тільки їм випадала нагода захопити якусь частинку української землі, перше, що вони робили – це нищили українську церкву».

Відтак Олег Турій провів коротку екскурсію банерною виставкою, експозицію якої надав Інститут Історії Церкви Українського Католицького Університету. Виставка у ці дні експонується в Соборі святого Юра, тому всі охочі мають можливість побачити документи й свідчення подій Львівського псевдособору, що відбувся у цьому храмі 8-10 березня 1946 року і формально ліквідовував Українську греко-католицьку церкву. В результаті цього сфабрикованого процесу УГКЦ була вимушена піти в підпілля аж до часу розпаду Радянського Союзу. До роковин цих трагічних подій львів’яни можуть більше дізнатися про них із матеріалів Інституту Історії Церкви.

Джерело: фейсбук-сторінка Архикатедрального Собору святого Юра