В УГКЦ – новий єпископ. Глава УГКЦ хіротонізував священника родом зі Львова

У день свята Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною в Патріаршому соборі Воскресіння Христового відбулася Архиєрейська хіротонія отця Максима (Рябухи) СДБ, який стане єпископом-помічником Донецького екзархату УГКЦ. Про це повідомляють соцмережі Української греко-католицької церкви.

Майбутній єпископ народився 18 травня 1980 р. у Львові. В 1998 року вступив до Товариства святого Франциска Сальського, члени якого відомі як салезіяни. Після початкового вишколу завершив філософсько-богословські студії в Папському Салезіянському Університеті в Римі; здобув дипломи з управління персоналом в Київській МАУП, управління в Львівській Політехніці та соціальної педагогіки в Прикарпатському Національному Університеті.

Отримавши 4 серпня 2007 ієрейське рукоположення, о. Максим виконував різні обов’язки у згромадженні, зокрема був директором катехитичної школи при парафії Покрова Пресвятої Богородиці у Львові, керівником салезіянської ораторії у Винниках, настоятелем салезіянської спільноти в Дніпрі, адміністратором парафії святого Івана Богослова в Києві, очолював академічне душпастирство в Київській Архиєпархії УГКЦ та співпрацював з Апостольською нунціатурою в Києві. Займався також викладацькою діяльністю та був обраний Провінційним Вікарієм української провінції.

19 вересня 2022 року у Ватикані повідомили, що з благословення Папи Франциска отця Максима номіновано єпископом-помічником Донецького екзархату УГКЦ із титулярним осідком Стефаніако. Своїм благословенням Святіший Отець підтвердив вибір Синоду Єпископів УГКЦ.

21 грудня 2022 року, у переддень свята, в Патріаршому соборі звершили Чин Архиєрейського наречення о. Максима, зазначають на сайті УГКЦ. Після прочитання Декретів про проголошення отця Максима єпископом УГКЦ та іменування його єпископом-помічником Донецького екзархату він склав присягу на вірність Папі Франциску і Блаженнішому Святославові та їхнім наступникам. 

May be an image of 2 people and indoor
Чин Архиєрейського найменування о. Максима відбувся у Патріаршому соборі Воскресіння Христового. Фото: УГКЦ

Чин наречення звершив  Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, разом зі співсвятителями – владикою Степаном (Меньком), екзархом Донецьким, та владикою Йосифом (Міляном), єпископом-помічником Київської Архиєпархії.  Відтак була звершена Велика Вечірня з Литією.

22 грудня ж відбулася Архиєрейська Божественна Літургія, в часі якої Блаженніший Святослав звершив єпископську хіротонію о. Максима. Долучилися до Літургії єпископи Синоду УГКЦ І численні священнослужителі; співслужив Літургію також апостольський нунцій в Україні Вісвальдас Кульбокас, єпископи та священники РКЦ. Участь в історичній події взяло багато вірних, що молитовно єдналися як у Патріаршому соборі, так і через трансляцію Живого Телебачення. 

«Владико Максиме, з власного досвіду Вам скажу: сьогодні світ не розуміє, хто такий є Христовий священник; тим більше не розуміє хто такий – єпископ», – у проповіді зазначив Блаженніший Святослав. «Сьогодні від священника, від єпископа хочуть, щоб він був громадським, суспільним діячем, великим лідером, який знає економіку, вміє будувати храми, розв’язувати усі нерозв’язані дотепер ще людські проблеми. Якщо Ви того не вмієте – всі дуже швидко будуть розчаровані Вами… І настане момент, владико, коли Ви себе спитаєте перед обличчям тої темряви, яка буцімто нападає і є сильнішою від Вас, тих начебто непереможних викликів – Ви себе запитаєте: “Боже, а хто я такий і що я тут роблю?” В той момент пригадайте ці слова, які сьогодні Христос каже Вам особисто – і скажіть тоді собі “Дух Божий на мені – бо Він помазав мене”. Це не я сам визвався – це він мене послав. Послав нести добру новину бідним».

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди стоять та у приміщенні
Фото: о. Тарас Михальчук

Глава УГКЦ також пригадав: той уривок книги Ісаї, який читав Христос у синагозі (саме на нього алюзією були слова, скеровані до новохіротонізованого єпископа), завершується обітницею проголошення року Божої благодаті. «Дай Боже, щоб цей новий рік був роком Божої благодаті, роком перемоги того Христового світла над темрявою, миру над війною, радості над смутком, Божої сили над неміччю і ницістю людини», – наголосив Блаженніший Святослав.

«Завжди і всюди ми повторюємо слова ангела, якими він промовляв до Матері Божої: “Благословенна ти між жінками, бо тебе обрав Господь”. До цих слів ангела Гавриїла свята Єлизавета згодом додає пояснення: “Щаслива та, що повірила, бо здійсниться сказане їй від Господа”», – підкреслив у своєму слові до  владики Максима та всіх вірних апостольський нунцій Вісвальдас Кульбокас. «Отже, є два мотиви святості Марії: з одного боку – це божественне обрання та благословення, а з іншого боку – віра Марії як відповідь. Мова йде про конкретну віру в те, що Бог може вчинити чудо – чудо миру, чудо перемоги добра над злом – а не просту, звичайну, теоретичну віру в Бога. Саме цього я бажаю Вам, владико Максиме, і всім нам, які тут зібралися на молитві, щоб місія владики Максима була благословенна Богом».