Впродовж першого дня Екуменічного соціального тижня говорили про проблеми і стереотипи щодо ВПО (Фото)

dsc_64289 Екуменічний соціальний тиждень розпочався із представлення теми мігрантства в Україні. З підсумками соціологічного дослідження виступила доктор Оксана Міхеєва, керівник програми соціології УКУ. Доповідач звернула увагу на основні типи проблем переселенців: несприйняття концепції «русского мира», проблема житла, несприйняття іншими. Перед внутрішньо переміщеними особами чимало викликів – відсутність житла, неможливість накопичувати власне майно через часті переїзди, розширювати сім’ю. Варто навчитися сприймати і розуміти такий сегмент нашого суспільства, адже мігранти переживають зазвичай внутрішню духовну кризу – ностальгію за минулим життям.

Важливо, що Україна не була готовою до явища міграції, – на жодному із рівнів – законодавчому чи соціальному. Про це, зокрема, зазначила у своєму виступі Оксана Яковець, радник Міністерства соціальної політики з питань ВПО. Досі залишаються нагальними проблеми релігійного спектру, наприклад, надання спільнотам приміщень для молитви і виконання обрядів. Це стосується, зокрема, мусульманських громад. Хоча, як зазначила доповідач, вже є позитивні тенденції у вирішенні таких питань.

Про стереотипи щодо переселенців у медіа наголосив у своєму виступі Юрій Шивала, представник громадської організації «Крим SOS». Зазвичай ВПО сприймають, як «чужих за духом», тих, які не поважають українську мову, культуру, звичаї; тих, що винні у початку війни; ті, які морально та фізично підтримують ворога. Щоб розвіяти ці міфи, пан Юрій запропонував ролики, створені «Крим SOS» для утвердження позитивного іміджу переселенців.

«Для того, щоб вирішувати проблему мігрантства, потрібно створювати спеціальні бази даних, які б кількісно і якісно регулювали проблеми», – поділився думками Андрій Солодько, представник Аналітичного центру «CEDOS». Отже, важливо говорити не лише про напрацювання законодавчих проектів, але і фактажної бази.

«Ми не можемо полюбити Бога, якщо не любимо іншого», – зазначив Торстен Морітц, виконавчий секретар Церковної комісії у справах мігрантів в Європі. Пан Морітц представив учасникам біблійний вимір мігрантства, адже Ісус Христос разом зі Своєю святою Сім’єю також був «переселенцем». Духовний вимір переселенства відкриває для нас бачення присутності іншої людини, окрім того, відкриває переформатування релігійного простору, отже, – екуменічний вимір.

 Фото – Олександра Мазуренка