Владика Матфей: «Хвороби і страждання – це очищення людини»

Гріх – це свідоме і добровільне порушення Божої Заповіді. Чи справді гріхи вкорочують дні життя людини? Коли Господь приходить у наше життя тут, на землі? Чи здатні ми відчути момент нашої з Ним зустрічі? Чи може Бог карати? На ці запитання відповідає єпископ Володимир-Волинський і Турійський ПЦУ Владика Матфей:

«Із Святого Писання ми знаємо, що гріх – це хвороби. Гріх – це смерть. Людина, піддаючись гріховним пристрастям, руйнує все те, що у ній закладено Богом. Так, є грішники, які не каються, які не змінюють свого способу життя, і, які, незважаючи на це, дуже довго живуть. І дуже часто виникає питання: чому Господь дозволяє таким людям прожити довге життя? Таким людям здається, що їхнє життя є доволі таки благополучним і вдалим. Ні. Господь може дозволити людині прожити довге життя, сподіваючись, що вона покається. Адже Бог дає людині час для того, щоб вона виправила свою гріховність. Але, коли грішник не розкаюється, – це, немовби, остання крапля, яка падає в чашу, після чого вона переповнюється і виливається. Тоді ми вже можемо побачити наслідки того, що людина не покаялася у своїх гріхах. Це і хвороби, і смерть. А буває і навпаки, що людина, яка є благочестивою, праведною, проживає своє коротке життя в хворобах і стражданнях. Але ми забуваємо про те, що хвороби і страждання – це очищення людини. Це очищення відбувається для того, щоби людина без пороку і гріха змогла увійти у Царство Боже. Часто людина, будучи праведною, піддається хворобам, різним випробуванням для того, щоби увійти у вічне Царство повністю очищеною.

Хочу розповісти таку притчу. Один чоловік був дуже благочестивим і набожним. Він був паламарем у храмі. І тут йому з’явився Ангел Господній, який сказав: «Господь побачив, що у тебе є віра, благочестя. Ти будеш знати, коли прийде смерть. Перед тим, як ти помреш, тебе тричі відвідає Господь». Чоловік зрадів, адже зможе встигнути покаятися. Чоловік думав про те, що перед тим, як померти, він встигне очиститися від своїх гріхів. Він продовжував їсти, пити, веселитися. Але сталося так, що цей чоловік осліп. Але, оскільки Господь прийде, то він продовжував все це (їсти, пити, веселитися) робити і надалі. Через деякий час він втрачає слух, але продовжує жити далі, оскільки вважає, що нічого поганого не сталося. Але тут хвороба – інсульт, і людина перестала говорити. І ось тут цьому чоловікові знову з’являється Ангел і каже: «Ну, все, ти помираєш». «Як, – відповів чоловік, – Господь мав прийти до мене три рази з попередженням?» «Господь тебе попереджав», – сказав Ангел. А далі Ангел Господній продовжив: «Господь тебе попереджав. Спочатку ти осліп – це перший раз, коли приходив Господь. Потім ти оглух – це другий раз. Ну, а третій раз Господь приходив тоді, коли ти втратив мову». З цієї притчі ми розуміємо, що Господь нас і справді відвідує. Дуже часто Господь відвідує нас у наших стражданнях, хворобах і терпіннях. Але дуже часто ми не розуміємо того, чому ці випробування посилаються нам. Господь хоче, щоб ми вдосконаленими ввійшли у Царство Боже. На прикладі цієї притчі ми розуміємо, що у всьому потрібно шукати Бога. Так, всі ми є грішні. Гріх так чи інакше діє у нашому житті, але ми розуміємо і те, що діє і Божа благодать. Вона знаходиться над нами, але ми маємо прокласти їй шлях.

Бог нікого і ніколи не карає. Бог нікого не карає, а людина карає сама себе. Це відбувається через свій стан, через свої гріховні нахили, зрештою, через своє грішне життя. Цю кару людина стягує сама на себе. Так, Бог може втрутитися. Бог може послати людині покарання, але тільки, як напоумлення. Бог посилає покарання людині для того, щоб вона схаменулася і навернулася. А просто так Бог нікого не карає, адже Він – Любов. У Євангелії Ісус Христос каже: «Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас. Візьміть ярмо моє на себе й навчіться від мене, бо я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим» (Мт.11,28-29). Тому Господь не карає нас. Він хоче, щоб всі ми прийшли до спасіння. Бог ніколи нікого не карає, а ми самі стяжаємо на себе кару тоді, коли піддаємося спокусі гріха».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами передачі «Запитай у Архіпастиря», спільного проекту інформаційного відділу та відеоканалу «Володимир Православний» Володимир-Волинської єпархії ПЦУ