Вісім речей, які не варто одягати до церкви. Навіть у літню спеку

Що більше градусів за Цельсієм показують термометри в літню неділю, то більшим згіршенням* стають деякі парафіяни. Короткі спідниці, декольте, оголені руки, короткі шорти – все частіше ми приходимо в такому вбранні брати участь у Спомині Смерті Господа Ісуса Христа. Це дійсно волає про помсту до неба.

Взагалі неважливо, 28 чи 37 градусів на вулиці, і не має значення, чи підемо ми на озеро, в ресторан чи на барбекю після Літургії чи перед нею. Ось чого ми точно не повинні надягати на себе, йдучи до храму:

Жінки:

  1. Короткі сукні або спідниці

Як перевірити, чи сукня або спідниця не надто короткі, щоб вдягнути їх до церкви? Просто сядьте! Сидячи, переконайтеся, що коліна закриті. Якщо ні, це означає, що вам доведеться пошукати довший наряд.

Чому важливо прикривати коліна? Хоча б тому, що священники і диякони залишаються чоловіками, навіть якщо вони в підряснику та облаченні. Навіщо світити перед ними голими колінами, нехай зосередяться на богослужінні. Те ж саме стосується й інших чоловіків в храмі. Про яку молитву може йтися, якщо перед очима у них оголені жіночі ноги?

  1. Шорти і велике декольте

Це ж саме стосується жіночих шортів та великого декольте (вирізу), особливо такого, який оголює плечі, груди чи спину. А шорти і поза храмом більше личить одягати хіба тоді, коли працюєш на городі. Церква — це останнє місце, де варто робити презентацію свого стегна, хоч якими б стрункими не були ваші ноги. Це ж стосується декольте. Цей, здавалося б, елементарний вияв скромності, що прикриває груди, сьогодні для багатьох жінок здається неочевидним. Варто не забувати – ти береш участь у Святій Жертві, а не здійснюєш променад на курорті.

  1. Видима білизна – верх і низ

Також у моді блузки, що тримаються на одному плечі, і штани з дуже заниженою талією. Обидва ці типи одягу створюють моральні та естетичні проблеми. Тож, одягаючись на Літургію чи інше богослужіння, в жодному випадку не одягайте блузки з одним рукавом, блузки з тонкими рукавами чи безрукавки! Крім того, що вони оголюють руки, вони також демонструють світу бретелі бюстгальтера.

Звернімо увагу й на штани, які ми одягаємо. Пам’ятайте, що не варто одягати хіпстери та інші штани із заниженою талією. Під час стояння на колінах люди, які стоять (сидять) позаду вас, або поруч з вами, можуть споглядати вашу білизну. А хіба вони прийшли це побачити в храмі? Мабуть, їх цікавить там щось інше.

  1. Голі ноги, помітні животики, шльопанці та прозорий одяг

Якою б не була спека, не оголюймо в церкві такі частини тіла, як живіт, руки чи спина. Так званий прозорий одяг у цих місцях, хоч і може забезпечувати фізичний комфорт у жарку погоду, але створює великий моральний дискомфорт. Треба пам’ятати, що церква є церква, а не пляж. В’єтнамки, шльопанці та подібне взуття – мабуть, доречний одяг для прогулянки по піску, але не для Святої Літургії.

  1. Наряди, що облягають

З вищевказаних причин ми не повинні одягати до храму одяг, який обтягує. Якщо вже не можете прожити, щоб не одягти легінси (лосини), вузьку блузку чи вузькі джинси, не одягайте їх бодай до церкви!

Чоловіки:

  1. Шорти

Все частіше чоловіки практикують щось на зразок церковного туризму. Але мова зараз не про них. Йдеться про одягання на Літургію, як турист на пляжі. Адже шорти – це не те вбрання, яке варто обирати для зустрічі Спасителя. Крім того, дорослий чоловік у шортах? Чи відповідає це гідності глави сімейства?

  1. Футболка

Важко повірити, що українець не матиме вдома хоча б однієї пристойної сорочки. Однак, дивлячись подекуди на чоловіче вбрання в церквах у весняно-літні місяці, складається враження, що в основному їх відвідують холостяки, які щойно вигулювали собаку. Футболка – це гарний одяг для велосипедиста, пробіжки чи косіння трави, але не для церкви!

  1. Штани з низькою посадкою

У рамках фемінізації чоловічої моди чоловіки все частіше носять хіпстери та штани з низькою посадкою. На жаль, коли стаєш на коліна, все бачиш. Повірте, це не найкраще видовище для сторонніх, особливо в церкві.

Одягаючись до церкви влітку, подумаймо: а що я одягнув би на зустріч з британською королевою? Легінси та шльопанці? Чи футболку та шльопанці? Але ж Велич, Гідність, Слава і Достоїнство Христа – Царя Всесвіту – безмежно більші від будь-якого земного монарха.

Важливе доповнення.

У наш час важливо не забувати, що в храм може прийти людина, далека від церкви, не завжди вона буде належно вихована, не кожен матиме вроджену скромність. Тому застосовувати ці правила потрібно в першу чергу для себе самого, а для інших – то хіба що для близьких знайомих чи рідних, і то в дусі любови та смирення. Нехай людина відчує від нас любов, яка відкриє її для роботи Святого Духа в її сумлінні.

При цьому варто пам’ятати євангельську історію про гадаринського біснуватого. Першою видимою ознакою зцілення розуму та звільнення від контролю злих духів було те, що ті, хто знав його раніше, побачили його одягненим. На відміну від Матвія євангелист Лука акцентує на це увагу, можливо, тому, що був лікарем. (див. Лук. 8:35, 36). А яким побачив його Христос до звільнення від бісів? «Як Ісус вийшов на берег, трапився йому назустріч один чоловік з міста, що мав бісів. Він з давнього часу вже не носив одежі…» Очевидно, що біси максимально роздягають людину, а Господь зцілює та одягає.

Та й після гріхопадіння перше, що зробили Адам і Єва, коли запрацював божественний запобіжник сумління, – «позшивали смоківне листя і поробили собі пояси», іншими словами, прикрилися. Але Господь цим не вдовольнився, тому «зробив… Адамові та його жінці одежу з шкури і одягнув їх» (див. Буття, 3 розділ).

Принцип належного одягу відкрито і в книзі Вихід, 20 розділ, у вірші 26. Це той самий розділ, в якому дано Десять Заповідей. І останній його вірш говорить: «Також не будеш сходити сходами до жертовника мого, щоб не відкрилась перед ним нагота твоя». Тож, ступаючи в храм Божий, пам’ятай, що на тебе дивляться не лише священники та інші парафіяни, але й Ангели і Господь, і нехай не відкриється перед ними «нагота твоя».

*Згіршенням називаємо все те, що комусь може служити нагодою до гріха