Вірменська релігійна громада Львова святкує 25-ліття відродження

articleimages_65100_161114_8У п’ятницю, 11 листопада 2016 року, у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку, присвячену діяльності та 25-річчю відродженню вірменської церковної громади в Незалежній Україні. З привітальними словами виступив митрополит Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк), Глава Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Маркос Оганесян, а також настоятель львівської громади Успіння Пресвятої Богородиці о. Тадеос Ґеворґян.

Куратор виставки Анастасія Камалдінова зауважила, що такого масштабу та тематики захід вона організовувала вперше, проте вірменські громади не тільки у Львові, але й у Києві та Дніпрі радо відгукувалися на усі її запити і всіляко сприяли в цій справі. Зокрема, з Дніпра було передано дві залізні скульптури вірменського священика та Христа, який йде на Голгофу.

На експозиції можна побачити фотографії першого відкритого богослужіння біля зачинених дверей Вірменського храму Успіння Пресвятої Богородиці у 1991 році у Львові, з несподіваного візиту Папи Івана Павла ІІ до вірменського храму в Львові. Також представлені священичі та архиєрейські ризи архиєпископа в Україні Маркоса Оганесяна, предмети, які використовують під час таїнства Євхаристії та Вінчання.

Унікальним експонатом є дерев’яна балка із написом на вірменському діалекті, яким розмовляла виключно львівська давня вірменська громада. Наразі цей діалект майже втрачений, але цікаво зауважити, що саме у Львові свого часу була відкрита перша в Україні вірменська друкарня, яка водночас була четвертою у світі. І саме в цій друкарні вперше видали книжку на місцевому вірменському діалекті. Щоправда, цей унікальний першодрук організаторам не вдалося включити до експозиції, позаяк пам’ятка знаходиться в Німеччині.

Під час презентації також виступила відома львівська дослідниця вірменської культури, кандидат філософських наук Ірина Гаюк. Крім того, присутні мали нагоду почути справжній вірменський богослужбовий спів у виконанні хору вірменської церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Керівник хору — Андрій Шкраб’юк — зауважив, що в храмі співають не тільки вірмени, але й українці, росіяни, поляки, ніби віддзеркалюючи мультикультурний Львів у мініатюрі та обмінюючись християнським досвідом.

Нагадуємо, що Музей історії релігії у Львові знаходиться за адресою: пл. Музейна, 1. Виставка «Вірменська церква у Львові (1991-2016 рр.)» триватиме до 15 грудня 2016 року.

Джерело: “RISU”.