Віднайдено унікальні документи: українські козаки були ктиторами Ватопедського монастиря на Афоні

Про це повідомив відомий дослідник Афону Сергій Шумило на своїй фб-сторінці.

Віднайдено унікальні документи про те, що українські козаки були ктиторами древнього Ватопедського монастиря на Афоні.
Попри війну українські історики продовжують працювати на відновлення правдивої української історії… Днями вийшов перший номер за цей рік фахового часопису Інституту історії України НАН України “Український історичний журнал”. Серед іншого, там і моя стаття про спадщину українського козацтва на Афоні ) У ній вперше публікуються та аналізуються листи архімандрита афонського Ватопедського монастиря на Запорозьку Січ до кошового отамана П. Калнишевського та генерального писаря І. Глоби за 1767–1768 рр. Це невідома сторінка історії тісних зв’язків українського козацтва із цим одним з найдревніших та впливових афонських монастирів. Згідно з виявленими в архіві документами, виявляється, що П. Калнишевський та інші українські козаки були ктиторами Ватопедського монастиря на Афоні, а сам монастир просив, щоб Запорозька Січ прийняла їх під свою “патронатську опіку”. В рамках такого патронату, саме на пожертви Калнишевського та Січі, було відбудовано чимало монастирських корпусів і завершено будівництво знаменитої афонської академії “Афоніада”. Тобто, це вже третя обитель на Афоні, щодо якої мені вдалося відшукати в архівах документальні свідчення про ктиторство і патронування щодо них П. Калнишевського (ще дві інші – козацький скит “Чорний Вир” та Іллінський скит прп. Паїсія Величковського).
Тож наші пращури-козаки вміли не тільки вправно воювати, але й добре Богу молитись та були щедрими жертводавцями до християнських святинь на Афоні, в Єрусалимі та інших святих місцях християнського сходу…
Докладніше див.:
Шумило С. В. Листи з афонського Ватопедського монастиря на Січ до П. Калнишевського та І. Глоби (1767–1768 рр.) (вступна стаття й публікація С.Шумила). // Український історичний журнал. 2022. # 1. – C. 180 – 189.
 
Джерело: